İndüksiyon ısıtma devresi modifiye

Ben bu devre de igbt de kullandım mosfette kullandım tam olarak hatırlamıyorum ama kullandığım igbt ler 60 amperdi ve kodu G60 ile başlıyordu.Bu devreyi mevzunun mantığını kavrayabilmek için yaptım çok mosfet yaktım ama yol da kat ettim 4 adet FDL100N50F (2500 watt) mosfet kullanarak 5000 watt lık modülde oluşturdum.Zaten benim yaptığım devre yukarıda paylaştığımın aynısı değil üzerinde üç beş değişiklik yaptım mosfetleri doğrudan sürücü entegre ile sürmedim araya küçük transistörler koydum.

Bu 5000 watt lık modülleri plastik enjeksiyon makinesinin eritme kovanında kullandım gayet güzel netice aldım 8 ay oldu hala sorunsuz bir şekilde çalışıyorlar soğutucularını bayağı büyük seçtim o yüzden çok fazla ısıda oluşmuyor frekans aralığım 60 khz ile 10 khz arasında ayarlanabiliyor ve makine nin rezistanslı orjinal sistemine göre tüketimde tasarruf bile söz konusu oldu.

İndüksiyon sistemler ile ilgili ticarete atılmak hedefim pazarım da hazır ama öncesinde işime yarayacak güçlerde devreler oluşturup bildiklerimi pekiştirmek mantığını çözmek istiyorum.Tek mosfetli bir devre istememin nedeni düşük watt ihtiyacı olan sistemler için sizde takdir edersiniz ki ticarette en önemli şey maliyet.

Arkadaşlar aşağıdaki devreyi yaptım sorunsuz bir şekilde çalışıyor bu haliyle 500 watt güç alabiliyorum devreden.

Sizlere sormak istediğim bu devreyi tek transistör ile çalıştırabilir miyim?

3O2qn5.png

Aşağıdaki gibi bir çizim yaptım fakat denemedim.Sizce bu çizim çalışır mı? Yada tek mosfet ile çalıştırabilmek için ne yapmak lazım yardımcı olursanız çok sevinirim.

kMZWyy.png
Devredeki köprü diyottan sonraki filtre kapasitör olarak ne kullandınız ? Ben kutupsuz dc kond. Kullandim devre çalışmadi bir kere rezonans ışığı yandi diger denemelerimde köprü diyot tarafında patlama oldu ve kisa devre gibi bir durum yok

IR2153 çok hassas bir entegre en ufak bir sorunda yanıyor entegrenizi kontrol edin. Ben filtre olarak elektrolitik kullanıyorum kapasite devrenin gücüne göre değişiyor 500 watt için 220uf 400 volt yeterli olur osiloskop ile çıkıştaki sinyali gözlemleyin parazit varsa kondansatörler az geliyor demektir.

Son yaptığım 5kw lik modülde 5000uf 400 volt kond. kullanıyorum tabi bu kapasiteyi yavaş doldurmak gerekiyor yoksa ilk enerji verildiğinde sigorta attırıyor. Güç arttıkça filtre kond. ları arttırmak gerekiyor bunu osiloskop ile çıkışı gözlemleyerek belirleyebilirsiniz.

Ben indüksiyona ilk adım attığımda o devreyi yapmıştım sonrasında kendim eklemeler yaptığım çeşitli devreler oluşturdum. Ama alıntı yaptığınız devre şeması çalışıyor.

Fakat bu devre düşük endüktans bobinlerle çalışmıyor min 50uH. bobin kullanın yada en az 100 amper mosfet kullanın ki düşük endüktans bobinin çektiği akımı karşılayabilsin.

Muhtemelen küçük bir bobin kullandınız boşta iken çektiği akım mosfetlerin sınırını geçti ve mosfetleri+entegreyi yaktınız.

IR2153 çok hassas bir entegre en ufak bir sorunda yanıyor entegrenizi kontrol edin. Ben filtre olarak elektrolitik kullanıyorum kapasite devrenin gücüne göre değişiyor 500 watt için 220uf 400 volt yeterli olur osiloskop ile çıkıştaki sinyali gözlemleyin parazit varsa kondansatörler az geliyor demektir.

Son yaptığım 5kw lik modülde 5000uf 400 volt kond. kullanıyorum tabi bu kapasiteyi yavaş doldurmak gerekiyor yoksa ilk enerji verildiğinde sigorta attırıyor. Güç arttıkça filtre kond. ları arttırmak gerekiyor bunu osiloskop ile çıkışı gözlemleyerek belirleyebilirsiniz.

Ben indüksiyona ilk adım attığımda o devreyi yapmıştım sonrasında kendim eklemeler yaptığım çeşitli devreler oluşturdum. Ama alıntı yaptığınız devre şeması çalışıyor.

Fakat bu devre düşük endüktans bobinlerle çalışmıyor min 50uH. bobin kullanın yada en az 100 amper mosfet kullanın ki düşük endüktans bobinin çektiği akımı karşılayabilsin.

Muhtemelen küçük bir bobin kullandınız boşta iken çektiği akım mosfetlerin sınırını geçti ve mosfetleri+entegreyi yaktınız.
[/QUOTE

Mosfetlerim sağlam bobinim ise 96uh
Yanliz devreye enerji verdiğimde 2sn lik rezonansla geliyor rezonans ışığı parlak yanıyor ve 2 sn sonra sönüyor kontrollerini yaptığımda entegremin yandığını görüyorum
Acaba entegrenin yanma nedeni nedir ?
Birde yine forum sayfalarinda biri gate ayagi ile entegre çıkışı arasına transistör koymuştu bende öylemi yapsam
Gate bacağının çektiği akım fazla geliyor olabilir mi aşırı ısınma yapıyor o 2 sn de bile
(Cevabınız icin teşekkür ederim elektrik mühendisliği okuyorum ayni zamanda alanıma cok ilgiliyim bu tarz calismalar yapmak da hoşuma gidiyor ve bilgilendiriyor gerçekten )

IR2153 tek mosfet için fazlasıyla yeterli olur ben paralel bağlı iki adet mosfeti anahtarlıyordum ve bir sorun yaşamamıştım. Söylediğiniz durum biraz garip önce çalışıp sonra arıza vermesi ilginç devreyi kurarken bir hata yapmadığınızdan eminmisiniz?

Bahsettiğiniz konu linkini buraya ekleme şansınız varmı? Yine benim konumdur diye düşünüyorum öyleyse o transistörler gate leri beslemek için değil mosfetler kesime gittiğinde gate voltajını tamamen sıfıra çekmek için kullanmıştım.

Rezonans kondansatör kapasitenizi, bobin uh. değerinizi ve frekansınızı yazarmısınız. Ayrıca seri bağlı olan (6. bacağın girdiği) bobinin kapasitesi nedir?

devrem bu
6. bacağa seri bağlı kondansatör derken?
bobin 96uH
2x0.27uF rezonans kondansatörleri
mosfetim ırfp460
frekansı ise ışığın yanmasına göre pot ile ayarlıyorum
bu arada tek mosfetli devreyi yapmadım tek mosfet için yeterli olur demişssiniz de yanlış anlaşılma olmasın
bu devreyi kurdugumda ır2153 2 sn sonra yanıyor bu arada entegreyi 12v pc power'ı ile besliyorum
entegreyi flip flop devresi kurup test ettiğimde de genel olarak çok ısınıyor bu normal mi

Ekli dosyalar

• Screenshot_1sd.png
    Screenshot_1sd.png
    315.3 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleme:
Devreyi çalıştırıp high side ve low side çıkışları osiloskop ile kontrol edermisiniz frekans üretiyormu bir bakın üretmiyorsa zaten entegrede sorun var demektir. Tekrar belirtmekte fayda var bu entegreler çok hassas bir kez olsun mosfet yakarsanız oluşan elektromanyetik dalgadan hemen bozuluyorlar. Yeni bir entegre ile mosfetleri devreden ayırarak entegreyi çalıştırın osiloskop ile 5 ve 7. bacakları kontrol edin kare dalga görmelisiniz.

Kondansatör değil bobini sordum rezonans ledlerinin orada seri bir bobin daha var (çıkıştaki iş bobini değil diğeri) onun kapasitesi nedir? Ayrıca rezonan kondansatörlerinin kapasitesini 2x1uf 400 volt yapın.

Bu entegre yüksek frekans üretir flip flop devresi ile çalıştığını daha doğrusu anahtarlama yaptığını anlayamazsınız (osiloskop ile bakmadan) ledler sürekli yanık vaziyette görünür ama acaba anahtarlama yapıyor mu yoksa direk çıkışmı veriyor bunu görmelisiniz.

Tek mosfetten kastım kanal başına tek mosfet yani toplamda iki mosfet ile çok rahat çalışması lazım ben 2 çift mosfet ile (4 adet) anahtarlamada yaptırdım bir sorun yaşamadım.
Bu arada mosfetlere girdiğiniz gerilim nedir? DC olacak şekilde en az 100 volt girip denemenizi öyle yapın.

Son düzenleme:
Devreyi çalıştırıp high side ve low side çıkışları osiloskop ile kontrol edermisiniz frekans üretiyormu bir bakın üretmiyorsa zaten entegrede sorun var demektir. Tekrar belirtmekte fayda var bu entegreler çok hassas bir kez olsun mosfet yakarsanız oluşan elektromanyetik dalgadan hemen bozuluyorlar. Yeni bir entegre ile mosfetleri devreden ayırarak entegreyi çalıştırın osiloskop ile 5 ve 7. bacakları kontrol edin kare dalga görmelisiniz.

Kondansatör değil bobini sordum rezonans ledlerinin orada seri bir bobin daha var (çıkıştaki iş bobini değil diğeri) onun kapasitesi nedir? Ayrıca rezonan kondansatörlerinin kapasitesini 2x1uf 400 volt yapın.

Bu entegre yüksek frekans üretir flip flop devresi ile çalıştığını daha doğrusu anahtarlama yaptığını anlayamazsınız (osiloskop ile bakmadan) ledler sürekli yanık vaziyette görünür ama acaba anahtarlama yapıyor mu yoksa direk çıkışmı veriyor bunu görmelisiniz.

Tek mosfetten kastım kanal başına tek mosfet yani toplamda iki mosfet ile çok rahat çalışması lazım ben 2 çift mosfet ile (4 adet) anahtarlamada yaptırdım bir sorun yaşamadım.
Bu arada mosfetlere girdiğiniz gerilim nedir? DC olacak şekilde en az 100 volt girip denemenizi öyle yapın.
entegre sağlam iken frekans üretiyor ve kare dalga
seri bağlı bobinin değerini bilmiyorum ama başka bir çinden hazır aldığım ama hemen patlayan indüksiyon ocak kartından söktüğüm bir bobin
entegreyi bread board da ledlerin yenıp söneceğini görebilecek halde de test etmek istedim kond. ve direnc değerini ayarlayıp test ettim bunu belirtmek istemiştim orda
ama indüksiyon devresinde yanıyor ve işlev göremez hale geliyor
mosfetlerimden kaynaklı olabilir mi?
mosfetlere doğrultulmuş Şebeke gerilimi uyguluyorum devredeki gibi

birde devreyi ilk yaptığımda çalışma bobini bağlamamıştım ilkinde de yandı ama ikinci de çalışma bobini takmıştım
çalışma bobinini takmamak uçları boş bırakmakta buna neden olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
IRFP460 mosfetler ile bu devre çalışıyor ben 460 lar ile 750 watt güç alabiliyordum devreden. Sizin mosfetler sağlam değil mi kontrolünü yaptınız?

Ayrıca kullandığınız bobinin fotosunu eklermisiniz. Çıkış bobininden bahsediyorum.

IRFP460 mosfetler ile bu devre çalışıyor ben 460 lar ile 750 watt güç alabiliyordum devreden. Sizin mosfetler sağlam değil mi kontrolünü yaptınız?

Ayrıca kullandığınız bobinin fotosunu eklermisiniz. Çıkış bobininden bahsediyorum.
mosfetlerimde sağlam ve sinirimi bozdu devre
çalışma bobinim ve seri bobin
indüksiyon bobini - Google Arama - Google Chrome 23.04.2020 22_36_01 (2).png
indüktör bobin - Google Arama - Google Chrome 23.04.2020 22_40_19 (2).png

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye