İndüktif ve Kapasitif yüklerin birlikte kullanılarak kompanzasyonu nasıl yapılır?

tektosun

Üye
Merhaba Arkadaşlar.
Bir ofisin tüm yükleri (lambalar prizle bilg. vs.) kesintisiz güçkaynağından beslenmektedir. Gündüz mesai saatlerinde yüklerin oluşturduğu İndüktif yük, Kesintisiz güç kaynağından kaynaklanan kapasitif yükü karşıladığından sorun yok ama: mesai den sonra kesintisiz güç kaynağı tamamen kapasitif özellik gösterdiğinden faturada aşırı kapasitif gelmekte. şimdi sistemde mevcut bir r.g.k.r. ve kondansatör grubu var fakat devreye girmiyecektir haliyle. biz ayrı bir r.g.k.r kullanarak yeni bir pano yapsak ve kademelerinede indüktif yük yani şönt reaktörü bağlasak geceleri ihtiyaç duyulan indüktif yükle kompanzasyonu sağlayabilirmiyim. veya daha başka ne çözüm önerebilirsiniz.?
Şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bu konuda gruparge yi önerebilirim . bir inceleyin isterseniz , çok esnek bir kompanzasyon imkani sağlıyor Grup Ar-Ge

basit olarak ne olur derseniz ups boşta ne kadar akım çekiyorsa akşam iş çıkışına göre bir adet zaman saati ve kontaktör ile şönt reaktörü bağlayabilirsiniz aslında .

aslında bunu düşündüm ama zaman saati ilede olsa ileriki zamanlarda yük ihtiyaçlarının artması ile ne olacağı belli olmaz diye reaktörlerin sürekli devrede kalmasını istemiyorum. aslında öğrenmek istediğim Ups bağlanmadan önce kondansatör grupları ile oluşturulmuş kompanzasyon panosu var idi. Ups bağlandıktan sonra reaktörlere ihtiyaç duyuldu ben ayrı bir rgkr ile kademelerine sadece reaktör bağlayarak indüktif yük ihtiyacını kontrol edebilirmiyim? yani sonuçta bu bir çözümmüdür? sistemde ikitane ayrı ayrı Rgkr olması sorun yaratırmı?

2 tana rgkr si sıkıntı çıkarır bu nedenle ben böyle bir durumda kaldım sistem bazen indiktüf bazen de kapasitif yazıyordu guruparge yi kullandım biraz pahalı ama kesin çözüm var tavsiye ederim

Grupargeyi kullandım derken ne demek istediğini anlamadım. yani önerdiği sistemin çalışmasını anlatırmısınız.

Grupargeyi kullandım derken ne demek istediğini anlamadım. yani önerdiği sistemin çalışmasını anlatırmısınız.
Buradaki mantık Ayarlı reaktörlü çözümdür. Yani 3 adet TCR (şönt reaktör) reaktörler tristörlü güç katı ile açılı olarak anahtarlanır, sitemdeki şönt reaktörlerin gücü istenilen değere göre tetiklenir.
VArKON 15 TCR model röle ve Grup Arge Smart svc bu işi yapabilen rölelerdir, röle ile birlikte birde güç katı almalısınız. 3 adet şönt reaktör sisteminizin gücüne göre,
Kondaş A.Ş. || Türkiye`nin İlk Kondansatör Üretici Firması alçak gerilim ürün kataloğunda VArKON 15 TCR nin özelliklerini inceleyebilirsinz.

Buradaki mantık Ayarlı reaktörlü çözümdür. Yani 3 adet TCR (Şönt reaktör) reaktörler tristörlü güç katı ile açılı olarak anahtarlanır, sitemdeki şönt reaktörlerin gücü istenilen değere göre tetiklenir.
VArKON 15 TCR model röle ve Grup Arge Smart svc bu işi yapabilen rölelerdir, röle ile birlikte birde güç katı almalısınız. 3 adet şönt reaktör sisteminizin gücüne göre,
Kondaş A.Ş. || Türkiye`nin İlk Kondansatör Üretici Firması alçak gerilim ürün kataloğunda VArKON 15 TCR nin özelliklerini inceleyebilirsinz.

Evet Sayın Varkon. dediğiniz ürünleri inceledim. katalog da belirtilen 15TCR model RGKR nin üç kademesine şönt reaktörü bağlanabiliyor, yani ihtiyacım toplam 30 Kvar reaktörün 10 kvar trifaze modeli ile üç kademeye bağlayarak kontrol edilebilir, ancak güç katını incelediğimde sadece en büyüğünün 1 fazlı 3x7kvar lık şönt reaktörünü desteklemekte olduğunu görüyorum. acaba katalogda olmayan başka model varmı? yoksa bu sorunu nasıl aşabilirim?
Ayrıca elimde (1 fazlı 1-1,5) ( 3 fazlı 2,5-5-10) kvar lık çeşitli adetlerde şönt reaktörü ve Tense RGT12 RGKR zaten mevcut idi bunları değerlendirmek açısından bir çözüm arayışı içerisindeydim. bu ürünleri kullanabilecek şekilde bir yöntem uygulayabilirmiyiz?
Teşekkürler.

Katalogda olmayan istenilen değerde Güç katı üretmekteyiz en çok kullanılan değerler için listeye fiyat koyduk, ve listede olmayabn değerler için bilgi alabilirsiniz. malumunuz yükek güçlerde şint reaktörlerin anahtarlamasında özel önlemler alınması gerekiyor, bu yüzden çok daha falza güçlerde şönt reaktör kullanmanız gerekirse TCR Cıkışlarının haricinde normal kontaklara trifaze veya monofaze reaktör bağlayarakta sorunu çözebilirsiniz. elinizdeki röle ile yapılabilirmi bilmiyorum ama elinizdeki şönt reaktörlei tabiki kullanabilirsiniz. kesin çözüm UPS in çıkışına bir analizör bağlayarak tam istenen şönt reaktör gücünü belirlerseniz sbt olarak kullanacağınız şönt reaktörlerlede bu problemi çözebilirsiniz.

Katalogda olmayan istenilen değerde Güç katı üretmekteyiz en çok kullanılan değerler için listeye fiyat koyduk, ve listede olmayabn değerler için bilgi alabilirsiniz. malumunuz yükek güçlerde şint reaktörlerin anahtarlamasında özel önlemler alınması gerekiyor, bu yüzden çok daha falza güçlerde şönt reaktör kullanmanız gerekirse TCR Cıkışlarının haricinde normal kontaklara trifaze veya monofaze reaktör bağlayarakta sorunu çözebilirsiniz. elinizdeki röle ile yapılabilirmi bilmiyorum ama elinizdeki şönt reaktörlei tabiki kullanabilirsiniz. kesin çözüm UPS in çıkışına bir analizör bağlayarak tam istenen şönt reaktör gücünü belirlerseniz sbt olarak kullanacağınız şönt reaktörlerlede bu problemi çözebilirsiniz.

Teşkkür ederim sayın Varkon ben analizörü ups den önce bağlayarak değer almıştım sonraya bağlayarak tekrar ölçüm yapıp değerlendireceğim.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri