İnverter buzdolabı kompressor sağlamlik ölçümü

Herkese iyi akşamlar buzdolapları nda kullanılan inverter kompressor u ölçü aleti ile olcttugumde 3 ölçüm değeri de aynı göstermesi gerek diye biliyorum ama birkaç defa yaşadım olcttugumde sağlam gösteriyor ama yine çalışmıyor yanındaki inverter kartida değiştirdim yine kompressore çalışmadı kompressor un sağlam olduğunu nasıl anlayabilirim teşekkürederim

Inverter kompresör eski kompresörler gibi mi ölçülüyor. Bilginizi varmı. Eski kompresörlerde 3 uç vardir. Rsc diye. Her biri farkli değer verir. Yanlış hatırlamıyorsam yardımcı ve ortak ucun toplami ana sargi değerini vermeli. Sağlam diyebilmek için.

ekovat motorlarıyla fazla deneyimimin olmadığını belirteyim. sargıların hepsi yandiysa ölçülen direnç eşitlenebilir ve bu sizi yanıltabilir. sağlam bi motordan alınan direnc değerleri size yardımcı olabilir. ama öncelikle gövdeye kaçak kontrolü yapmanızın yararlı olacagi kanısındayım.

Bu konuda hiç bilgim olmasa da fırçasız motor BLDC motor mantığında olduğunu düşünüyordum ki haklı çıktım, şunu izleyip ölçümlerinizi yapın lütfen;

Ayrıca sizin cihaz farklı marka olabilir fakat bilindik markalardan tescil almışsa karşılaşacağınız kart farklı olmayacaktır. Bu sebeple şema ve arıza kodları vb. bilgiler bulunan bu link de işinizi görebilir ;).

https://removeandreplace.com/2016/0...-rfg29phdbp-rfg29phdpn-rfg29phdrs-rfg29phdwp/

Son düzenleme:
Herkese iyi akşamlar buzdolapları nda kullanılan inverter kompressor u ölçü aleti ile olcttugumde 3 ölçüm değeri de aynı göstermesi gerek diye biliyorum ama birkaç defa yaşadım olcttugumde sağlam gösteriyor ama yine çalışmıyor yanındaki inverter kartida değiştirdim yine kompressore çalışmadı kompressor un sağlam olduğunu nasıl anlayabilirim teşekkürederim
Sargıların aynı degerde hatta olması gereken değerde olması kompresörün sağlam olduğu anlamına gelmez. Bobinler haricinde arızaya sebep olabilecek birçık mekanik detayı var. Fakat şunu da unutmamak gerek. İnverter sürücüler motoru koruyacak şekilde tasarlanız ve üretilir. Bu yüzden 10 yıl motor garantisini kolayca verebilir. Tavsiyem sürücüyü al ve iyi bir kart tamircisine götür. Mosfetleri yada igbtleri kontrol ettir. Bunları süren komponentleri yada gate hattındaki zenerleri vs kontrol ettir. Güç komponenti arızalı ise mutlaka o hat üzerinde başka sorunlar da vardır. İnverter soğutma kompresörlerinde henüz hiçbir kompresör arızası ile karşılaşmadım. (vrf sistemler haricinde).

ekovat motorlarıyla fazla deneyimimin olmadığını belirteyim. sargıların hepsi yandiysa ölçülen direnç eşitlenebilir ve bu sizi yanıltabilir. sağlam bi motordan alınan direnc değerleri size yardımcı olabilir. ama öncelikle gövdeye kaçak kontrolü yapmanızın yararlı olacagi kanısındayım.
Teorik olarak çok doğru. Fakat pratikte sargılar asla aynı seviyede ısınmaz. Bu da aynı değeri göstermeyeceğini garantiler. Sargılardan herhangi biri yada hepsi arızaya sebebiyet verecek kadar aşırı sıcaklığa maruz kaldı ise öncelikle gövdeye kaçak oluşur. Sağlam bir motor yerine internetten product kodunun sonuna datasheet yada pdf yaz arattır. Dökümanlarda sargı direnç değerleri mutlaka yazar.

Gövdeye kaçak ölçümü en isabetli atış olur. Diğer taraftan teorik olarak aynı seviyede ısıya maruz kalabilir.

Bu konuda hiç bilgim olmasa da fırçasız motor BLDC motor mantığında olduğunu düşünüyordum ki haklı çıktım, şunu izleyip ölçümlerinizi yapın lütfen;

Ayrıca sizin cihaz farklı marka olabilir fakat bilindik markalardan tescil almışsa karşılaşacağınız kart farklı olmayacaktır. Bu sebeple şema ve arıza kodları vb. bilgiler bulunan bu link de işinizi görebilir ;).

https://removeandreplace.com/2016/0...-rfg29phdbp-rfg29phdpn-rfg29phdrs-rfg29phdwp/
Link iyi oldu. Çok teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri