İYİ BİR MAKARNA PİŞİRMENİN PÜF NOKTASI NEDİR?

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba.Hepimize çoğu zaman makarna haşlamak ve sonrası sos veya yağla çevirerek yapılan işlem çok basit de gelebilir.Geleneksel (Eskilerden ve kulaktan duyduklarımız) uygulanacak prosedür bu makarnanın tam pişme durumunun,mutfak fayansına atılan tek bir çubuğun buraya yapışıp asılı kalmasıyla bu pişmenin tam yeterli olduğu şeklindedir.

Oysa bu geleneksel durum sıfır numara bir makarnanın tam pişme durumu için ve sonrasında uygulanan işlemlerden sonra iyi pişme konusunda da hatalı olmakta.Sebebi de şudur.Makarna bu işlemden sonra süzgeçten geçirilip de yağla veya sosla tekrar ısıl işlemle tencerede kısmen de pişirildiği için ısı alarak pişmeye devam etmekte ve tam istenen,arzu edilen kıvamı da bozulabilmekte,fazla haşlanarak da pişmiş durumuna gelebilmektedir.

Kendi yöntemimde ise makarna çubuğu fayans yüzeyine ya da poşetinde yazılı olan 13-14 dakika gibi süreye tam bağlı kalınarak da değil,sadece ortalama ve belirli bir zamanda pişme kontrol işlemi için bu pişmiş tek çubuğun dişler arasında ısırılıp (Ramazanda oruçlu iken biraz da sakıncalıdır!),belirli bir sertlik kıvamının tam ortasında da çok az kalmış bulunduğu,yani makarnanın tamamıyle de tam haşlanmayan durumundan bir önceki zamanında,bu pişirme ateşinin kesilip soğuk suyun da üzerine eklenebilmesidir.Makarna süzülüp de süzgeçten geçtikten ve yağ veya sosla işlem görürken de bilerek ve kasten süzgeçten biraz sulu geçirip de bunu tencereye koyabilmek de bu işin asıl püf noktasıdır.

Daha sonra neler oluyor? Makarnanın bu çubuk kısmındaki hafif sertlik (Yani iç kısmındaki hafif sertlik) sos veya yağlama işlemi esnasında bu artan küçük miktar suyla,buhar ortamında da tam olarak pişmesini de tamamlıyor.Sonradan eklenen bu yağ veya sos makarna çubukları üzerinde parlak ve canlı bir görünüm sunuyor böylece bizlere.Ama eğer sertlik biraz olsun yine de kalmışsa,çaydanlıktan çok az kaynamış sıcak suyu tencereye tekrar ilave ederek,eksik kalan bu pişirme işleminin,içerdeki su buharıyla tamamlanması da sağlanmış oluyor.İyi bir makarnayı,istenilen kıvamında ancak bu tür bir işlemle fazla haşlanmadan da tam kıvamında pişirmiş oluyoruz.

Herkese özellikle de sıfır numara çubuk makarnayı pişirirken bu yöntemi tavsiye ediyorum.Kendiniz bizzat deneyerek de iyi sonucu görebilirsiniz.Bu ayrıca kendi tecrübemdir.Ramazanda veya diğer sıradan günlerde de yine deneyerek görebilirsiniz.Afiyet olsun.

Not: Alıntı değil,sadece kendi tecrübemdir.İyi Ramazanlar.Saygılarımla.

Bir gün kısmet olur da misafirin olursak bize bu makarnadan yaparsın hocam. Aslında kuzu çevirmeden aşağısı kurtarmaz ama yine de idare ederiz.;)
Çay, kahve bahane asıl önemli olan muhabbet.

Eskiden çok yerdim özellikle iyi pişmişi tercihimdir, ama artık kilo sorun oluyor yediğime dikkat ediyorum biraz kıstım kurallarım var :) arada kaçamak yapmamak olmaz.
Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, tavsiyeleri dinlemek bence şarttır farzdır. Pop imkanım olsa kapmıştınız Sn. Binbaşı.
Evet Doğan Hocam katılıyorum "Çay, kahve bahane asıl önemli olan muhabbet".

Eskiden çok yerdim özellikle iyi pişmişi tercihimdir, ama artık kilo sorun oluyor yediğime dikkat ediyorum biraz kıstım kurallarım var :) arada kaçamak yapmamak olmaz.
Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim, tavsiyeleri dinlemek bence şarttır farzdır. Pop imkanım olsa kapmıştınız Sn. Binbaşı.
Evet Doğan Hocam katılıyorum "Çay, kahve bahane asıl önemli olan muhabbet".
Hımmm..;) Neden foto koymadığın belli oldu. Kilo sorunun var. Ondan koymamışsın. Kompleks var yani.:D

Hımmm..;) Neden foto koymadığın belli oldu. Kilo sorunun var. Ondan koymamışsın. Kompleks var yani.:D
Hocam ben öyle demedim, ben beni görmek beni tanımak değildir demenin peşindeyim, Örnek aldığım kişi gibi;
“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir.” M.KemalATATÜRK

Hocam ben öyle demedim, ben beni görmek beni tanımak değildir demenin peşindeyim, Örnek aldığım kişi gibi;
“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir.” M.KemalATATÜRK
Örnek aldığınız ve aldığımız büyük insanın birçok fotosu var.:D
Onun için sadece düşünce yetmez fotoda lazım ki 2 şeyi birleştirelim. Biri fikir ve diğeri sima.:D
Seni çok kızdırdığımın farkındayım. :mad:

Öğrencilikten kalma çok güzel makarna yaparım. Her türlü çeşidini bilirim:)

Örnek aldığınız ve aldığımız büyük insanın birçok fotosu var.:D
Onun için sadece düşünce yetmez fotoda lazım ki 2 şeyi birleştirelim. Biri fikir ve diğeri sima.:D
Seni çok kızdırdığımın farkındayım. :mad:

Bende kiloluyum ama fotomu paylaşıyorum "Etliyim butluyum ben böyle mutluyum" :D

Hiç bir zaman problem etmedim ;)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri