İnverter Split Klima Seçimi Konusunda Yardıma İhtiyacım Var

Aksi

Site Yetkilisi
Yönetici
Site Yetkilisi
Bir tanıdığım benden inverter split klima seçimi konusunda yardım istedi. Modelleri araştırırken verim oranlarını kıyaslamaya başladım. Fakat bir çok marka enerji verim oranını EER ve COP ile ifade ederken arçelik süper invertech 12070 modelinde enerji verimlilik oranını W/W olarak ölçmüş ve diğer markalara göre bariz bir fark oluşmuş.

Benim daha önce başka bir yakınıma aldığım ve çok memnun kaldığı Mitsubishi MSZ-GE25VA Deluxe Power İnverter Klimanın EER değeri 4,59, COP değeri 4,57 olarak belirtiliyor.

İlk olarak kafa karışıklığını gidermek için W/W şeklinde ölçülen enerji verimlilik oranı ile EER ya da COP şeklinde ölçülen enerji verimlilik oranları arasındaki fark nedir? Bu değerleri birbirine yaklaşık olarak dönüştürebilir miyiz?

İkinci olarak Aydın bölgesinde kullanılmak üzere bir klima tavsiye edebilir misiniz? Hitachi, Mitsubishi Electric ya da Mitsubishi Heavy, Fujitsu Siemens, Daikın, Arçelik vs. gibi bir marka olabilir. Yalnız fiyat performans oranı dengeli bir model olması gerekiyor.

Odanın Özellikleri

6x4 = 24 m[SUP]2[/SUP]
Kapı= 2 adet
Cam= 8 m[SUP]2[/SUP] (Balkon kapısındaki cam dahil)
Cam cinsi= Çift cam
Oda Yüksekliği= 2,30 metre

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

merhabalar..
COP (coefficient of performance=performans katsayısı) ve EER (energy efficiency ratio=enerji tasarrufu oranı) klimaların ısıtma ve soğutmadaki etkilerini tarif eder. Bir ünitenin üretimi için gereken elektrik girişine oranla bir ünitenin sağladığı ısıtma ve soğutma orantısını gösterirler. Böylece eğer bir klima 1kW'lık bir elektrik girişinden 5kW'lık ısı elde ederse COP değeri 5.0'dır. Benzer bir şekilde eğer bir klima eğer bir klima 1kW'lık bir elektrik girişinden 5kW'lıksoğutma elde ederse EER değeri de 5.0'dır. COP ve EER ne kadar yüksek olursa cihaz daha çok enerji tasarrufu sağlar.
bunu sizin sorduğunuz arçelik klimaya uygularsak...
arçelik klima 1W Elektrik enerjisini 5.16 w tlık soğutma ya cevirebilmekte dolayısı ile EER değeri 5.16 (90070 MODELİ)
COP DEĞERİ İSE 5.11 olarak gözükmektedir...
sorunuzun ikincibölümüne gelirsek bu birazda kişisel bir tercih olmakla beraber ilk yatırım maliyeti cihazın çalışma fayda maliyeti(enerji tüketimi)yetkili servis ağı garanti sonrası yedek parçave işçilk maliyetinin mimize olması gibi bir çok faktör tercihleri etkileyebilmekte dir.. eger benim evim olsa bu mesleği icra eden birisi olarak önce arçelik beko altus sonrada vestel regal gibi klimaları tercih ederdim...
umarım yardımcı olabilmişimdir
saygılar sevgiler hakan

hakan abı cok ıyı yorumlamışsın.bende bırseyler eklıyım.
12070 model klımada elg ıthal olarak getırılmış bır klımadır.
çok ozelıklerı olan ve ısıtma degerlerı yuksek bır klımadır.
algılayıcı göz olmasından dolayı eger oda ıcerısınde her hangı bır hareket yoksa beklemeye gecmektedır.
kişi yer bıle degıstırse klapelerı ona dogru yonlendırmektedır.

Sayın demiray teknik merhaba

Verimlilik oranlarına göre bir model belirlemeye çalışıyordum. EER, COP ve W/W birimlerinin aynı şekilde ölçüldüğü konusunda çekincelerim olduğundan sormak istedim. Arçelik klimanın, Mitsubishi'nin en üst serisinden bariz bir şekilde enerji verimi sağladığını iddia etmesi bana ilginç geldi.

Peki sağlamlık konusunda markalar arası kıyaslama yapabilir misiniz? Sonuçta arıza yapınca servisin kolay tamir etmesinin yanında arıza oranının düşük olması da çok önemli.

Örneğin Daikın, Toshiba, Hitachi, Fujitsu Siemens, Mitsubishi, Arçelik vs. gibi markaların artı ve eksileri nelerdir?

Sayın demiray teknik merhaba

Verimlilik oranlarına göre bir model belirlemeye çalışıyordum. EER, COP ve W/W birimlerinin aynı şekilde ölçüldüğü konusunda çekincelerim olduğundan sormak istedim. Arçelik klimanın, Mitsubishi'nin en üst serisinden bariz bir şekilde enerji verimi sağladığını iddia etmesi bana ilginç geldi.

Peki sağlamlık konusunda markalar arası kıyaslama yapabilir misiniz? Sonuçta arıza yapınca servisin kolay tamir etmesinin yanında arıza oranının düşük olması da çok önemli.

Örneğin Daikın, Toshiba, Hitachi, Fujitsu Siemens, Mitsubishi, Arçelik vs. gibi markaların artı ve eksileri nelerdir?

sevgili dostum.. sorduğun markalar ın hepsi dünya dsevleri herpsinin türkiyede ciddi yetkili servis ağları var.. bunlar arasında tecrübelere dayanarak bir marka belirlemek çok zor.. ama satış sonrası teknik destek ve yedek parça maliyeti ni baz alırsan arçelik yaygın ağ ve ucuz yedek parça ile öne çıkar sağlamlık sorunsuzluk esas alınırsa daiken mitsubishi öndedir..tabi başka bir arkadaş çıkıp bu sıralamayı kendisne göre değiştirir secimi siz yapacaksınız...sevgiler
saygılar hakan

Verim konusunda bir dip not düşeceğim..

Nihayetinde bu cihazlar ait to air heat pump. havadan havaya ısı pompalarıdır. Memleketimizde dış hava durumları çok değişken oldugu için eer veya cop verimlerine bakarken dış hava sıcaklıkları baz alınır. Bu baz alınan değerler broşür veya kataloglarda çok küçük harflerle yazılır. Zannedildiği gibi cop verimi 5 olan cihaz her şartta bu değeri vermez. Kışın ısıtmayı baz alırsak 0 derecenin altında bir çok klima verimli değildir. Yada yazın 40 derecede.... Aydın bölgesi kışın kaç günü 0 derecenin altında geçer bilmiyorum ama kapasite buna göre değerlendirilmeli yada cihaz ona göre seçilmelidir.

Tavsiyem;

bence cop değerlerindeki 0,3 lük yada 0,5 lik değerlere bakmayın derim. Çok büyük fark oluşturmayacaktır.Nihayetinde hepsinin ana verim kriteri dış ortam sıcaklığı. Ben cihaz alacak olsam bu verimleri elbette göz önünde bulundururum ama cihazların üretimi için harcanan arge ve teknoloji üstünlüğü daha önemli. Eğer maddi durum iyi ise benim gönlümden geçen cihaz markaları Daikın, Toshiba, Mitsubishi olurdu.. Bu markalar cihaz üretiminde çok ciddi yatırım yapıyolar.. Ortaya cıkan üründe ona göre oluyor. Elbetteki cihaz maliyet ve fiyatlarıda ona göre oluyor. Farkları sorarsanız detaylandırılabilir..

Isı pompaları veya su soğutmalı grupların verim COP değerleri neden 7-8 ve üzeri oluyor.. Birincil ısı kaynakları toprak yada su olduğu için yani dış ortam sıcaklığı. Kışın dış ortam atıyorum - 15 derece de ama toprak altı genelde değişmez 17 derece civarlarındadır. ..

Arçeliğin diğer markadan enerji verimliliği açısından daha üstün olduğunu yazmışsınız bunun nedeni az önce yukarıdada bahsettiğim gibi enerji verimliliği hesaplanırken baz alınan değerlerden ibarettir. Sağlamlık açısından yukarıda bahsettiğim 3 markayı öneririm. Servis ağı olarak Mitsubishi ve Toshiba iyi durumdadır.
Neyse konuyu çok dağıttım umarım aklınızı karıştırmamışımdır...

Kolay gelsin iyi çalışmalar...

Tabi ki bir klimayı sadece verim değerine göre seçmek yanıltıcı olabilir. Sonuçta kullanılan gazın cinsi, pompa kalitesi vs. gibi bir çok değişken mevcut. Bu yüzden seçim yaparken birçok değişkeni kıyaslamaya çalışıyorum.

Aydın ili genelde ılıman bir iklime sahip. Hava sıcaklığı çok nadiren sıfırın altına düşüyor. Bu nedenle klima ile ısınmak mümkün olabiliyor. Benim ilk tercihim Mitsubishi ve Hitachi gibi markalardan yana ancak kendime almadığım için birazda maddiyatı düşünmek gerekiyor.

Mitsubishi MSZ-GE25VA Deluxe Power İnverter Klima yukarıda ölçülerini verdiğim oda için yeterli olur mu? Yoksa daha yüksek BTU'lu modeller mi almamız gerekiyor? Tabi başka marka ve model önerilerine de açığım.

Merhabalar..

Kapasiteniz yaklaşık hesabıma göre 11500 - 12000 btu civarlaına denk geliyor.

Seçmiş olduğunuz cihaz ;

[h=4]MSZ-GE25VA[/h]
  • Isıtma Kapasitesi :: 15355 Btu/h - kw
  • Soğutma Kapasitesi :: 11943 Btu/h - kw

Sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum. Montajda odaya hakim bir nokta seçilirse homojen bir şekilde ısıtıp soğutacaktır. Genelde cihaz satarken hesap değeri ile birebir cihaz satmayı pek istemezler ama Aydın gibi bir ılıman iklim için uygun olacağı düşüncesindeyim. Bende Muğla'lıyım iklim şartları çok farklılık göstermiyor.

[h=4]MSZ-GE35VA[/h]
  • Isıtma Kapasitesi :: 18084 Btu/h - kw
  • Soğutma Kapasitesi :: 13649 Btu/h - kw
bu cihazda seçilebilir düşüncesindeyim. aralarında 500 tl gibi bir fark var.
Tabi her şey maddi durum çerçevesindedir. Mitsubishi benim ilk düşüncemdi sizde gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Merhabalar..

Kapasiteniz yaklaşık hesabıma göre 11500 - 12000 btu civarlaına denk geliyor.

Seçmiş olduğunuz cihaz ;

MSZ-GE25VA
  • Isıtma Kapasitesi :: 15355 Btu/h - kw
  • Soğutma Kapasitesi :: 11943 Btu/h - kw
Sıkıntı çıkartacağını düşünmüyorum. Montajda odaya hakim bir nokta seçilirse homojen bir şekilde ısıtıp soğutacaktır. Genelde cihaz satarken hesap değeri ile birebir cihaz satmayı pek istemezler ama Aydın gibi bir ılıman iklim için uygun olacağı düşüncesindeyim. Bende Muğla'lıyım iklim şartları çok farklılık göstermiyor.

MSZ-GE35VA
  • Isıtma Kapasitesi :: 18084 Btu/h - kw
  • Soğutma Kapasitesi :: 13649 Btu/h - kw
bu cihazda seçilebilir düşüncesindeyim. aralarında 500 tl gibi bir fark var.
Tabi her şey maddi durum çerçevesindedir. Mitsubishi benim ilk düşüncemdi sizde gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

dostlar konuyu dağıtacağım ama
öncelikle mesaj sahibinden özür dileyerek birazda yaşıma güvenerek hepinizden özür dileyerek sözlerime başlıyorum....
biliyorum ki bu forumu okuyan binlerce meslektaşım var kimi üye kimi izleyici kimi paylaşımcı......
bir kardeşimiz dostumuz moderatörümüz yetkilimiz konu açtı.... orda burda mesaj yazıp sayılarını arttıran bir çok tanıdık oturdu bir elin yarısı kadar dost(evet DOST )cevap verdi niyemi çünki kendini sorumlu hissetti çünkü ondan önceki ustalarından böyle destur almıştı...
burdan konu ile ilgili olmadığını bile bile konuyu açan kardeşimin (hemde site yetkilisi olankardeşin) iznini almadan ;

iş konusundaki desturlarını herzaman görüp saygı ile andığım bir kaç kişinin ismin anarak teşekkür edeceğİm .....umarım yanlış anlaşılıp mesajım ve üyeliğim askıya alınmaz...
sevgiler
saygılar hakan...

2010 /2011 iklimlendirmeci ama işi bilen dostlar ..vede paylaşımcı dostlar..;
atmadan paylaşan adam gibi adamlar bunlar...
(adını pylaşmadıklarımdan özür dilerim.....)
(bana göre tabi..)

****HUNTERgok
****serkan_48
****alfa remoe
**** husnutan
****VOLKANN78 (NERELERDESİN BE KARDEŞ..?)
**** YILMAZ 58
**** aRSIZ (DOSTUM ...HİÇMİ HİÇ ANLAŞAMADIK AMA USTA ADAMSIN )

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri