İYİ BİR MAKARNA PİŞİRMENİN PÜF NOKTASI NEDİR?

Sadece rica edebiliriz ısrar yakışmaz ;)
Sen nasıl diyorsan öyle olsun Sn. yaşlıuzman.

Merhaba.İyi akşamlar.Makarnanın,pilavın yanında hiç ekmek yenmemesi de ayrıca diyetisyenlerce öğütleniyor.Makarnanın yalnız başına yağı,tuzu,sosu,vb. dışında bol kıymalı olmaması durumunda pek de şişmanlatıcı etkisinin olduğuna ben katılmıyorum.(Ev makarnası=erişte hariç tabi ki) Diğer makarnaların esasının irmik olduğunu biliyorum tam olarak da.Şişmanlatıcı gıdalar ancak şunlar olabilir;

Hamur işlerinin etle birlikte alınan şekli (Etli börek,dönerli pilav,bol kıymalı makarna,vb.) Burada şişmanlatıcılık etkisi "hamur işleri+et" ile direk olarak ayni anda yenerek birleştiğinde "ateş+barut" gibi oluyor sunuçta da direk "gümm!!!" patlayacak kadar şişmanlıyorsunuz.Yani aşırı şişmanlamamak için proteinin (Et,süt,yumurta,soya,vb.) özel hali olan et, karbonhidratın özel hali olan hamur işleriyle beslenme sırasında hiçbir zaman birlikte de alınmamalıdır

Çekinmeden direk kendimden de örnek verecek olursam,2001-2002 yıllarında Ramazan aylarında iken açılan bu orucu biraz lükse kaçarak devamlı etli (Kıymalı) börekle gün aşırı da açmak suretiyle,neticede de aşağı yukarı 5-6 kilo almış ve pantalonlarıma sığmaz dereceye gelmiştim.Bu tehlikeli hamur+et birleşimini de tam olarak bilinçli olarak ne yazık ki bilmiyordum,açıkçası sonradan yaşayarak (Tecrübe ederek de) öğrenmiş oldum..

Ancak tekrar belirtmek ve üzerinde de durmak gerekir ki gıdaların kalori değeri de aslında çok izafidir (Görecelidir) benim kendi görüşüme göre de.Çünkü bazılarına su içse de yine kilo yapabilir,ne yese yarayabilir,bazıları ise dünyaları da iştahla yese yine de zayıf kalabilir,ayrı bir istisna olarak,yani tamamen bünye durumuyla direk alakalı ve çok özel bir durumdur bu şişmanlık sorunu.Ama sonuç olarak da iştahına (İradesine) tam engel olamayanlar ve maalesef aşırı obez olanlar için (Allah korusun!) doktor tarafından mideye bir kelepçe takılması da artık son çare olarak da bir gereklilik olabilir,işin bir de bu gerçek yanı var.

Bunlara ek olarak özel psiklolojik durumlar (Aşırı üzüntüler,strese bağlı aşırı yemek yeme,vb.) uyku durumu(Aşırı uyku kişiyi fazla kilolarından bir miktar da zayıflatabilir,normal uyku bu kiloyu muhafaza edebilir,uykusuzluk ise şişmanlığa direk neden de olabilmektedir.),bazı vücut hormanların salgılanan bu dengesinin bozulması (Tiroid hormonu aşırı salgılanırsa zayılığa direk neden olur) vb. çok çeşitli nedenler de ayrıca şişmanlığa engel olur,zayıf kalmaya daha da meyilli olmamıza sebep olabilir.

Her neyse,sözlerimi gereksiz çok fazla da uzatmadan İstanbul'da yaşayanlara (ikamet edenlere) yeni geçirdikleri fırtına ve neden olabildiği bu elim zararlar nedeniyle de geçmiş olsun dileklerimle.Kolay gelsin.Saygılarımla.Sağlıcakla kalın.

Son düzenleme:
:) şeker yuzunden gunde 5 oğun yemek yıyorum bırde makarna yersem boy kısa rahmetlı turgut ozal gıbı olabılırım kılo problemım yok gıbı askerden geldım 65 kğ şuandada aynıyım yaş 60 sorun hareketlılıkten çok kaybım var merdıven çıksamda nefes nefese kalıyorum spor işinda kolaya kaçıyorum evde bant uzerınde 15-20 dk oda bır işe yaramıyor bu aralar şekerden dolayı 3-4 saat aralıkla yemek ıstıyor bunye meyveyle kandırıyorum saat gece 12-1 meyve sabah kahvaltı saat 10-11 arası meyve 2-3 oğlen yemeğı akşam yemeğı 6-7 arası saatlerını yazdım özellıkle inüsilin iğne yapıyorum saatını şaşırırsam faydası olmuyor

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri