İnvertörlü Çanta Kaynak Makinesi

vedony

Üye
Merhaba, Expres weld 161 çanta kaynak makinesinin içinde elektronik kartın üzerinde bir yeşil bir de kırmızı led var. Birkaç dakika sorunsuz kaynak yapılıyor sonra kırmızı led yanıyor ve kaynak akımı kesiliyor. Cihazın üzerindeki kırmzı led de yanıyor. Kapatıp açınca yine düzeliyor ve kaynak yapılıyor ama yine birkaç dakika sonra arızaya geçiyor. Arızaya geçince fanı çalışmaya devam ediyor ama kaynak akımı yok. İçindeki trafoya ısınınca açılan bir eleman yerleştirmişler ama sorun onda değil. Hiçbir elemanda aşırı bir ısınma yok. Bu arızanın kaynağı ne olabilir? İlgilenenlere şimdiden teşekkürler.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bende buna benzer bi olay yasadim benim kaynak makinemdaki sorun fan calisiyodu fakat
kaynak akimi uretmiyodu triyakmiydi tristormuydu tam hatrlamiyorum degistirdigimde problemin cozuldugunu gordum

bizde aynı makinadan kullanıyoruz,kaynak makinası çok aşırı asınınca kendini bu şekilde emniyete alıyor dikkat ederseniz kendini emniyete aldığında fan çalışıyorki içeriyi soğutsun adamlar cihazı korumak için bu şekilde bir emniyet koymuşlar sisteme ,Expres weld 161 işinin hakkını veriyor tavsiye ederim

Yalnız arkadaşın kastettiği ısınma ile ilgili bir sorun değil.Büyük ihtimalle orta kart üzerinde bulunan üç adet switchmode trafodan bir tanesi arızalı bence onları bir kontrol et.Trafolar son anlarını yaşarlarken böyle gariplikler yapıyorlar en sonunda da açar açmaz kırmızı ışık yanmaya başlıyor.

kaynak makinasının çıkısındaki fedback devresinde sorun olduğunda da bu hatayı yapıyor çıkış katına bakmanızda fayda var...(yol kopuğu olup olmadığına bakınız)

Kartın üzerinde 2 veya 3 adet, yaklaşık +/- 390 uf (mikrofarad) 450 V değerinde kondansatörler vardır...Büyük bir ihtimalle bunlarda problem var sök ve boşta bi ölç kondansatörleri...

s.a ben rize koyuncularteknikten eyüp
ben bu makınelerın tamır servıslığini yapıyorum arızanın nedenı en üstteki mosfetletın olduğu kartta arıza var başka bir yerde arıza yok kondansatörlerde arıza olsa makıne hiç fan açmaz trafolarda arıza olsa termostatdan olmadığını sölemiş arkadaşımız ozaman ana kartta arıza var müdahale şansı bıle yok değişmesı gerekir

s.a ben rize koyuncularteknikten eyüp
ben bu makınelerın tamır servıslığini yapıyorum arızanın nedenı en üstteki mosfetletın olduğu kartta arıza var başka bir yerde arıza yok kondansatörlerde arıza olsa makıne hiç fan açmaz trafolarda arıza olsa termostatdan olmadığını sölemiş arkadaşımız ozaman ana kartta arıza var müdahale şansı bıle yok değişmesı gerekir
arkadaşlar herkese selamlar ,kolay gelsin .benzer sorun bende de var . Düzce deki dükkanımıza tamir için gelen kaynak makinası ,1 dakika kaynak yaptıktan sonra kırmızı ışık yanıyor .ve daha kaynak yapmıyor ta ki fişi çekip kırmızı ışık sönene kadar ...bende kondasatörlerden şüpheleniyorum ama müşterim aynı makinadan arkadaşında da var olduğunu onlarında aynı sorun için koruma devresini iptal edip makinayı düz çalıştırdıklarnı ifade etti .Acaba en basit şekilde nasıl hallederiz ?... herkese teşekkürler şimdiden...

bizim elimizdede uyarı lambasının sürekli yandığı (kırmızı ışık) bir cihaz var bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların yardımını bekliyoruz şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkürler

merhaba arkdaslar ben tekırdag / corludan marmara teknık teknık sorumlusu bugra eren ozkanlı

benzer bır urun yaklasık bır kac hafta once servısımıze gelmıstı
aynı tur bır arızayla karsılastık ve arızayı surucu transtorlerın cıkıs kısmında bulunan R104 kodlu hızlı dıyod ' da kısa devre tespıt ettık onun yerıne uf1007 kullandık ve cıhaz norma bır sekılde calısmasına devam ettı demek ıstedıgım transtorlerın cıkıs ve gırıslerındekı hızlı dıyodları konturol edersenz basarılı bır calısmaya ulasırsınız

destek ıcın : 0282 652 15 75
[email protected]
adres: omurtak cad. istanbul kısmı kipa alısverıs merkezı karsısı iş bankası ustu kat. 1 daire :8

iyi calısmalar..

Forum istatistikleri

Konular
127,951
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri