İnverter arza

arif2626

Üye
3000 watt 24 volt inverter var 2 ad 275 watt panal parelel bağlı iki ad 105 ah akü seri bağlı idi bugün arza verdi aşrı yük te değildi arza verdiği nde sadece telefon şarjı takılıydı ama gün içinde gümeşe maruz kaldı sebebi nedir akü giriş mosfetinde bitanesi yanık şuan yardımlarınızı bekliyorum
IMG_20200419_112708.jpg

Mosfeti değiş ama değişmeden anakartta kısa devre kontrolu yap kısa devre var ise taktığında aynı duruma düşecektir.

Mosfeti değiş ama değişmeden anakartta kısa devre kontrolu yap kısa devre var ise taktığında aynı duruma düşecektir.
Peki hocam bağlantılarım doğru neden kaynklanmış olabilir

Normal bir şekildede bozulmuş olabilir. Çalışan bir sistem olduğunu yazmışsın fazla güneş ışığından bozulmuş olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Bozulan parçaları değiştiğinde çalışacağını düşünüyorum.

Güneş ışığından kaynaklı olabilir. Çünkü, aşırı sıcaklıktan dolayı sürekli güneş ışığı alan ciazlar bozulma olasılığı daha çok artar.

Yalnızca, devre arızasından da kaynaklı olabilir. Inverter eskiyse bu durum olabilir. Bozulan MOSFET bazı elektronik parçaları da bozmuş olabilir.

Bozulmanın nedeni hem güneş ışığı hem de devre arızasından kaynaklı olabilir.

Bozulan o MOSFET'i değiştirirken eski parçanın kalıntılarını temizleyip yeni MOSFET'i yerleştirmeniz gerekir. Bu işlemi bozulan başka parçalar varsa o parçalara da uygulamanız gerekir.

Güneş ışığından kaynaklı olabilir. Çünkü, aşırı sıcaklıktan dolayı sürekli güneş ışığı alan ciazlar bozulma olasılığı daha çok artar.

Yalnızca, devre arızasından da kaynaklı olabilir. Inverter eskiyse bu durum olabilir. Bozulan MOSFET bazı elektronik parçaları da bozmuş olabilir.

Bozulmanın nedeni hem güneş ışığı hem de devre arızasından kaynaklı olabilir.

Bozulan o MOSFET'i değiştirirken eski parçanın kalıntılarını temizleyip yeni MOSFET'i yerleştirmeniz gerekir. Bu işlemi bozulan başka parçalar varsa o parçalara da uygulamanız gerekir.
Abi baktım görünürde patlayan sadece o mosfet olarak gözüküyor kondansatörler de şişme patlama vs yok aklımdaki şüpelerden biride aküde dalgalanma vs olduğundan olmuş olabilirmi acaba inverter yeni eski değil ama yarın elektronikçiye göstericem biligilendirme yaparım inşallah en ucuz öaliyet ve en az hasarla atlatırız

3000 watt 24 volt inverter var 2 ad 275 watt panal parelel bağlı iki ad 105 ah akü seri bağlı idi bugün arza verdi aşrı yük te değildi arza verdiği nde sadece telefon şarjı takılıydı ama gün içinde gümeşe maruz kaldı sebebi nedir akü giriş mosfetinde bitanesi yanık şuan yardımlarınızı bekliyorumEkli dosyayı görüntüle 63455
Mosfet ve birakaç elektornik parçayı yakmış tamir edildi fakat neden yandığı çözülemedi hala acaba sulu akü jel akü seçenekleri var üzerinde ben sulu akü kullanıyorum paremetresi sanırım jel aküde kaldı acaba ondan dolayı dalgalanma vs oldu ondan mı yaktı parçaları tahmininşz veya öneriniz varmı

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri