İndüksiyon metre adaptörü

Sirtly

Üye
Arkadaşlar merhabalar bir konuda yardıma ihtiyacım var
İndüksiyon metre adaptörü yapmaya çalışıyorum.Bunu opamp kullanarak yapıcam.Düşündüğüm olay ilk başta bobine bağlı bir kare dalga elde ederek bunun çıkışında counter kullanarak bilinmeyen bobin değerini artık neyse 200 mH 100 mH vs.Örneğin bu adaptörün çıkışında digital voltmetre bağladığımda artık bobinimin değeri kaç ise örnek olarak 200mh bunu DVM de 200 mV görücem.Sorunum şu

gsv8j.jpg

Bunun çıkışında bobine bağlı olarak bir kare dalga elde etmem lazım ama bunu göremedim yardımcı olursanız çok sevinirim saolun...Not Direnç değerleri hesaplanmadı.

kare dalgayı neyle üreteceksin anlamadım, neden kare dalga üreteceksin onuda anlamadım, bobinle geri besleme yapmışsın onu hiç anlamadım

başlıkta indüksiyon demişsin doğru akımda bobin indüklenirmi ?

senin bobinden ayrı bi osilatör katı yapman gerekli kare dalgayı bobine verererk indüklemen gerekli dc akımda bobin sadece yüzüne bakar

kolay gelsin

Bu devreyi inceledim hocam peki sizin aklınıza bunu yapmanın başka yolları geliyormu varsa aklınızda birşeyler nelerdir bunlar?Kare dalgayı Schmit trigger kullanarak üretmeyi düşündüm zaten çizdiğim devre basit bir schmit trigger devresi.Çıkışında kare dalga almak istememin sebebi daha çok digital kısmıyla uğraşıcam

Bu linkteki devre çok basittir ama hata payı çoktur ayarı iyi yapmak gerekir yani yapabilirsen yap basit devre malzemelerde ucuz en pahalı olan kapı oda 50 kuruş yani ama istediğin değişik birşeylermi aklındaki nedir ne için kullanmak istiyorsun bu devreyi projenmi ?

Projem evet bu işlevi gören birbirinden farklı 3 tane devre tasarlamalıyım.Hazır devre kullanmamam lazım

Hiç böyle devre uygulamam olmadı atıp tutmak istemem yani çalışmadığını garanti vermeden sana bir şey söyleyemem. biraz inceleme yapmam lazım ortaya bir şeyler dökebilmek için. Proje şartları neler ?

Bilinmeyen inductance değerini en az 3 farklı şekilde ölçüm yöntemi yapılıcak.Ama olay bu inductance değerini voltaj kademesinde göstermek 100 mh ise 100 mv görücem voltmetremi bağladığım zaman

@Sirtly , grid dip meter olarak ara...

Teşekkürler arkadaşlar...
İlk başta çizdiğim schmit trigger devresinden bobine bağlı olarak değişen bir kare dalga elde ettim.Bobin değeri artıkça periyodum artıyor düştükçe ise düşüyor.Bu periyoda bağlı olan değişimi çıkışta voltage kademesinde göstermeyi düşündüm bazı devreleri inceledim isis de çizdim ama açıkçası bir şey elde etmiş değilim.Bu konu hakkında herhangi bir düşünceniz varmıdır ne kullanmalıyım nasıl birşey kullanabilirim sizce...

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri