İTÜ ROBOT YARIŞLARI, 10,11,12 NİSAN 2014 de... İLGİNÇ MİSAFİRLERİYLE

elektrofizikci

Usta Üye
10-11-12 Nisan 2014 tarihlerinde İTÜ Ayazağa Kampüsü, Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde yapılacak olan İTÜRO 2014 için webden yarışmacı kaydı açılmıştır. Katılmak isteyen yarışmacılarımızın yarışma gününe kadar web üzerinden kayıtlarını yapmaları gerekmektedir.

Ve ayrıca Dünya'nın en hızlı ballbotu olarak tanıtılan robot "Rezero", 10-11-12 Nisan 2014 tarihlerinde İTÜRO'da !

Görüşmek üzere...

ve itüro geldi çattı... işte gidecekler için program...

1. GÜN (10 Nisan 2014)​
09:00 – 12:00
Açılış Töreni
11:00 – 12:00
Açılış Kokteyli
12:00 – 13:00
Seminer: Prof. Okyay Kaynak – “21. Yüzyılda Robotik”
13:00 – 15:00
Çizgi İzleyen
13:00 – 14:00
Kendini Dengeleyen
15:00 – 16:00
Söyleşi: Peter Fankhauser and Michael Neunert – Rezero
16:00 – 18:00
Çizgi İzleyen – Mikro Sumo

2. GÜN (11 Nisan 2014)​
09:00 – 12:00
Çizgi İzleyen
10:00 – 12:00
Mikro Sumo
Basketbol
13:00 – 14:00
Seminer: Prof. Fatoş Yarman Vural - "Yapay Zeka, Doğal Zeka, Ortak Zeka"
14:00 – 15:00
Senaryo: Top Taşıma
15:00 – 18:00
Yangın Söndüren
16:00 – 17:00
Renk Seçen

3. GÜN (12 Nisan 2014)​
10:00 – 11:00
Süpürge
11:00 – 12:00
Çizgi İzleyen
12:00 – 16:00
Labirent
Mikro Sumo – Final
13:00 – 14:30
Panel: Tıpta Robotik
14:30 – 15:30
Merdiven Çıkan
16:00 – 18:00
Kapanış Töreni

yarışlarda görüşmek üzere...

Çok yorucu bir 2 gün geçirdim ama robotlara doydum desem yeri var :)

İtü nün 8. cisini düzenlediği ROBOT OLİMPİYATLARINA bu yıl iki gün katılma şansı buldum...

Ben özellikle yeni açılan bölümlerden renk seçeni merak ediyordum, onu görebildiğim için çok mutluyum. Basketbol bölümünü göremedim ama sağolsun ODTÜ lü genç arkadaşım bana kısa bir gösteri yaptı.

Her insan bir ayrı bir dünya ayrı bir fikir işte... Kategori aynı olsa bile aynı işi farklı yöntemlerle çözülmüş olması çok güzeldi, ben buna bayıldım...
Mesela renk seçende biri renkli cisimleri tek tek taşımayı tercih ederken diğeri hepsini birden aldı ve götürdü... Ben bu dalda katılmayı çok istedim çünkü yeni kategori olduğundan çok katılan olmaz ve ilk 10 garanti olurdu..ve tahmin ettiğim gibi oldu ve sanırım 11 başvuru ama 2 katılım vardı... ilk 3 e girme garantiydi yani...Aynı şekilde basketbolda öyleydi, o biraz daha şanslıydı 5 kişi yarışmış :)

Serbest kategoride özel tekerlek yapısı ile yan yan da gidebilen tekerlekli sandalye vardı. Beyin gücü ile kontrol edilebilen 2 sistem vardı. Bir genç kardeşimizin kendi imkanları ile yaptığı askeri bir uygulama vardı...Çok masraf etmişti belliydi...

Çizgi izleyen, sumolar süpürge artık klasikler arasına girdi...

En heyecanlılardan biri de benim için merdiven çıkandı... çok farklı şekillerde tasarımlar vardı...Cd den teker yapanmı, ssadece çubuk gibi görünen mi dersiniz, hatta biri tüp takıp :) pnömatik sistemli bir robot yapmıştı ve çok ilgi gördü...

Daha önce de dediğim gibi liselilerin ilgisi çok büyüktü. Zile EML ve İZMİT Bahçecik eml çıkarma yapmışlardı... O kardeşlerimi ve onlara önderlik eden idealist öğretmenlerini kutluyorum...

Yine daha önce anlattığım gibi KARABÜK ÜNİVERSİTESİNİ çok takdir ediyorum. Gittiğim her fuarda organizasyonda varlar. Burda da karşıma çıktılar. Ufak bir şansızlık yaşadılar ama bu gençler çok güzel işler yapacaklar...

Ve Robotik dünyasının en genç ismi ERAY AKTOKLUK ile de tanıştık.. çok tatlı çok heyecanlı bir kardeşimiz ve robot sevdalımız... Katıldığı her yarışmada bir derecesi var ve daha ilkokul 5 e gidiyor Ailesi de kendisi gibi bir o kadar sempatik ve sevecenler... Herzaman olduğu gibi onlarında en büyük üzüntüsü çocuklarının sahiplenilmemesi... Yine iş bize düşüyor diyor babası... Biz artık takip edeceğiz diyor... Bende burdan sesleniyorum ilgili firmalara, güzel bir yetenek, bu yolda ona partnerlik ederek hem kendinize iyi bir şey yapmış olursunuz hem de bu kardeşimize...

İlk defa 3D yazıcı görme şansım oldu, bu da güzel bir şeydi :) Yakında bunlar insanda yapar abi :)

Tasarım aşamasında veya yapım aşamasındaki fikirlere öncülük eden TET PROJE BAHARI standı da işe yarardı. Lakin pek sakin olduğundan kanımca pek kimsenin dikkatini çekmedi... Ben biraz sohbet ettim, güzel işler çıkarmışlar ve projelere destek vermişler... Bu şey gibi aslında özetle, bir kanalda projelerin sunulduğu, bazı sanayicilerinde jüri olduğu bir program vardı ya onun gibi bir şey yapıyorlar...

Robot malzemeleri ve ihraç robotlar (Lego tarzı) satışı yapan firmalarda mevcuttu... Farklı ürünler burada meraklılarıyla buluştu.

Medyanında ilgisi büyüktü... Ben ordayken sadece 2,3 tane kanalın spikeri vardı...

Top üstünde Dengede durupta en hızlı giden robot olan Dünya'nın en hızlı ballbot robotu Rezero yu gördük... Yurtdışında nazar olmasa gerek, burda robotcağız belki de ilk defa düşüverdi :) Herkesden aynı sesler.."Nazar değdi heralde :)"

İTÜRO, basit bir organizasyon değil. Emeği geçen herkese burdan tekrar teşekkür ediyorum. Bazı üyeler beni ve kızımı tanıdılar hazırladığım videolardan dolayı, lafladık. Çok güzel parlak fikirli arkadaşlar... Geçen seneye göre birşeyler ters mi gitti dedim, bir kaç eksik var gibi dedim... Biraz öyle olmuş.. Ekip baya bir yenilenmiş, yeni gelen arkadaşlar vardı, birazda bazı şeyler ters gitmiş gerçektende... Bu 3. gidişim olduğu için artık iyiden sahiplendim ve haddim olmayarak iyi niyetli önerilerimi ilettim kendilerine. Dedim ya çok iyi çocuklar güzelce dinlediler ve ilgilendiler...

Resim ve videolar da yine en kısa zamanda sizlerle buluşacak inşallah... Kanalıma ulaşamadığım için şuan video yayınlayamıyorum.

Ne diyeyim yolları açık olsun. 9. İTÜRO da görüşmek üzere inşallah...

Eline ayağına sağlık Ümit fot ove vidyoyu en kısa zamanda beklerim inş. yutup da açılır. Şu askeri poce robotu hakkında biraz daha bilgi verebilir msin?

Isin acikcasi cok ilginc degildi o proje. benzerleri cok var. genc arkadasim fotocekimine musade etmiyordu. patentliymis. benzinli model arac uzerine monte edilmis aksesuarlar vardi. tek degisik yani goruntu islemesi. mesela bir resmi hafizaya aliyor, ortamda onun gibi birsey varsa taniyordu. ona gorede islem yapiyormus. yapay zeka kullanmis arkadasim. donanimsal bildigin model araba.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri