İndüktif ve kapasitif düzene girmedi

Arramis

Üye
Arkadaşlar benim kompanzasyon ile başım dertte bu son cezai değerlere geçildiğinden beri sayacım hem indüktiften hemde kapasitiften cezaya giriyor. Kondansatör sıralamalarım normal tek fazdan takip ediyor. cosinüs F değeri 98 yada 97 de iklen yada 99 da iken sayacım hem kapasitif hemde indüktif yazmaya devam ediyor. Röleyi değişltirdim elektrik sayacımı değiştirdim ama sorun hala devam ediyor. Bu sorun ile ilgili görüşlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sn Arramis, aramıza hoş geldiniz.
Bence hiç üşenmeden forumdaki kompanzasyonla ilgili konuları tek tek okuyunuz.
Çünkü bu sorun bir çok kişide var.
Yanlız şu var size yardım edilebilmesi için,daha detaylı bilgi vermelisiniz.
oranlarınız.
kondansatör diziliminiz.
gücünüz gibi
bir de yükleriniz dengeli mi?
tabii en doğrusu bir enerji kalite analizi yaptırmanız.Harmonikleri kontrol ettirmeniz.
ikisinden de ceza yediğinize göre hızlı değişen yükleriniz olmalı.
bunları yazarsanız daha iyi bir yardım alabilirsiniz.
Bir de şunu çok merak ettim?sayacı değiştirmenizi birisi mi önerdi,yoksa sayacın bozuk olduğunu düşündüğünüzden mi değiştirdiniz?

Yükleriniz dengesiz ise,3 fazdan referans alan röle kullanmak zorunluluğunuz var.Daha fazla bilgiye
ihtiyacımız var.

reaktif güç kontrol rölenizin markası ne?sabit kondansatör grubunuz varmı?nekadar zamandır bu olay devam ediyor?kondansatör kademe sayısı kaç?trafonuz kaç KVA lik?bunları bir belirtseniz diyorum.koay gelsin.

Katiliyorum, 3 fazli roleden baslamak gerekir ise...Sistemin ana sorunu, reaktif gucunuz ile kapasitif kompanzasyonunuzun muhtelif yani farkli farkli zamanlarda sisteme dahil olmalari...Bu da iyi bir roleden beklenen en temel seydir...Akla gelen ikinci sey ise, monofaze kondansatorlerin gerekliligi...
Tabi ben klasik bir kompanzasyondan bahsediyorum...Daha degisik daha kokten sistemler de var...Ben bir daha yanlis anlasilip - pop yememek icin bahsetmis olayim yine de:)

Önce gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim. Kompanzasyonda kullandığım reaktif güç koıntrol rölesi kael marka. yedi gurup kondansatör var bağlantı gücüm 17,24 Kw kurulu gücüm ise 28,74 Kw. (Mevcut CosF değeri 42)96'ya set ettiğimde indüktif yazmaya başlıyor kapasitifte yazıyor 98' setettiğimde ise indüktif yazması düşüyor ama kapasitif yazma devam ediyor. Sabit gurup 5 kVar. 1. gurup 5 kVar 2.Gurup 5 kVar 3. Gurup 5 kVar 4.Gurup7,5kVar..5....6....7....10kVar.toplam 57,5 kvarlık kondansatör ile kompanze ediliyor. Cosinüs F değeri 96 da gösterdiğinde bile kapasitif yazıyor indüktifte yazıyor. Cos F yi 1'e ayarladığımda ise kapasitif coşuyor bir türlü düzene girmedi . Tek aklıma gelen ölçümün üç fazdan yapmak ve monufaze kondansatör kullanmak kaldı bu konudaki fikirlerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

sn arramis 3 fazlı röle kullanmaznız gerekecek.Ben de kael kullanıyorum ama bendeki 3 fazlı.Bendeki kael de cosinüsq önemli ise de,röle ceza oranı sınırlarına göre,sistemi kapasitif veya endüktif ilerletiyor.sizdeki rölede de bu özellik varsa ondan dolayı cosinüsq değiştikçe durum değişiyor olabilir.
Bir de o nasıl bir kondansatör dizilimidir anlamadım?
1-1-1-1,5-2-2-2-2 ilginç :)
Yani yeni nesil röleler kondansatör dizilimini önemsemiyor ama sizdeki kael için bu sorun teşkil eder mi bilmiyorum.
acaba c/k oranınız falan doğru mu?Bir de rölenin modelini tam olarak verebilir misiniz?

Evet rolenin modelini ogrensek iyi olur...Ote yandan ilk kademenizin 5 Kvar olmasi dogru degil...Hic monofaze kullanmayacaksaniz bile, ilk kademelerinizn 1 veya 2.5 kVAR olmasi daha dogrudur...

kompanzasyon yapmak istediğiniz yer küçük iş yerimi,fabrikamı?sürekli 24 saat çalışıyormu?çalışan cihazlar sabitmi?kurulu trafo varmı?gücü kaç

reaktif ve kapasitif olayını iyi anlaman lazım bu arada sayacımı değiştirdim diyorsun sayacın mutlaka digitaldir . ondan dolayı dengeli kompanzasyon senin olayını kurtarmaz birde yüklerin dengesiz se cok zor devreye monefaze kondansatör bağlaman gerekebilir sistemini iyi analiz etmen lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri