İnatçı Sistem Hoparlörü (Çözüldü 82. mesaj)

Lubuntu üzerine uzmansanız neden olmasın deneyip kendiniz görün. Benim iddiam hatırlayın sistemde buzzer yok, sistem mevcut hoparlörü kullandığıydı.

Lubuntu üzerine uzmansanız neden olmasın deneyip kendiniz görün. Benim iddiam hatırlayın sistemde buzzer yok, sistem mevcut hoparlörü kullandığıydı.
Lubuntu'da ses kartını nasıl devre dışı bırakabilirim? Ayrıca anakartında buzzer bulunduğuna dair kanıt (ekran görüntüsü) atmıştım.

Servisler yok mu, denetim masası? Benim tecrübem yok @Mr_YAMYAM daha uzman linux sitemlerde, ayrıca bir üye daha vardı @confickerbelasi.
Sistem hoparlörü ile melodi çalmak için son kez şansımı denemeli miyim yoksa vazgeçmeli miyim? Çünkü bugün bunu denemeye başlayalı tam 1 yıl oldu.

Bence geç kalınmış bir soru, karar her zaman sizin ama bugün dinlenin derim, hem arkadaşlarımızın cevap vermeleri zaman alacktır.

Servisler yok mu, denetim masası? Benim tecrübem yok @Mr_YAMYAM daha uzman linux sitemlerde, ayrıca bir üye daha vardı @confickerbelasi.
Daha önce belirtmiş olduğum üzere....
İşletim sistemlerinin sistem hoparlörü ile ilgisi bulunmamaktadır.
Sistem hoparlörü doğrudan BIOS ile ilgili olup, BIOS'u herhangi bir işletim sistemi ile veya yazılımla kontrol edebiliyorsanız, o hoparlörü kontrol edebilmeniz de mümkün olabilir.
Sizin sistemde SİSTEM HOPARLÖRÜ olarak belirtilen donanım aslında bir hoparlör değildir.
Bir buzzerin veya bir basit hoparlörün titreşebilmesini sağlayabilmek için yapılandırılmış transistör gruplarıdır.
Bu transistör gruplarını eneble veya disable ederek ses çıkmasını sağlarız.
Çıkartılan bu seslerin kalitesi notası veya cinsinin hiç önemi olmaz. BIZZZ diye ötsün yeterlidir.
Amaç kullanıcıyı bir tehlike konusunda uyarabilmektir.
İşte şimdiye kadar anlatılanlar bu uygulamanın aktif edilebilmesini veya belli periyotlarla çalışmasını sağlamak içindir.
Bunu yapabilmek için ise doğrudan BIOS'a komut verebilmek gerekmektedir.
Aksi takdirde BIOS içerisindeki sensorler vasıtasıyla bu aygıt kendi bildiğini yapacaktır.

Kendi sistemimdeki bir donanımı örnek vereyim.
SYS.png

Resimde görüleceği üzere POWER BUTTON güç düğmesi olarak görülmektedir.
Ancak bu güç düğmesi aslında bizim anladığımız basit bir buton değildir. Çünkü bir button teknik olarak hiçbir şekilde tanımlanamaz. Yani bir anahtar PC dilinde yer alamaz.
Peki nedir bu power button?
PC nin güç düğmesine bastığımızda PC anakart üzerindeki bir donanım içerisinde bulunan bir multivibratör aktif edilmiş olur. Yani bu donanım sizin hoparlörünüzdeki gibi birkaç transistörden oluşmuş bir transistörlü devredir.
Bu transistörlerin çalıştırılma esasları değiştirilemez. PC butonuna bastığımızda veya belli bir süre bastığımızda PC nin kapatılacağı veya hiçbirşey yapılmayacağı bu elektronik devre tarafından tanımlanmıştır.
BUTTON.png

Görüleceği üzere bu butonun davranışı için ek seçenekler belirlenebilmektedir.

Eğer bir masaüstü PC niz var ise kasa içerisindeki buzzeri veya hoparlörü soketinden çıkartınız.
Denetim masasına baktığınızda yine sistem hoparlörünü göreceksiniz.
Yani o donanım bir hoparlör değildir. Hoparlörün aktif olabilmesini sağlayan bir çeşit transistörlü devredir.

Lubuntu'da ses kartını nasıl devre dışı bırakabilirim? Ayrıca anakartında buzzer bulunduğuna dair kanıt (ekran görüntüsü) atmıştım.
@Mr_YAMYAM Ustam görüşünüzde hemfikirim, yine de kardeşimize yardımcı olmak adına sizin adınızı ekledim. Yukarıdaki sorudaki ses kartının yazılımsal olarak donanımdan kaldırmayı bilginiz dahilince anlatır mısınız?

@Mr_YAMYAM Ustam görüşünüzde hemfikirim, yine de kardeşimize yardımcı olmak adına sizin adınızı ekledim. Yukarıdaki sorudaki ses kartının yazılımsal olarak donanımdan kaldırmayı bilginiz dahilince anlatır mısınız?
Son derece kolay.
Gerek windows tabanında gerekse linux tabanında yapılacak iki şey vardır.
1 Denetim masasından ilgili ses kartı disable edilir.
2 Ses kartı DSP sürücüleri silinebilir.
DSP.png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri