Şönt direnç hesabı

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar.

Şimdi elimde 7107 ile yapılmış iki adet voltmetre var. Bunu yapıyor olduğum ayarlı dc güç kaynağına bağlayacağım. Birini voltmetre olarak bağlayacağım ama Sorun şu ampermetre olarak kullanacağım kısımda şönt direnci nasıl hesaplayabilirim yapamadım.

0 - 30 volt çalışacak bir güç kaynağında 7107 ile 10 amperi nasıl ölçebilirim. Mesela ;

Devrede 4 adet 7 segment display var. Örneğin 8,55 A gibi ondalık değerden sonra 2 karekter daha okumak istiyorum. Maksimum ölçülebilecek değer 9.99 amper. Bu konumda ,

devreyi 200 mv mertebesinde kullanmak daha mantıklı sanırım ve şönt direnci olarak kaç ohm kaç watt direnç kullanmak gerekir nasıl hesaplayabilirim? DVM girişine gerilim bölücü direnç kullanmalımıyım ? Yardımcı olurmusunuz?

0.1 ohm koyarsan 10 amperde 1 volt yapar. İ2r den de 100x0.1 10w yapar. Bu mantıkla bişey oturtacaksın işte. Paralel 2 direnç iyi olur ki fazla ısınıp değerleri bozmasın

7107 nin 2 şekilde ölçme metodu var. 200 mv ve 2 volt.

ben 200 mv mertebesinde düşünüyorum çünkü dirençte düşen voltaj ne kadar az olursa atık ısı o kadar az olacak.

200 mv için önerdiğin şekilde hesaplarsak 10 ampar 0.2 volt = 0.02 ohm yapar.

0.2 x 10 = 2 watt güç yapar. ben 5 wattlık 0.02 ohm taş direnç kullansam mantıklı tabi bu değerde direnç bulamayabilirim. Paralel bağlayarak bu değeri yakalayabilirim.

Cevap için teşekkürler.

Birde sorum olacaktı 31 nolu bacaktaki direnç değerini değiştirerek 20mv kademesinde ölçüm yapma şansı varmı? İncelediğim birçok şemada direncin 10 lu katlarını yerleştirerek kademe seçimi yapılmış.

Dostum selamlar...

31 nolu bacaktaki direnç 10 ohm iken 200 mv ölçüyor. Çok düşük bir değer. Sanırım entegre dizaynına göre o uçta direnç olmasada 200 mv un dahada altına inilemez düşüncesindeyim.

1 ohm çeyrek watt 50 direnci paralel bağla :) dünyada bi ilk olur hem

ben bir yerde görmüştüm..

Muğlada radyo işi yapan bir abim vardı. Sohbet arasında cihaz test ettikleri sunni yükü gösterdi bildiğin çeyrek watt lı dirençlerden 47-50 ohm 50 watt pakey yapmışlardı. Neden bu kadar uğraştınız dedim bu değerde tek direnç yokmu dedim taş dirençler var dedi ancak bu taş dirençlerin içindeki direnç teli spirli sarılıyor dedi buda yüksek frekansta bobin gibi davranıyor dedi. O yüzden karbon direnç kullanıyoruz dedi.

Soğutmak içinde yağa batırıyorlardı :D fritöz gibi :D :D

Mantıklı.

Sonuçta yerin varsa yapılır. 50 direnç para değil zaten

Yer problem bunu benim yeni yaptığım ayarlı power supplynin içine koyacağım. zaten çok hantal oldu birde kocaman direnç paketi kullanmamam lazım hafta başı malzemeciye gidip elinde ne var değerlendireceğim.

Daha sonra uyguladığım devreyi burda paylaşırım yorumlarınızıda alırım o zaman .. Zaman ayıran arkadaşlara teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,889
Son üye
1 Levent plaza

Yeni konular

Geri