İndüksiyon ısıtıcı

Estağfurullah, ne demek. Yeni başlayan arkadaşlara yardım etmeye çalışıyorsunuz. Ne güzel.

Önceki bağlantıyı vermemin amacı bilgilerin birleşmesi açısından.

Estağfurullah, ne demek. Yeni başlayan arkadaşlara yardım etmeye çalışıyorsunuz. Ne güzel.

Önceki bağlantıyı vermemin amacı bilgilerin birleşmesi açısından.
Hocam iyi günler tam bir bilgim olmamasından dolayı hedeflediğim projede ısıtma bobini çapı 5 cm olması gerekiyor ve kafama takılan bir diğer soruda tank kapasitörü için değer kaç olmalı ve şok bobini için sarım sayısı kaç olmalı bunu nasıl hesaplayabilirim?
Arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz lütfen şok bobini değeri ve sarım sayısı arasındaki bağıntı nasil olmalı birde ben 5 cm çapında bir coil kullanıcam bununla şok bobini ve kondansatör arasındaki bağıntı bilmiyorum

Son düzenleme:
Paralel bağlanmış bobin ve sığaç için salınım frekansı hesabını şöyle yapabilirsiniz.

Örneğin 10mH bir bobin ve 10uF sığacımız olsun.

Bunun hesabı şu formülle yapılıyor :

Kod:
          1
f = ------------
        __   ___
    2.0 || \/L C

Bu hesabı yaparsak salınım frekansını 503 Hz buluruz.

Şimdi devreyi LTSpice programı ile AC analizi kullanarak ve frekansı 100Hz ila 1000Khz arasında değiştirerek test edelim.

acanaliz1.png

Aşağıda görülebileceği gibi hemen hemen aynı sonucu verdi. Mühendislik hesaplama hatalarını göz ardı edersek.

acanaliz2.png

@Çırak DENİZ arkadaşın verdiği ikinci örneği C4 = 294nF ve L1 = 2.65uH değerleri için hesaplamaya çalışın. Bakalım frekansı kaç bulacaksınız.

Bobinin sarım sayısı hesabını bilmiyorum.

Ama işimiz bitti mi hayır.

Pratikte bobinin direnci, sığacın direnci ve iş parçasının direnci bir kayıp oluşturur. Bu kayıpları gene bu devreye paralel bir direnç olarak birleştirmemiz faydalıdır.

lclr2.gif

Salınım frekansında bobin ve sığacın çektiği akım büyüklükte aynı ama faz olarak zıttır. Böylece birbirini sıfırlar.

Demek oluyor ki salınım frekansında görülen tek yük bu kayıp direncidir.

İşte bu devreye bir L eşleme devresi eklemeliyiz ki bu kayıp direncini 10 ohm gibi küçük rakamlara düşürebilelim.

lclr3.gif

L eşleme devresi hesabını da buradan yapabilirsiniz.

L eşleme devresi

LTSpice dosyasını da ekte gönderiyorum.

Ekli dosyalar

• salinim.asc
    592 bayt · Görüntüleme: 14
Hocam verdiğiniz emek ve bilgiler için çok teşekkür ederim çok işime yaradı teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri