İnternetten PLC Kontrolü

rrdolaner

Üye
merhaba arkadaşalar. ben PLC yi internet üzerinden kontrol etmek istiyorum. araştırmama göre PLc ye ethernet modülü ekleyerek ve direk modemden bağlantı yapılarak oluyormuş. rs232 yada ethernet çıkışından alınarak. böyle bir şey yapan arkadaşımız var ve yardım ederse çok sevinirim. nasıl yapıldığını anlatan bi kaynak tam olarak bulamadım. (PLC delta yada başka olabilir.)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
dökümanlarda plc yi WPLSoft programıyla programlama yer alıyor. oysa ki ben bunu uzak kullanıcıda bulunan bir yazılımla kontrol etmek istiyorum. ASP.NET yada C# ta yapacağım basit bir yazılımla. bununla ilgili bir döküman mevcutmudur. TCP/IP protoklüyle arada plc ye ait bir program olmadan bu nasıl yapılabilir..
yardımlarınız için teşekkürler şimdiden

Sayın rrdolaner,

Dökümanda bahsi geçen konular anlaşılmış ise ve aklınıza takılan bir sorunuz yoksa bundan sonrası sizin yazılım tabanlı çalışmalarınızla ilgilidir. Burada örneğin PLC'den bir veri okumak için aşağıdaki yolu düşünebilirsiniz;

Send;
PC (Yazılım PLC'den veri okuma isteği gönderir)---> Ortam(LAN/WAN)---> Ethernet Modülü+PLC

Receive;
Ethernet Modülü+PLC ---> Ortam(LAN/WAN)---> PC (PLC'den gelen komut cevabını alır ve işler)

Konu hakkında aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
Delta Otomasyon • Konuyu görüntüle - Delta Plc de Histeresiz

Aşağıdaki dll Library ile (C++, VB) yukarıda bahsedilen yapıyı test edebilirsiniz.
http://www.delta.com.tw/product/em/control/plc/download/software/DMT2.0.zip
PLC adresleri;
Delta Otomasyon • Forumu görüntüle - DVP Protocol

İyi çalışmalar,

Herkese Merhabalar. C# ta easymodbus kullanarak Scada yazmam gerekiyor. Bunun İçin SQL ve Veritabanı gibi konuları bilmek zorundamıyım? teşekkürler.

Herkese Merhabalar. C# ta easymodbus kullanarak Scada yazmam gerekiyor. Bunun İçin SQL ve Veritabanı gibi konuları bilmek zorundamıyım? teşekkürler.

Eğer olay kaydı yapmayacaksan veritabanına gerek yok. Easy modbus kütüphanesi çok basit ve kullanışlı ancak birden fazla cihazla haberleşecekseniz, cihaz id seçmeye izin vermiyor. Cihaz id varsayılan olarak 1'dir.

Eğer olay kaydı yapmayacaksan veritabanına gerek yok. Easy modbus kütüphanesi çok basit ve kullanışlı ancak birden fazla cihazla haberleşecekseniz, cihaz id seçmeye izin vermiyor. Cihaz id varsayılan olarak 1'dir.
tamamdır çok teşekkür ederim. emeğinize sağlık

Merhabalar;
C# ta SCADA yazabilmek için ne kadar profesyonel olmak gerekiyor. mesela easymodbus, modbus, s7.net gibi kütüphaneleri bilip ve aynı zamanda rs 485 vb gibi bağlantı protokelleri hakkında bilgi sahibi olan birisi için bu işin üstesinden gelmesi ne kadar zaman alır?
teşekkürler.

Merhabalar;
C# ta SCADA yazabilmek için ne kadar profesyonel olmak gerekiyor. mesela easymodbus, modbus, s7.net gibi kütüphaneleri bilip ve aynı zamanda rs 485 vb gibi bağlantı protokelleri hakkında bilgi sahibi olan birisi için bu işin üstesinden gelmesi ne kadar zaman alır?
teşekkürler.

Sıfırdan scada yazabilmek için iyi bir programlama bilgisine ihtiyaç var. Çünkü farklı işlere uyum sağlayabilen esnek bir yapıda olmalı. Eğer programlama bilginize güveniyorsanız, modbus, profibus, canbus gibi haberleşme protokollerinin yanı sıra Seri Port ve Soket programlamaya hakim olmanız gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri