İndüksiyon Isıtma Sürücü Devresi

Arkadaşlar hali hazırda satılmakta olan bir indüksiyon ısıtma devresi aldım. Ancak transistörü yaktım. Switch mode adaptör kullanıyormuş. Trafolu adaptör kullanılmalıymış. 5-12v arası çalışma akımı tavsiye edilen hobisel bir ısıtma devresiydi. Sebebi nedir neden trafolu adaptör? neden switch mode güç kaynağı değil. Akım verince yakıyor.3 tane çöp ettim. Yardımlarınızı rica ederim. Link çıkarsa aşağıdaki devrenin aynısı.

Arkadaşlar hali hazırda satılmakta olan bir indüksiyon ısıtma devresi aldım. Ancak transistörü yaktım. Switch mode adaptör kullanıyormuş. Trafolu adaptör kullanılmalıymış. 5-12v arası çalışma akımı tavsiye edilen hobisel bir ısıtma devresiydi. Sebebi nedir neden trafolu adaptör? neden switch mode güç kaynağı değil. Akım verince yakıyor.3 tane çöp ettim. Yardımlarınızı rica ederim. Link çıkarsa aşağıdaki devrenin aynısı.
Vidyoda Atx psu kullanılmış bu da smps teknolojisi!

Vidyoda Atx psu kullanılmış bu da smps teknolojisi!
by lent Teşekkürler.
Özellikle bu indüksiyon ısıtma devresi için önerebileceğiniz ve diğer cihazlarımda kullanabileceğim profesyonel bir güç kaynağı varmıdır? hata yapmamalıyım oldukça fazla devre yaktım :)

Eger imkaniniz varsa bir testi aku ile yapin sorjn guc kaynagindami yoksa devredemi anlarsiniz.

Elinizde bu devreden kac tane var (arizali)

Bu tur devrelerde bobin cok onemlidir bobini neye gore sardiniz kuplaj kondansatoru varmi devrenin bir kurulum yonergesi varmi? Bobin devreyle geldiyse sorun guc kaynagi diyebiliriz ancak bobini siz yaptiysaniz induktansi tutmamis olabilir.

by lent Teşekkürler.
Özellikle bu indüksiyon ısıtma devresi için önerebileceğiniz ve diğer cihazlarımda kullanabileceğim profesyonel bir güç kaynağı varmıdır? hata yapmamalıyım oldukça fazla devre yaktım :)
Maalesef yok, bende yapmaya kalkıştım bir tanıdığa ama elindeki güç kaynağı zayıftı bir kaç sn sonra fetlerin birinden duman çıktı.

Eger imkaniniz varsa bir testi aku ile yapin sorjn guc kaynagindami yoksa devredemi anlarsiniz.

Elinizde bu devreden kac tane var (arizali)

Bu tur devrelerde bobin cok onemlidir bobini neye gore sardiniz kuplaj kondansatoru varmi devrenin bir kurulum yonergesi varmi? Bobin devreyle geldiyse sorun guc kaynagi diyebiliriz ancak bobini siz yaptiysaniz induktansi tutmamis olabilir.
Elimde 2 adet arızalı var 2 adeti müşterimde 2 adettide sağlam. Bunları test ederken yaktık. Hali hazırda satın alıyorum. Elektronik kart TV vs tamr eden bir servise götürdüğümde transistörlerin yanık olduğunu gösterdi. Akım giriş yerlerinde önce kısa devre testi sonra transistör üzerinde yaptı. Daha sonra yeniler geldi 5 adet. birini yine 12v 15a lik switch mode adaptörle test edeyim derken aynı kısa devreyi yaptı. Sonra servise götürdüm trafolu 40wlık bir adatörde denedi. 4 ü çalışır durumdadydı ve trafolu adatör kullanmam gerektiğini voltaj ve amper ayarlı olması gerektiğini devrenin vakum gibi akım çektiğini bu yüzden hemen ısınıp transitörleri yaktığını ve kısa devre olduğunu söyledi.elimde sağlam olanlar MY 62 model bir multimetre aldım kısa devre testini geçiyor çalışır durumda. Ancak trafolu güç kaynağı olmadan çalıştıramıyorum. Bu yüzden bir öneri istedim. Videodaki devrenin aynısı 5-12v arası çalışıyor

TL494 İle Birçok Devre Yaptım
Sg 3525 İle de Birçok Devre Yaptım
Fakat ır 2153 de 7 Nolu Pinden Asla Çıkış Almayı Başaramadım Gerçekten de Bu hususta Tam Desteğe İhtiyacım Var söyleyeceğiniz Her Söz Benim İçin Ayrı bir Öneme sahip Lütfen Beni Bilgilendiriniz şimdiden Teşekkür Ederim ***@****

Ekli dosyalar

• ir2153-2x50v-atx-irf840-smps-devresi-v1.gif
    ir2153-2x50v-atx-irf840-smps-devresi-v1.gif
    30.3 KB · Görüntüleme: 29
Moderatör tarafında düzenlendi:
7 nolu uçtaki gerilimi 6 nolu uç referansına göre ölçmelisiniz.

İr2153 12 voltla besle 15 v fazla yüksek. 14.4 v kesinlikle aşılmamalı çünkü entegre içinde minimum 14.4v zener var.

C4=100uf çok fazla. Maksimum 1uf olmalı. Ayrıca bu kondansatore seri 4.7 ohm takılması tavsiye edilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri