İzole Trafoda Kendi Nötüründen Neden Çarpmaz?

radio

Üye
arkadaşlar izole trafolarda kendi nötüründen tutulduğunda neden elektrik çarpmaz
ama başka bi nötürden tutulduğunda muazzam çarpıyor biraz geniş çaplı bilgi verirmisiniz ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
:) benim açıklamalardan mi geldi aklına bunu sormak? neyse ben çok konuştum bilenler açıklasın..

2.kapışma konusu Memlekete ,Türk ve İslâm alemine hayırlı olsun.Nötr derken hangi nötrden söz ediyorsunuz.Ben hiç çarpılmadım(meslekte 20.yılım)Daha demin 1600kva trafonun ana nötr barasına kablo bağladım.

Trafoların nötürü fazı olamaz. Dolayısıyla hiç bir trafonun sadece 1 ucu çarpmaz. Atlama gerilimi oluşturacak kadar yüksek voltaj oluşturanlar örnek gösterilip dokun bakalım 380KV yada televizyon YG trafosuna denilir....

Nötr dediğiniz uc bizim oluşturduğunuz toprakladığımız yada gövdeye bağladığımız uçtur. Ancak bu uç ile diğer uca temas edersek akım geçişi olur ve çarpılırız.

İzole trafo dediğniz trafonun çıkışından 1 ucu bir yerlere temas ediyor olmalıki sizi çarpıyor.

2.kapışma konusu Memlekete ,Türk ve İslâm alemine hayırlı olsun.Nötr derken hangi nötrden söz ediyorsunuz.Ben hiç çarpılmadım(meslekte 20.yılım)Daha demin 1600kva trafonun ana nötr barasına kablo bağladım.

benim bahsettiğim normal trafo diil bekonun tv fabrikasında konvör sistemini beslemesi için bağlanmış konvör üstündeki sürücülerde giden tv lerin enerji almaları içi yaylı bacaklar var bunların ucu acıta oldugu için elemanların elleri değebilir çarpılmamaları için izole trafo bağlamışlar siz şayet eliniz değerse izole trafonun beslediği nötür hattından çarpılmıyosunuz ama normal bi trafo besleseydi çarpılacaktınız benim sorum bunun çarpmama özelliği nedir ?

kardeş izolasyon trafosunda değil de normal trafolarda bile nötr hatti insani kolay kolay çarpmaz diye düşünüyorum, izolasyon trafosunda faz niye çarpmiyor desen tamam da...

kardeş izolasyon trafosunda değil de normal trafolarda bile nötr hatti insani kolay kolay çarpmaz diye düşünüyorum, izolasyon trafosunda faz niye çarpmiyor desen tamam da...

tamam zaten faz çarpmıyo yalnış yazdıysam olabilir yani anlatmak istediğim
bir elinizle fazı bir elinizlede nötürü tutuyorsunuz carpmıyo ama 220 var anlatmak istediğim bu

analizör arkadaşıma anlaşamasak da zaman zaman kendisi bu forumda en çok saygi duyduğum insanlardan biridir,kendisine böyle imalı sözler söylemeyin lütfen, tecrübeye her zaman saygimiz vardir...

analizör arkadaşıma anlaşamasak da zaman zaman kendisi bu forumda en çok saygi duyduğum insanlardan biridir,kendisine böyle imalı sözler söylemeyin lütfen, tecrübeye her zaman saygimiz vardir...

Hepimizin yanlışları eksik bildiği konular detaylar olabilir tartışmalarda doğaldır ama seviyemizi korumak kaydıyla. Forumda bulunma amacımız eksik bilgilerimizi tamamlayıp yanlış bildiklerimizi düzeltmektir. Düzeltme ve bilgilendirme hususunda herkes benim gibi hassas davranmıyor maalesef hala tartıştığımız konuyla ilgili doyurucu açıklayıcı bilgi alamadık konu havada kaldı.

evet benim konuda havada kaldı benim soruya dönsek

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri