İzole Trafoda Kendi Nötüründen Neden Çarpmaz?

Arkadaşlar bu konu formda çok tartışıldı. Kabaca bir şekil üzerinde göstermek örnek olması açısından iyi olacak sanırım. (Resim için kusura bakmayın bu kadar becerebiliyorum)

Ekli dosyalar

• izalasyon trafosu.jpg
    izalasyon trafosu.jpg
    37.7 KB · Görüntüleme: 132
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar bu konu formda çok tartışıldı. Kabaca bir şekil üzerinde göstermek örnek olması açısından iyi olacak sanırım. (Resim için kusura bakmayın bu kadar becerebiliyorum)

evet çizim çok güzel hazırlanmış emek harcanmış belli ediyor kendini. Emeğinize sağlık sn edremit.

Arkadaşlar !
220v. izole trafosunda nötr hangisi, faz hangisi nasıl anlaşılıyor ????
Benim bildiğim her iki çıkışta faz olur. Şimdi burada nötr tutmazsan çarpılmazsın, tutarsan çarpılırsın nasıl diyebiliyoruz.
Sayın edremit' in çizdiği ve açıkladığı gibi her iki çıkışta faz olur.

Arkadaşlar gerilim iki nokta arasındaki potansiyel fark tır.Biz bu iki noktaya A ve B
dersek,Eğer A noktası topraklanırsa B noktası faz, A noktası nötr olur.Yada B noktası topraklanırsa
A noktası faz,B noktası nötr olur.
Eğer bir canlı toprakta durupta nötr iletkenini tutarsa elbetteki çarpılmaz.Eğer o canlı
toprakta durupta faz iletkenini tutarsa elektriğe çarpılır.
Fakat çarpılma şiddeti şu faktörlere göre değişir.
1- İki nokta arasındaki potansiyel fark, yani gerilimin büyüklüğüne
2- Üzerinde durulan toprağın geçirgenliğine (kuru,ıslak,beton,ahşap.toprak v.s.)
3- Canlının cildinin hassasiyetine
Kısacası elelktriğin insanı çarpabilmesi için,İnsan üzerinden sinir sistemini etkileyecek miktarda bir akım
geçmesi gerekmektedir.
Eğer A ve B uçlarından hiç biirsi de topraklanmamışsa,Nötr diye birşey olmaz.dolayısıyla canlı A noktasına
dokunsa çarpılmaz.B noktasına dokunsada çarpılmaz.Ama A ve B naktasını aynı anda ellerse çarpılır.Koruma trafosu buna bir
örnektir.
Geçenlerde ayağımda kalın lastik tabanlı botlar vardı.400 V baraya dokundum.Bana bir etkisi olmadı.Hatta arkadaşım
benim üzermde kontrol kalemini yaktı.Eğer arkadaşım bana dokunsaydı ikimizde belli bir oranda çarpılabilirdik.
Uygulamada Trafoların sekonder sargılarının yıldız noktası,yani nötr ü topraklanır.Biz buna işletme topraklaması deriz.
Bir kişi veya canlı faz iletkenine direk yada dolaylı olarak dokunursa,kişi üzerinden yukarda saydığım faktörlere bağlı
olarak bir akım toprağı takip ederek TR nun nötrüne ulaşmak ister.İşte bu kertede Elektriğe çarpılma olayı gerçekleşir.
değerli arkadaşlar.

İzole trafoların sekonderi primerden ve nüveden yalıtıldığı için çarpmadığını biliyorum. yani devreyi tamamlatmıyor bizim üstümüzden bir ucu hep boşta.
Normal trafolarda ise primer ve sekonder arasında nüve geçirgenliğinden dolayı devre tamamlanmış oluyor.
eksik ve yanlış bilgilendirme yapmak istemem konuyu bilenler yeşillendirirse sevinirim.
benim okuyup anladığım kadarıyla olay bu

55561

Forum istatistikleri

Konular
128,161
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri