İTÜRO dan KARELER ve İZLENİMLER...

elektrofizikci

Usta Üye
Lafı uzatmadan kısa kısa aklımda kalanları anlatmak istiyorum. Yorumlarım bu 2. gün için geçeerlidir.
*1. gün daha yüksek katılım olmuş.
* Öğleden sonra Prof Dr. Marco DORIGO nun semineri için koşture koştura işten kaçtım gittim, lakin full ingilizce olduğu için detay olarak konuyu anlayamadım. Resimlerden bir şeyler çıkarmaya çalıştım. Hocamız akıllı sürüler üzerine uzman. Akıllı robot topluluklarını karıncalar veya arılar gibi düşünün. Ayrı ayrı robotlar ama bir iş olunca birlikte hareket edebiliyorlar. Videolarda birleşip bir çocuğu sürüklediğini , bir engeli birlikte aştıklarını gördüm. Swarm bots olarak geçiyorlar (s-bots).
* Çok sayıda üniversite altı katılım vardı , geçen yıl bu kadar dikkatimi çekmeişti. Gençlerin bu işlere erken yaşda yönelmesi çok hoşuma gitti açıkcası. Hatta yarışmacı olarak katılanlarda vardı.
* İnsansı robotlar iraç eden bir şirket vardı. Kitler halinde satıp, kademe kademe de çocuklara bunun eğitimini veriyorlarmış. Bu da bilmediğim birşeydi, güzel bir hizmet...

*Sumo kategorisinde pek de değişik bir şey görmedim açıkcası.

* Yangın söndürme kategorisi ise en heyecanlandığım kısımdı. Labiren tiçinde yanan 4 mumu bulup söndürmeye çalışıyorlardı. Robotlar öyle prrogramlanmışki her engele geldiğinde sağa dönecek şekilde ayarlı. 3 mumdan sonra sağı takip edince robotların başa döndüklerini gözlemledim. Çünkü 4. mum sağdan gidince ulaşılamayacak bir yerdeydi. Sağlam bir algoritma gerektiriyor sanki...

* quadrokopterler her fuarda olduğu gibi burdada mevcuttu, artık açıkcası pek ilgimi çekmemeye abaşladı..

*painte ki resimleri çizebilen bir robot vardı.
* uzaktan kumandalı bir aracı modifiye edip, üzerine silah koyup kontrol edilen bir askeri amaçlı robot vardı.
*ahşap aksamla örümcek gibi ilerleyebilen taşıyıcı bir robot vardı.

sabrınız ve ilginiz için teşekkürler. Resimler geliyor....:)

swarm bots lara örnek bir video

hepsis.jpg

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler