İnternet Dsl Işığı Yanmıyor? (Acil)

gtaskt

Üye
Eve yeni hat bağlattım türk net hattınız açıldı dediler turk telekom gelip dırekten kabloyu evın onune kadar getirmişler bende bir kablo alıp ucuna rj11 çakıp modeme taktım diğer ucunuda turk telekomun kablosunun ucuna bagladım fakat dsl ışığı yanmıyor sadece kabloları baglamadan ilk temasta geliyor gibi oluyor 2 3 kere yanıp komple sönüyor nasıl yapabilirim? acil Yardımcı olursanız sevinirim. Konu Doğru yerdemi bilmiyorum.

Türk Net hattınız fiber internet paketi olarak kullanıma açılmışsa ve siz elinizdeki normal ADSL-2 gibi modemle bu çok hızlı internete bağlanmaya çalışıyorsanız DSL bağlantısı bundan dolayı hiç sağlanamamış olabilir. Çünkü fiber internet bağlantısı için VDSL ,300 Mbps'lik çok özel veya bu paketle tam uyumlu olan modemleri kullanmanız şarttır.

Modeme rj11 jaklı telefon kablosu hattı splitter'ın modem yazan kısmından rj11 konnektörüyle modeme girmelidir. Splitter'dan çıkan telefon hattı bağlantısındaki telefonunuz çalışıyorsa ve internet hattınız kullanıma açıldıysa (Örneğin fiber internet şeklindeki bir paketle) ve telefon prizinden itibaren kablolarla ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığında, modemi doğru seçmiş olduğunuzda DSL sinyalinin bu fiber>telefon hattından alınıp modeminizin kolayca internete bağlanması gerekir. Kolay gelsin.

ilk önce direkten gelen kablonun içinde 2 çift kablo vardır (mavi,beyaz,kırmızı,siyah) bu kabloların 1 çifti ana hat 1 çifti yedek hattır genelde mavi ve beyaz uç ana hat olarak bağlanır diğeri ise boş da bırakılır bağlantıyı ona göre yapın kısa devre olamamasına dikkat edin

bir diğer hususda türknet internet bağnatınız telefonlu girmiş olabilir bu tür bağlantılarda önce telefon aktif hale gelir takip eden 3 gün içinde(şehrin iş yüküne göre süre değişir) hattın üzerine internet sinyali verilir bağlantınız bu şekilde olabilir ondan olayı dsl lambası birkaç defa sayıp gider

onun haricinde sn.Binbaşı'nın dediklerini dikkate alın adsl modemde vdsl hat çalışmaz aynı şekilde dsl birkaç defa yanar söner

Modem kurulumunu yaptınız mı?Kullanıcı adı,şifre vs.

dsl hiç yanmıyorsa modem ayarı ile alakası yok internet sinyali yok ki kullanıcı adı şifre hatası versin öyle bir durum olsa dsl yanıp internet lambsının yanmaması veya kırmızı yanması yada internet tarayıcısından sayfa açmaya çalıştığınızda kullanıcı adı şifresi hatası verir

modemlerde genelde 4 tane lamba yanar (ethernet çıkışından birşey bağlı değilse )wifi destekli modem ise (power,dsl,internet ve wlan) burda power ve dsl lambası sabit yanması gerekiyor internet ve wlan lambarı veri akışı olduğu zaman yanıp sönmeye başlar

not: modem adaptörü orjinal olması lazım veya cihazın çalışma voltajı ve amperine uygun olması lazım telefon şarj adaptörlerini bir şekilde uydurup lambası yanıyor diye çalışacağı anlamına gelmez

Aynı problemi bende uzunca bir süre yaşadım. Sorun servis sağlayıcının upload hızlarını iyileştirmesinden kaynaklanıyordu başlangıçta. Ardından sorun devam edince modemi değiştirdim.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,831
Son üye
aliardan

Yeni konular

Geri