İndüksiyon ısıtıcı

Yunus_cü

Üye
Herkese iyi akşamlar bitirme ödevi olarak indiksiyon ısıtıcı yapmam gerekiyor bun için elinde herhangi bir bilgi devre şeması nasıl yapılacağı malzeme listesi gibi bilgiler olan varsa bana yardım edebilir mi?

usta googlye baktın mı bir çok devre mevcut ayrıca forumda konu ile ilgili yazılarda var bilgine ara bölümünden yazarsanız...

Hocam Google ve site icerisinde arama yaptım fakat tam anlamıyla sonuca bağlanmış konular bulamadım

gücü ne kadar olacak ne ısıtacak ne kadar zamanda ortalama bir değer varmı ....?

Hocam ortalama bir değerim yok açıkçası kaşık vida tarzı metallerin ısıtılmasında kullanılacak ve ısıtan sargı çapı 5 cm olacak

şu devreyi incele istersen hem düşük voltajlı denerken 220v a kapılmazsın...
indüksiyon.png

Hocam bu devreyi uygularken bazı yorumlarda coilin yandığı doğrultusunda yorumlar var ve uygulamasında coil çapı 5cm olanını görmedim sizce işe yararmı biraz daha güçlü bir sistem yapmak için ne yapmam gerekir coilin soğutulması şartmı?
şu devreyi incele istersen hem düşük voltajlı denerken 220v a kapılmazsın...Ekli dosyayı görüntüle 52567
Hocam birde bobin sararken sarım sayısi kac olmali yani nasıl hesaplanmalı

Son düzenleme:
bobinini klimacılar da yada soğutma parçası satan yerlerden bakır boru şeklinde alıp çarpılmadan su pompası ile soğutursan sorun yok yada kalın boru kullan bobin olarak bakır boru...bir nebze işini görür...sıvı pompsaı direnc.net sitesinde satılıyor link olarak ta https://www.direnc.net/12v24v-dc-dozaj-su-pompasi-mavi ilgini çekerse yani sulu soğutmaya gerek duyarsan...
Hocam bu devreyi uygularken bazı yorumlarda coilin yandığı doğrultusunda yorumlar var ve uygulamasında coil çapı 5cm olanını görmedim sizce işe yararmı biraz daha güçlü bir sistem yapmak için ne yapmam gerekir coilin soğutulması şartmı?

Hocam birde bobin sararken sarım sayısi kac olmali yani nasıl hesaplanmalı
tank kondansatörü le orantılı şema ingilizce aga şemada detaylı anlatılmış yanlız kondansatörlerin yüksek voltajlı olacak ona dikkat et...250v ac gibi mesela...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri