İndüktif ve kapasitif düzene girmedi

reaktıf ve kapasıtıf cezayı önlemek ıstıyosan 3 fazlı reaktıf guc kontrol rölesı kullanmalısın

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
işletmelerde olusan reaktıf ve kapasıtıf cezaları önlemek ıcın kontrol rölelerını degıstırmelısınız

Türkiyedeki sayaçlar yazıyor maalesef hem kapasitif hem endüktif , Avrupada bu böyle değil bildiğim kadarı ile. Ve en yüksek değer hangi yöndeyse sadece onun cezasını ödüyoruz.
Diğer taraftan muhtemelen dengesiz yükleme var sistemde bir fazı röle düzeltirken diğer fazlardan birinde eksik düzeltme diğerinde fazla kapasiteden dolayı heriki yöndede sayaç kaydediyor olmalı. Çözümü tamamı monofaze sistemlerden edinmeniz olabilir.
hem reaktif hem kapasitifyazması imkansızbağlantılarda yanlışınız var

ilk önce bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarım arkadaşım senin sorununa gelince sana ilk önce şunu söyleyeyim cos f değerini değiştirdiğinde kompanzasyon değerlerin eğer iyi değilse röle bunu ayarlamak için senin set değerine oranları yaklaştırmaya çalışacaktır tabiki kompanze değerlerinde ayarlı değilse ceza kaçınılmaz olur .
Ama sistemiteminde monofaze yükler var ise onarı röle ayarlamak için trifaze kondansatörleri çekecektir buda sna dengesiz bir konpanze olarak dönecektir bunun için sen en güzeli monofaze kondansatör sistemine eklesen daha iyi olur bunu ayarlarsanda set değerinin 0,95 yada 098 yada 1 olsada seni etkilemez yani cezaya sokmaz

takibi gelen elktrik faturalarındanmı yapıyorsun yada sayac üzerinden aldıgın endekslerdenmi yapıyorsun cok önemli bilgi verirmisin

arkadaslar öncelik le kolay gelsin benım sorum şu 2 fazlı çalısan indiktif ocak var 200 amper akım cekıyo bu cıhaz kompanzasyonu cezaya sokuyor indük tif ve kapasitif cezadan kurtul muyor ve bırı harmonık filitre takma mı onerdı 2 faz lı filt re var mı ve varsa akım a gore bır harmonik filitre onerebılır mısınız şimdi den allah razı olsun

arramis kardeşim senin probleminle ilgili kompanzasyonla karsılastım dedgin gibi tesis reaktif ve kapasitiften cezaya giriyordu yaptıgım incelemede tesiste kapasitif sayac yoktu kompanzasyon tek faza baglı roleyle yapılmıs ve gurupların hepsi trifazdan olusmus.ayrıca yuklerin tek faz ve dengesiz baglandıgını tespit ettim.tesisite trifaz yuk hıc yok en önemlisi tesisi mesai saatlerinde acık ben formdaki arkadaslardanda destek aldım ve öncelikle sabit kondansatörün iptal edilmesi (tesisi 24 saat calısmadıgından kapasitifi önlemek icin)roleyide 3 faz ve kondansatör guruplarınıda faz-notr faz-faz arası son 3 gurubuda trifaz olarak bagladım ve yuk dengelemesi yaptım normale geldi formdakı hocalarımızada uygulamama katılıyorlarsa sende uygulayabilirsin tabiki tesise kapasitif sayacta ilave edilmeli veya kombi sayac takılmalı

Son düzenleme:
100/5 akım trafonuz var ise

5-1.5 -2,5-2,5-5-10-10 diger kademelere ise mono faze 1,67-2,5- fazların gereksinimine göre baglayın entes rge-12 c için bi problemınız kalmaz

kesinlikle katılıyorum üstad. benim sorunumu çözdü. müteşekkirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri