İndüksiyon Isıtma Projesi

Hocam yani devreye en fazla 16v mu uygulamam lazım
555 beslemesine 16 volttan fazla vermemelisin.

Hocam bilgisayar güç kaynağını kullansam verim alabilir miyim

Bilgisayar guc kaynaklari bir cok degisik guclerde uretiliyor.

Ayrica coklu çıkışları oldugu icin bu guc kaynaklari bu cikislardan belli orqnda guc çekerek tam kapasiteye cikabilirsiniz. 5 volta sunni yuk baglayarak 15 - 20 amper alabilirsiniz.

Bilgisayar guc kaynaklari bir cok degisik guclerde uretiliyor.

Ayrica coklu çıkışları oldugu icin bu guc kaynaklari bu cikislardan belli orqnda guc çekerek tam kapasiteye cikabilirsiniz. 5 volta sunni yuk baglayarak 15 - 20 amper alabilirsiniz.
Hocam pc güç kaynağında 12v 18a yazıyor. Güç kaynağının sadece bu kanalını kullanırsam rahat 15-18 amper alabilir miyim

Hocam pc güç kaynağında 12v 18a yazıyor. Güç kaynağının sadece bu kanalını kullanırsam rahat 15-18 amper alabilir miyim
Dikkatimi çekti. Benim pc nin psu de aynısı yazıyor.Ama çıkan kablolar, 10amperi bile sürekli veremeyecek kadar ince.

Dikkatimi çekti. Benim pc nin psu de aynısı yazıyor.Ama çıkan kablolar, 10amperi bile sürekli veremeyecek kadar ince.
O yüzden soruyorum hocam ben de kablolar ince. 10 amper üstünü verecekse kablosunu değiştirebilirim. Ama verip vermeyeceğini bilmiyorum

O yüzden soruyorum hocam ben de kablolar ince. 10 amper üstünü verecekse kablosunu değiştirebilirim. Ama verip vermeyeceğini bilmiyorum
Bence de değiştirin. Çünkü o kabloları bilirim. Daimi olarak ancak 5 amper verebilirler. Üzerinde yazan 18 amper ise anlıktır. 15 amperi ise 20-30 saniyeliğine deneyin.
Açıkçası bilgisayar psu da herşeyine güvenseniz bile bence, 4te 3ü doğrudur.

2 ayrıntı var;
1- PSU 5v hattını kontrol eder yük yok veya kisadevre varsa korumaya geçer,
2- o akımı almak için tüm 12v kablolarını birleştirmelisiniz tek kablo yetmez elbet, zaten PSU içinde bu kablolar aynı noktadan çıkmaktadır.

2 ayrıntı var;
1- PSU 5v hattını kontrol eder yük yok veya kisadevre varsa korumaya geçer,
2- o akımı almak için tüm 12v kablolarını birleştirmelisiniz tek kablo yetmez elbet, zaten PSU içinde bu kablolar aynı noktadan çıkmaktadır.
Bu güzel bilgi oldu. Tüm 12v kablolarını birleştitmek.
Lakin 5volt olayını anlamadım. Sanırım (değerini bilmiyorum) kör yük bağlanacak.

Son düzenleme:
5v hattında kontrol geri bildirim devresi var, o sebeple buraya yanlış hatırlamıyorsam 8-10 ohm 10w değerinde taş direnç takilmali diye biliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri