İnvertör şeması

Arkadaşlar herkese kolay gelsin paylaştığım şemalar bir invertor şeması ve 2 kademeden oluşuyor daha önce sormuştum bunu ama bir sonuca ulaşamamıştım ferrit nüveli trafolar nasıl 50 hz çıkış verebiliyordu sorum ve bunun cevabını uzun araştırmalarım ardından tesadüfen buldum 1.kademe bir konverter gibi 12 24 volt gibi degerleri dc 220 volta çeviriyor kondansatörle filtre ediliyor 2.kademede ise bu voltaj yüksek voltajlı moslar ile anahtarlaniyor ve 50 60 hzlik bir spwm ile sürülüyor şimdi size sormak isteğim bu ikinci kademede optökuplör neden kullanılıyor herhangi bir transistör ile aynı işlem yapılamaz mı? Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• AhsPCB IMG (1).JPG
    AhsPCB IMG (1).JPG
    397.4 KB · Görüntüleme: 61
  • PCB IMG.JPG
    PCB IMG.JPG
    295.8 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG_0637.JPG
    IMG_0637.JPG
    432.5 KB · Görüntüleme: 57
Optonun amacı kontrol devresi ile güç devresi arasında elektriksel izolasyon gerektiğinde kullanılır.

Çıkışta olası sorunlarda kontrol devresinin arızalanmaması büyük hasarların oluşmaması yada çıkıştaki bir parazitin kontrol devresini etkileyerek devrenin bozulmasını engeller.

Transistör kullanamazmısın kullanabilirsin. Ama bu sefer bütün izolasyon bozulur belki devre çalışmaz yada sorunlar baş gösterir.

kullanamayız. optokuplörün diyot kısmı 12 volt seviyesinde çalışırken transistör kısmı 220+12 volt seviyesinde çalışıyor.

opto güvenlik için konuyor yoksa onu kullanan herkes çarpılırdı...
multimetre ile prizden ölüm sırasında 9v pili çıkartma o zamanda çarpar...
stonun biri yapmıştı fluke ile hemde...

Ustalarım hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim ilginiz ve bilginizden dolayı

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri