İnverter farkı

dagranz

Üye
Merhaba ben öğrendiğime göre inverter üzerinde yazan watt değeri akü değerleri ile eşit olmalı o zaman neden watt değerleri farklı ve o watt değeri akü değerleri dışında neyi gösteriyor ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Öyle bir kural duymadım.

Ama kural şu. Bir inverter sisteminde akü grubu inverterin çekeceği maksimum akımı verebilmeli.

Soru cevap yaparak gidelim mi?

12 volt 3000 watt/h lik bir inverteriniz olduğunu düşünelim. Bu inverter aküden ne kadar akım çeker?

Öyle bir kural duymadım.

Ama kural şu. Bir inverter sisteminde akü grubu inverterin çekeceği maksimum akımı verebilmeli.

Soru cevap yaparak gidelim mi?

12 volt 3000 watt/h lik bir inverteriniz olduğunu düşünelim. Bu inverter aküden ne kadar akım çeker?
250 Ah

Merhaba ben öğrendiğime göre inverter üzerinde yazan watt değeri akü değerleri ile eşit olmalı o zaman neden watt değerleri farklı ve o watt değeri akü değerleri dışında neyi gösteriyor ?
Karıştırmamak lazım. İnverter gücü verebileceği en fazla güç üzerinden anılır. Fakat çok kaliteli bir inverter de olsa bu gücü uzun süre veremeyecektir. O yüzden üzerinde yazan gücün yüzde 70-80'ini kullanabilecek şekilde hesap yapmak daha doğru olur.
Gelelim akü olayına, 3000Watt bir inverter yüzde 80 güçte 3000/12=250Ah => yüzde 80'i 200Ah sürekli güç gerektirir. Kurşun tabanlı akülerden bu gücü çekmeye çalışırsanız yüksek amperde akü grubuna ihtiyacınız olacaktır. Ya da 100-200Ah'lık aküler bu aşırı akım talebi karşısında kısa sürede hasar görecektir. 100-200Ah kapasitedeki lityum tabanlı akülerden bu gücü almak daha mümkündür.

İnverter gücü anlık ihtiyaç duyulan ve kullanacağınız gücün fazlasıyla karşılanacağı güçte olması gerekir. Mesela bendeki tam sinüs 300watt inverter 110watt'lık mini buzdolabını çalıştırmamıştır. Çünkü elektrik motorları demeraj denen anlık 7-8 kat kalkış gücüne ihtiyaç duyarlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri