İnverter Çıkışlarında Kablolar niye kısa olmalıdır?

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
İverter çıkışında sinüsoidal değil, harmonikli - bozuk bir dalga şekli olan gerilim vardır. Bu
harmonikli gerilim, uzun tellerde büyük gerilim düşümü yapar, tel kesidinin
tamamının kullanılamamasına neden olur. Bunun sonucunda iletkenler ısınır -
kayıp artar. Bu durumda iletkenler uzun ise hem motora giden gerilim küçülür ve
hemde kayıp artar, dolayısı ile de sistem verimi azalmış olur.

Diğer taraftan harmonikli gerilimdeki yüksek frekanslı harmonik bileşenler uçuşur (telden dıaşrı da
yayılır) ve bu uçuşma telefon kablolarına - internet kablolarına da buluşur ve
böylece iletişim kalitesinde düşme ve hatalara neden olur.

İşte bu nedenlerle inverter çıkışındaki iletkenler olabildiğince kısa olmalıdır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Uzman28 arkadaşıma ilave olarak, bu kabloların kesinlikle ekranlı ve bir tarafından mutlaka topraklanması gerekir. Kablo kısada olsa ekranlı kablo kullanmak gerekir. Bazı durumlarda sürücü motor arası mesafe uzun olduğu zaman sürücünüz aşırı akım arızası verecektir. Bu durumlar için kablonuzun kesitini artırdığınız gibi sürücü çıkış filitreleride kullanmanız gerekir.
Kolay gelsin.

merhaba ben 20 bilgisayarlık bir güç kaynağı yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı kulanılacak malzeme ve aküler

acil arkadaşlar kendim elektrik ustasıyım

20 pc lik için hazır güç kaynakları satılmaktadır size 3 faz giriş 3 faz çıkışlı güç kaynağı en az 10 kvalık bir güç kaynağı yeterli olur . burda akü sayısını biraz fazla tutarak sistemde uzun kalmasını sağlarsınız.

merhaba ben 20 bilgisayarlık bir güç kaynağı yapmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olabilecek arkadaşlar varmı kulanılacak malzeme ve aküler[/QU
yanılmıyorsam sana 3 faz giriş 3 faz çıkış 10 kva lık ups yeterli olur. uzun süreli elektrik kesintilerinde devrede kalmasını istiyorsan akü kapasitesini yüksek tutmalısın.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri