İnform UPS arızası?

mamududu

Üye
Merhabalar...Elımde akusu zayıf 600 va lık ınform ups vardı...Akusu zayıf olunca yenısını aldım ve onu sarj ettım..Daha sonra uzun gıder dıyerekten eskı akuyu parelel bagladım...Ups calıstı gayet guzel sarjda oluyodu derken 1 gun sonra test dugmesıne bastım ve ıcınden sankı role sesı 'cat' dedı dumanlar cıktı felan...Onemsemedım sıgorta atmıstır dedım baktımkı sıgortalar saglam..Ayrıyeten benım anlamadıgım 2 sıgorta (30 ah) neden paralel baglı ve sıgorta atmamıs...Rolelerden suphelendım 4 unude soktum tek tek 12 volt verdım cat cut atıyor...Allah rızası ıcın yardım!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhabalar...Elımde akusu zayıf 600 va lık ınform ups vardı...Akusu zayıf olunca yenısını aldım ve onu sarj ettım..Daha sonra uzun gıder dıyerekten eskı akuyu parelel bagladım...Ups calıstı gayet guzel sarjda oluyodu derken 1 gun sonra test dugmesıne bastım ve ıcınden sankı role sesı 'cat' dedı dumanlar cıktı felan...Onemsemedım sıgorta atmıstır dedım baktımkı sıgortalar saglam..Ayrıyeten benım anlamadıgım 2 sıgorta (30 ah) neden paralel baglı ve sıgorta atmamıs...Rolelerden suphelendım 4 unude soktum tek tek 12 volt verdım cat cut atıyor...Allah rızası ıcın yardım!!!

Duman çıktıysa röle harici bir elektronik malzeme yanmıştır arkadaşım. Ayrıca bitik eski aküleri yenilere paralel bağlaman hata olmuş yapmasan çok iyi olurmuş. Neden diyeceksin kendı şarj redresörü kapasıtesının üzerinde olursa cihaza zarar verirsin. 2 sigorta paralel bağlıysa aynı devre üzerinde tek sebebi var oda akımı 2 ye bölmek ve alandan kazanmak. Neyse olan olmuş ne yapılması lazım ona gelelim. Röleleri kontrol et özellikle kontrol bacaklarını kontrol et 12 voltu verınce çat çut dıye atması senı yanıltır belkı kontak yapışmıştır bılemezsin. Sağlamsa rölelerin elektronik devre üzerinde gözle bı arama yap malzemeler üzerinde çatlak varmı veya koku yoğunluğunun olduğu bir malzeme varmı buna bak. Özellikle tristör ve transistörlere iyi bak. Yine bulamadın diyelim sağlamlığından emın oldugun röleleri yerlerıne tak ve şebekeye bağla cihazı karta enerjı dagılımı varmı ona bak. Eger yoksa 220 girişinden takıp etmeye basla muhtemel malzemeleri kontrol et Örnek vereyim 7812 -7805 gerilim regülatörü entegresi gibi köprü diyot gibi. Büyük ihtimal enerjı dagılımı vardır senın anlattıgına göre. Test butonuna basınca olduysa bu olay invertör katında bır problem vardır kanaatim. Tahminen transistör veya tristör uçmuştur.

Son düzenleme:
Duman çıktıysa röle harici bir elektronik malzeme yanmıştır arkadaşım. Ayrıca bitik eski aküleri yenilere paralel bağlaman hata olmuş yapmasan çok iyi olurmuş. Neden diyeceksin kendı şarj redresörü kapasıtesının üzerinde olursa cihaza zarar verirsin. 2 sigorta paralel bağlıysa aynı devre üzerinde tek sebebi var oda akımı 2 ye bölmek ve alandan kazanmak. Neyse olan olmuş ne yapılması lazım ona gelelim. Röleleri kontrol et özellikle kontrol bacaklarını kontrol et 12 voltu etmeye basla muhtemel malzemeleri kontrol et Örnek vereyim 7812 -7805 gerilim regülatörü entegresi gibi köprü diyot gibi. Büyük ihtimal enerjı dagılımı vardır senın anlattıgına göre. Test butonuna basınca olduysa bu olay invertör katında bır problem vardır kanaatim. Tahminen transistör veya tristör uçmuştur.

Cok tesekkurler arkadasım yaa sımdı ugrasıyorum rolelerı tek tek soktum ve hepsını ohmmetre ıle olctum hepsı aynı dırenc degerını verıyor....bu arada enteransandır hıcbı yanık yada sısme yok...kokuda yok...trafoyu nasıl olcerım 3 gırıs var sıyah mavı kırmızı ve 6 cıkısı var

yada UPS uzun süre kullanılmadıysa röle kontaklarında biriken tozlar yanıp temizlenmiştir. Malum oradaki akım yüksektir. Geçmiş olsun. Sistem sorunsuz çalışıyorsa çok fazla dert etmeyin. Ama yinede içinize sinmeyen bir durum var ise en iyisi servisinin incelemesinde fayda var gibi geliyor bana.

Yok ups kullanılıyordu...Ayrıca tum devre elemanları kapalı trafo harıcınde nasıl duman ve koku cıkabılıdı...Trafo yanmıs olabılırmı...220 fısı takınca hıcbı tepkı vermıyor fakat akuyu yerıne baglayınca dugmeye basıyorum cıtır cıt dıo roleler trafo vıııvv dıo anında gıdıo.Trafo olabılırmıkı..Bu arada bu transıztoru nasıl olcerım 'RFP50N06' (source,drain,gate)

Yok ups kullanılıyordu...Ayrıca tum devre elemanları kapalı trafo harıcınde nasıl duman ve koku cıkabılıdı...Trafo yanmıs olabılırmı...220 fısı takınca hıcbı tepkı vermıyor fakat akuyu yerıne baglayınca dugmeye basıyorum cıtır cıt dıo roleler trafo vıııvv dıo anında gıdıo.Trafo olabılırmıkı..Bu arada bu transıztoru nasıl olcerım 'RFP50N06' (source,drain,gate)

bir elektronik devrede eğer dizayn hatası yok ise trafo en son yana malzemedir.
Sizin transistör dediğiniz şey mosfettir. Ölçümü ise gate ucuna omh metrenin bir ucunu diğer ucunuda source ve drain e dokundurduğunuzda ve uçları ters çevirip baktığınızda kısa devre görmüyorsanız genelde sağlam olurlar. ancak bu tip malzemeler kolay kolay devre üzerinde ölçülemezler. Dolayısıyla iş ve zaman kaybı düşünülecek olursa yeni bir ups almak daha karlı olabilir. bu güçlerde de olsa online ups almanızı tavsiye ederim. Line interaktif olanlar normalde bilgisayarları tam anlamıyla koruyamazlar.

Abı suan LM 317T TRANZISTORUNU SOKTUM VE AYNI TEPKIYI VERIYOR CIHAZ...SORUN BUNDA OLABILIRMI

Regulatorde olabılırmı sorun LM317T tranzıstorunden suphelenıyorum...Ama saglam olup olmadıgını bılemıyorum...Cunku hıc sarja gecmıyor fakat fısı takınca role cakıyor...olması gerekenden yıksek amperle karsılasınca yanmıs olabılırmı...

Regulatorde olabılırmı sorun LM317T tranzıstorunden suphelenıyorum...Ama saglam olup olmadıgını bılemıyorum...Cunku hıc sarja gecmıyor fakat fısı takınca role cakıyor...olması gerekenden yıksek amperle karsılasınca yanmıs olabılırmı...

Arkadaşım devrenin açık şemasını göstersen sana muhtemel malzemeyi söylerim ama şemayı gösteremezsin sanırım. En güzeli yeni bir ups al. Fazla para değil ztn. Harcadığın zamana ve emeğe yazık. Bu tür arızalarda grafiksel göstergeleri elektronik test cihazları var onunla bakmak lazım. Artı elinde olsa bile hangi karakteristik eğri ne anlam ifade eder onu bilmen lazım. Yani uzun lafın kısası ya profesyonel olarak kart tamiri yapan bi firmaya götür yada yenisini al derim. Tavsiyem yenisini alman.

Transistörün sağlamlık testi için;

NPN ise ;
a) Kollektör – Emiter arası arasının her iki yöndede büyük direnç göstermesi gerekir.
Kollektör- emiter arası küçük direnç gösteriyorsa transistör bozuktur.
b) Beyz – Emiter ve Beyz- Kollektör arası doğru polarize edildiğinde küçük direnç
(15- 20 ) göstermelidir. Sonsuz direnç gösteriyorsa bozuktur.
c) Beyz- Emiter ve Beyz- Kollektör arası ters polarize edildiğinde sonsuz direnç
göstermelidir. Küçük direnç gösteriyorsa bozuktur.

PNP ise ;
a) Pnp transistörün Kolektör – Emiter uçları arası her iki yöndede sonsuz direnç göstermesi
gerekir.
b) Beyz- Emiter ve Beyz –Kollektör uçları doğru polarize edildiğinde küçük direnç gösterir.
(15- 20 ). Aksi halde transistör bozuktur.
c) Beyz –Kolektör ve Beyz – Emiter uçları ters polarize olduğunda sonsuz direnç
gösteriyorsa sağlamdır.

Tabi bu işlemi transistörü devre dışına alarak yapcaksın. Devre üzerinde bu değerleri vermez. Kolay gelsin...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,167
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri