İnverter Daha Yüksek Güçte Motora Bağlanırsa Ne Olur?

ozcanari

Üye
arkadaşlar merhaba,

bana yapılan bir açıklamayı sizlere sormak istiyorum. 11kw bir motoru 7,5 kw bir inverter ile sürüyoruz. 11 kw bir sürücü yerine 7,5 kw sürücü kulandığımızda 50 Hz için motor gücünden ve devrinden bir kaybımız olur mu? yani sürücü gücü düşük bir inverter ile yüksek güçte bir motoru anma devir sayısında döndürdüğümüzde ne gibi bir sıkıntı yaşatır.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
inverter ya alarma gecer ya yanar...Belki motor boştaysa anma devrine ulaşabilir..ama bu aldatmasın bunun birde yük durumu var...11kw ile 7,5 kw aynı akımı çekmez herhalde...???

Sayın ozcanari,

Normal şartlarda motorunuz tam yükte çalışıyorsa, inverteriniz alarm verir. Siz çalışmasında ısrar ederseniz. İnverteri yakarsınız.

Benim konudan anlamış olduğum motorun yüke göre büyük seçildiği yönünde. Aslında sizin ihtiyacınız olan motor kW'i 7,5kW mış fakat siz yerine 11kw'lık motor kullanmısınız. Yapılması gereken motorun tam yükte akımlarını ölçmek.Eğer ölçülen akım 13A den küçükse gönül rahatlığıyla sisteminizi çlıştırabilirsiniz.

Yapılması gereken motorun tam yükte akımlarını ölçmek.Eğer ölçülen akım 13A den küçükse gönül rahatlığıyla sisteminizi çlıştırabilirsiniz.

Katılıyorum.

herzaman için aslolan akım değerleridir motorun çektiği akım sürücünün max akım sınırını aşmıyorsa hiç sorun yok demektir

mesela 11 KW lık LS sürücüde 7.5 Kw lık motoru parametrelerden seçebilirsin oda yoksa amperaj ayarlarını yapa bilir olman lazım.

motor gücü yüksekse zaten inverter fazla akım akımdan motoru çlıştırmayacaktır çalıştırsa bile yanma ihtimali yüksek fakat inverter gücü yüsek motor gücü düşükse bir problem olmaz çünkü motorun çektiği akım invertyer üzerinden geçiyo inverterde yapılırken kaç kw ise o motora göre yapılır daha büyük motor için daha büyük inverter seçmen lazım

Hata verir cihaz (inverter) kendini korumaya alır

Normal şartlarda motorunuz tam yükte çalışıyorsa, inverteriniz alarm verir. Siz çalışmasında ısrar ederseniz. İnverteri yakarsınız.

arkadaşlar merhaba,

bana yapılan bir açıklamayı sizlere sormak istiyorum. 11kw bir motoru 7,5 kw bir inverter ile sürüyoruz. 11 kw bir sürücü yerine 7,5 kw sürücü kulandığımızda 50 Hz için motor gücünden ve devrinden bir kaybımız olur mu? yani sürücü gücü düşük bir inverter ile yüksek güçte bir motoru anma devir sayısında döndürdüğümüzde ne gibi bir sıkıntı yaşatır.

sürücüler için kw önemli değildir.önemli olan akımdır.motor yüklendiğinde sürücü akımı set değerini aşmıyorsa ve kalkış rampası uzunsa
sorun çıkarmayacaktır.
bir diğer metod ise motor üçgen 380 v ise yıldız bağlayıp motor etiketine göre motor çıkış voltajı parametresini yükseltmektir.
böylece motor akımı kök3 düşecektir buda akım set değerini aşmanızı önleyecektir.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri