İnvertör MOSFET değişikliği

Ömer7221

Üye
Slm 1500wlik invertörumun irf740 mosfetleri bozulmadan önce 12v 125ah ile 1000wlik su motoru çalıştırdim.irf740 mosfetler bozuldu, değiştirdim fakat artik ayni akü ile aynı su motorunu çalıştıramiyor.Irf740 mosfetlerin yerine daha iyi olan bir mosfet var mı? Şimdiden teşekkürler.

burdan bakınca mosfetlerle beraber bir kaç şey daha bozulmuş gibi görünüyor

Bütün irf740 çeşitleri aynı mı.Cunku yeni mosfetler orijinalinin tipatip aynısı değil.Orijinalinden bulamadım herhangi bir irf740 taktım.

üreticisine göre değişir tipi, aynıdır, çakma bile olsa sadece uzun ömürlü değildir gücünü çok etkilemez bence.
ben bişey diyemiycem.
tamirden sonra hangi cihazları çalıştırabiliyor denedin mi

kapasitörleri kontrol edin. mosfetler bozuldu ise dc bara kısa devre olmuş olabilir. kapasitörlerde zarar görmüş olabilir.

Sadece 500w lik matkap çalistirdim normal çalışıyordu.Ama irf740lar bozulduğunda invertöre yük baglamadan karşı tarafın mosfetleri aşırı isinmişlardi ve bir kaç dakika akuye bağlı kalmıştı. (Normalde karşı tarafın mosfetleri yük baglamadan çabuk çabuk isinmazdi )
Sorun onlardan olabilir mi?

Peki anladım kontrol ederim. sağolun teşekkür ederim.

karşı tarafa yük binmiş ve onlarda bozulmuş olabilir, demek istediğimiz de bu yani yeni mosfet takdım ama gücü düştü diye bir şey mantıklı değil, başka elmanlarda sorun olmalı
geçmiş olsun

karşı tarafın derken dc-ac donuşum tarafı mı?
oradaki mosfetleri kontrol etmediniz mi ?
tabiki bozulmuş olabilirler.
onlar bozuldu ise dc-dc donuşumü yapan mosfetleri bozabilirler. fazla akımdan dolayı.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri