İzole Trafoda Kendi Nötüründen Neden Çarpmaz?

radio arkadaşım izole trafonun özelliği toprağa göre gerilimi olmayan bir kaynak yaratmakta yatar, yani siz faza dokunursunuz ama topraktan akım dolaşarak kaynağa geri dönemez çünkü sekonder devre toprağa bağlı değildir ve siz de arada çarpılmamış olursunuz, başka ne öğrenmek istiyorsunuz?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
eğer trafonun çıkışındaki 220 volt ölçtüğün uçların ikisini tutarsan kesinlikle çarpılırsın.çarpılmıyorsan helal olsun.ama ben çarpılmayan birini görmedim doğrusu.:confused:
şimdi normalde senin şebekeden aldıgın uç toprak potansiyeline göre bir seviye oluşturur.bu uç çarpar.ama izole trafo ile bu potansiyeli yalıtırsın uçların hangisini tutarsan tut çarpmaz.ama tek uç olacak.

Trafoların nötürü fazı olamaz. Dolayısıyla hiç bir trafonun sadece 1 ucu çarpmaz. Atlama gerilimi oluşturacak kadar yüksek voltaj oluşturanlar örnek gösterilip dokun bakalım 380KV yada televizyon YG trafosuna denilir....

Nötr dediğiniz uc bizim oluşturduğunuz toprakladığımız yada gövdeye bağladığımız uçtur. Ancak bu uç ile diğer uca temas edersek akım geçişi olur ve çarpılırız.

İzole trafo dediğniz trafonun çıkışından 1 ucu bir yerlere temas ediyor olmalıki sizi çarpıyor.

Sayın Radio
Edremit arkadaş zaten sebebi anlatmış.Bir de ben anlatmaya çalışayım.Standat bir izole trafonun nötr hatta fazı insanı çarpmaz.1fazlı ise zaten nötrü yoktur.2uçta toprağa karşı aynı gerilim gösterir.Uçlardan birini tuttuğunuzda devre sizin direnciniz+trafo gövde direnci olur haliyle sizin üzerinizden geçen akım o kadar düşük olur ki hissetmezsiniz.Hissediyorsanız izole trafo özelliğini yitirmiştir.Kullanılmaması gerekir.
Edremit arkadaşın belirttiği trafolar ve bürülör ateşleme trafoları da bir nevi izole trafo olasa da atlama gerilimleri (5000v ve üzeri) yüksek olduğundan devre tamamlanabilmekte ve insan feci şekilde çarpılabilmektedir.
(tecrübe ile sabit)

tamam zaten faz çarpmıyo yalnış yazdıysam olabilir yani anlatmak istediğim
bir elinizle fazı bir elinizlede nötürü tutuyorsunuz carpmıyo ama 220 var anlatmak istediğim bu

hocam, bir elinle fazı bir elinle nötürü tutarsan, izole trafo dahi olsa çarpar.(220 volt ise) sakın gaza gelip öyle bir şey denemeyin.
Normal Şebeke eletriğinde , nötr trafonun yakınlarında toprağa bağlanır.Yani toprağa çakılı bir kazığın ucuna bağlı olan kablo, trafonun nötr noktasına bağlanılır.
Yerde nötr var ve siz de nötr ucunu tutarsanız, tuttuğunuz nötr ile, üzerine bastığınız toprak-hemen hemen - sıfır potansiyel farka sahip olduğundan çarpılmazsınız. faza dokunursanız, elinizle ayağınız arasındaki potansiyel fark - hemen hemen- 220 volt olduğundan çarpılırsınız.

izole trafoda ise, bir ucu toprağa gömülmediğinden dolayı , siz fazı elleseniz bile, gerilim sizin üzerinizden nötüre akamaz.Çünkü ne nötüre dokunmuşsunuzdur, ne de trafonun diğer ucu toprağa gömülmüştr. O yüzden gerilim devresini tamamlayamayacağından, akım akamaz ve çarpılmamaış olursunuz. Şeş kaza izole trafonun bir ucundan gövdesine kaçak olursa, o da topraklı bir şeye değerse, o zaman bastığınız yerden devreyi tamamlar ve çarpılırsınız.

Yani izole trafonun tek ucuna dokunuranız bir şey olmaz, ama iki ucuna dokunursanız ekonomik krizin aşılmasına küçük bir katkıda bulunmuş olursunuz (ya iş yerinizin etrafındaki özel hastane güzel bir para kazanır, ya da mezarlıklar müdürlüğü bir satış yapar.)

tamam zaten faz çarpmıyo yalnış yazdıysam olabilir yani anlatmak istediğim
bir elinizle fazı bir elinizlede nötürü tutuyorsunuz carpmıyo ama 220 var anlatmak istediğim bu

:) faz notr al götür demişler boşa dememişler. faza bir elini dokunup diğer elinide notr e dokunan ve çarpılmayan arkadaşın videosunu koyarsanız memnuniyetle seyrederim.

Trafonun çalışma mantıgını kavramak lazım.
Trafo üzerinde bulunan silisyum sacların üzerinden gecen manyetık alan yönü sargılardan gecen akım yönüne baglıdır. Zamana göre yönü ve şiddeti değişen gerilime frekans denır. ülkemiz sebekesı bılıyosunuz 50 hz. 50 hz ne demek sn de 50 periyod + alternans ve - alternans olusması demek. Bu şekilde zamana göre yönü ve şiddeti değişen bir gerilim uyguladıgımızda trafo sargısına. Manyetık alan yonumuzde bir sağ tarafa bir sol tarafa hareket edecektır çünkü primerden geçen akım yönü frekanstan dolayı değişkendir. Ne kadar yön değiştirecek? sn de 50 defa çünkü frekansımız 50hz. Lafı fazla uzatmak ıstemıyorum ama bakın nereye baglıyacam.
Hareketlı manyetık alanımız içerisinde kalan sabit sekonder sargılarımızda da bir endüklenme oluşurmu? OLuşur. E peki bu endüklenme sırasında sekonder bobın sargılarındakı akım yonu nereye doğru olur? Çıkışları A ve B diye isimlendirirsek. Bir A dan B ye doğru olur, Bir B den A ya doğru olur. Notr ucu nerede ben göremedim :)
İstediğinize dokunun çarpılırsınız.

ben soruyu tamamen yanlıs anlamısım neyse o kdr yazdık ek bılgı olarak kalsın.

Sayın mustafa nın yazdıklarına harfiyen katılıyorum. Toprak baglantısı olmayan trafonun fazınada degsenız carpamaz notr de degsenız çarpamaz ama aynı anda ıkısınıde tutmaya kalkmayın allah korusun götürür.

Son düzenleme:
Yani izole trafonun tek ucuna dokunuranız bir şey olmaz, ama iki ucuna dokunursanız ekonomik krizin aşılmasına küçük bir katkıda bulunmuş olursunuz (ya iş yerinizin etrafındaki özel hastane güzel bir para kazanır, ya da mezarlıklar müdürlüğü bir satış yapar.)

harika cevap daha fazlası yazılamaz

Moderatör tarafında düzenlendi:
arkadaşlar hepiniz sadece faz ucunu tutarsanız çarpılmazsınız demişsiniz normalde yerden topraklama almadığımız zaman pirizdeki fazıda tutsak çarpılmıyoruz ben burda bişeyi idda etmiyorum sadece cihaza izole trafo bağlanmış ve bana söylenen bu trafonun KENDİ NÖTÜRÜNDEN ALMADIĞINIZ SÜRECE ÇARPILMASSINIZ BİLGİSİ bunun konvere bağlanma amacı almaç uclarına temas eden iletkenlerin dışarda ve uclarının acık olması çalışanların el ayakları değip çarpılmalarını önlemek için olduğunu söylediler kısacası izole trafonun giriş nötüründen dokunursanız çarpılıyosunuz çıkış nötüründen dokunursanız çarpılmıyosunuz olay bu

Konu biraz karışmış gibi geldi bana:Şöyleki;

Nötr noktası çarpmaz veya çarpar diye bir şey ortaya çıkmış.İzolasyon trafosu özel bir trafodur.Sekonder tarafı şebekeden izole olduğu için sekonder tarafında bir faz temaslarında şayet başka bir izolasyon hatası yoksa çarpmaz.Ancak tüm dağıtım ve güç trafolarında,trafoları çalışır vaziyette iken nötr noktasında çalışmak son derece tehlikelidir.Özellikle faz-toprak arızalarında,nötr noktasında gerilim tırmanması olur olur ve tehlikeli temas gerilimleri meydana gelit.Birden fazla trafo olan trafo merkezlerinde,bu tür iş kazaları görülmektedir.Çalışmaya başlanılmadan önce nötr noktasını topraktan ayırmak şayet ayırıcısı varsa açmak gerekmektedir.Saygılarımla

hocam, bir elinle fazı bir elinle nötürü tutarsan, izole trafo dahi olsa çarpar.(220 volt ise) sakın gaza gelip öyle bir şey denemeyin.
Normal şebeke eletriğinde , nötr trafonun yakınlarında toprağa bağlanır.Yani toprağa çakılı bir kazığın ucuna bağlı olan kablo, trafonun nötr noktasına bağlanılır.
Yerde nötr var ve siz de nötr ucunu tutarsanız, tuttuğunuz nötr ile, üzerine bastığınız toprak-hemen hemen - sıfır potansiyel farka sahip olduğundan çarpılmazsınız. faza dokunursanız, elinizle ayağınız arasındaki potansiyel fark - hemen hemen- 220 volt olduğundan çarpılırsınız.

izole trafoda ise, bir ucu toprağa gömülmediğinden dolayı , siz fazı elleseniz bile, gerilim sizin üzerinizden nötüre akamaz.Çünkü ne nötüre dokunmuşsunuzdur, ne de trafonun diğer ucu toprağa gömülmüştr. O yüzden gerilim devresini tamamlayamayacağından, akım akamaz ve çarpılmamaış olursunuz. Şeş kaza izole trafonun bir ucundan gövdesine kaçak olursa, o da topraklı bir şeye değerse, o zaman bastığınız yerden devreyi tamamlar ve çarpılırsınız.

Mustafa Bey,

Açıklamanız için teşekkürler. Ancak kırmızı ile işaretlediğim yere küçük bir ekleme yapmak gerekiyor diye düşünüyorum.

Yani izole trafonun tek ucuna dokunuranız bir şey olmaz, ancak sizinde yalıtkan olmanız yani herhangi bir yerden toprağa temasınınızın olmaması durumunda birşey olmaz. Örneğin iletken bir ayakkabıyla yere basarsanız ekonomik krizin aşılmasında önemli bir rol oynarsınız :D

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,932
Son üye
yyasar

Yeni konular

Geri