İnatçı Sistem Hoparlörü (Çözüldü 82. mesaj)

Lubuntu kurulumu ile şarjı az iken denedim, bip sesi (yerden yere zıplatan ve birkaç saniyede bir düüt! diye gelen iğrenç ses) geliyordu ama ses kartı devreye girince bip sesi kesiliyor ve yeniden başlatıncaya kadar bip sesi gelmiyor.
İşletim sistemlerinin konu ile ilgisi yoktur.
BIOS işletim sistemleri ile ilgili olmaksızın çalışır. Senin sistem hoparlörün ise doğrudan BIOS a bağlı bir uyarı sistemidir.
Yani PC nin harddiskini söküp te pil az iken PC yi açsan bile yine ciyyak ciyyak ötecektir.
Bu ötme sesi yukarda belirtmiş olduğum üzere bilindik anlamda bir ses değildir.
Birkaç transistörle yapılmış basit bir multivibratör mantığı ile bir kare dalga oluşturarak bir diyaframın titreştirilme olayıdır.
Bu multivibratörler günümüzde BUZZER denilen aletlerin içerisine rahatlıkla yerleştirilmektedir. Buzzere gerekli voltajı versek bile buzzer ötecektir.
Yani senin yapmış olduğun şey esasen bir uyarı voltajı vermektir.
Verilen bu uyarı voltajının süresi sistem hatalarına göre ayarlanmış olup örnek vermek gerekirse...
Kısa aralıklı bip sesi. RAM HATASI.
Uzun aralıklı bip sesi CPU hatası.
Daha uzun kesikli bip sesi Pil hatası.
Veya sistem üreticisi bu bip seslerini nasıl takdir etmişse o şekildedir.
Özetle belirtirsek.
Senin sistem hoparlörü dediğin donanım basit multivibratör mantığı ile çalışan bir kare dalga üretisi vasıtasıyla elde edilmiş titreşim sesleridir. Bu sesleri herhangi bir şekilde konfigüre edip dilediğin şekilde yapılandıramazsın. Bisiklet kornası aynı mantıkla çalışır.
Çünkü bu olay bir HATA bildirimi olup sadece voltaj ile ilgilidir.

İşletim sistemlerinin konu ile ilgisi yoktur.
BIOS işletim sistemleri ile ilgili olmaksızın çalışır. Senin sistem hoparlörün ise doğrudan BIOS a bağlı bir uyarı sistemidir.
Yani PC nin harddiskini söküp te pil az iken PC yi açsan bile yine ciyyak ciyyak ötecektir.
Bu ötme sesi yukarda belirtmiş olduğum üzere bilindik anlamda bir ses değildir.
Birkaç transistörle yapılmış basit bir multivibratör mantığı ile bir kare dalga oluşturarak bir diyaframın titreştirilme olayıdır.
Bu multivibratörler günümüzde BUZZER denilen aletlerin içerisine rahatlıkla yerleştirilmektedir. Buzzere gerekli voltajı versek bile buzzer ötecektir.
Yani senin yapmış olduğun şey esasen bir uyarı voltajı vermektir.
Verilen bu uyarı voltajının süresi sistem hatalarına göre ayarlanmış olup örnek vermek gerekirse...
Kısa aralıklı bip sesi. RAM HATASI.
Uzun aralıklı bip sesi CPU hatası.
Daha uzun kesikli bip sesi Pil hatası.
Veya sistem üreticisi bu bip seslerini nasıl takdir etmişse o şekildedir.
Özetle belirtirsek.
Senin sistem hoparlörü dediğin donanım basit multivibratör mantığı ile çalışan bir kare dalga üretisi vasıtasıyla elde edilmiş titreşim sesleridir. Bu sesleri herhangi bir şekilde konfigüre edip dilediğin şekilde yapılandıramazsın. Bisiklet kornası aynı mantıkla çalışır.
Çünkü bu olay bir HATA bildirimi olup sadece voltaj ile ilgilidir.
Dizüstü bilgisayarımın bip seslerinin notalarının hepsi farklıydı. Hatta video çekerken onun bip sesinin videoya karıştığını bile hatırlıyorum. Başka forum sitesine bip sesinin nereden geldiğini sordum, cevap olarak komplo teorileri yaptılar (bozuk kondansatörlerin video işlenirken besleme devresinden dalgalanma yapması ve sonucunda videoda bip sesine benzer ses duymak gibi). Anladım ki bu tuhaf bip sesini dizüstü bilgisayarım çıkarmış (bip sesinin notası farklı olduğu için anlayamamışım). 2 yıl kadar önce başka bir bilgisayarın sistem hoparlöründen CMD ile tuhaf sesler çıkartmıştım, bip sesini duyan herkes bana bakıyordu. Ayrıca yapmak istediğim şeyi yüzlerce kişi yapmış.
Örnek video:
Not: Videodaki programı ben de kullanmıştım (sistem hoparlörü bulunmayan bir bilgisayarda).

Son düzenleme:
O bir ses uygulaması değil :D
Sadece buzzer'i belli periyotlarla çalıştırma olayı.
Bisiklet kornasına ritmik bir şekilde basarak ta aynı şeyi yapabilirsin. Veya bir buzzere verdiğin voltajı belli aralıklarla tekrar edersen de aynı şeydir. :D

Bisiklet kornasına ritmik bir şekilde basarak ta aynı şeyi yapabilirsin. Veya bir buzzere verdiğin voltajı belli aralıklarla tekrar edersen de aynı şeydir. :D
2 yıl kadar önce bu iş için C++ ile program yazdığımı hatırlıyorum (Willy William Mi Gente şarkısını yazdım). Dizüstü bilgisayarımda denediğimde sistem hoparlörü (buzzer) kılını bile kıpırdatmıyor ama işletim sistemi kurulum ekranı (UEFI kapalı iken), BIOS menüsü vb. menülerde (ses kartı çalışmıyor iken) bip sesi çıkarıyor. Yurtdışında yüzlerce kişinin yaptığı şey için (sistem hoparlörü ile müzik notaları çalmak için) 1 yıldır uğraşıyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim? (1 yıl oldu hâlâ doğru düzgün şarkı çalamadım ve biraz daha zorlasam basit melodileri çalacak.)

Sistem hoparlörü ile müzik notaları çalamazsın.
Bunu yapabilmenin tek koşulu TANDY ses kartı kullanmandır.
Onun dışında sistem hoparlörünü sadece darbeli şekilde kullanabilirsin ki, bu o kadar kolay değildir.
Yani sistem hoparlöründen elde edeceğin bipbiri biip, biip, birilip gibi sesler nota olmaz.

Onun dışında sistem hoparlörünü sadece darbeli şekilde kullanabilirsin ki, bu o kadar kolay değildir.
Yani sistem hoparlöründen elde edeceğin bipbiri biip, biip, birilip gibi sesler nota olmaz.
Elimde sistem hoparlöründen gelen bip sesine ait kayıtlarım var. Bu kayıtların hepsi aynı dizüstü bilgisayara ait.
Ses kayıtlarının linki:
https://drive.google.com/file/d/1mcg0EqgvUtQcvkLv4iyg8UM8aew8bRYI/view?usp=drivesdk

https://drive.google.com/file/d/127XmT9VSXc4xWtyXZxGLmGUxqDIWRmdi/view?usp=drivesdk
Hatta ses kayıtlarını MIDI dosyasına dönüştürüp Synthesia programında oynattım, resimdeki gibi sadece tek nota çalınıyordu. Çözüm bulamazsam başka alternatifler var mıdır (FL Studio vb. gibi)?

55721

Sistem hoparlörü ile nota çalınması imkansız olsa örnek olarak verdiğim türden videolar görmezdik herhalde. Google'a veya YouTube'a "PC speaker music" yazınca binlerce sonuç çıktığını göreceksiniz.

Son düzenleme:
Motordan da ses çıkar ama hoparlör kadar güçlü değil zaten nette örnekleri mevcut floppy, cd-rom sürücüleri ... Anakartta bu da yok (buzzer, motor), neyse basit bir test yapmanızı isteyeceğim raminizi çıkartmanız gerekir. Hoparlör deliklerini güzelce kapatacak eşkilde maskeleme bantı tarzı güçlü olmayan bant ile yapıştırın test sonrası çıkartırsınız. Ram sökük olduğundan hata biplemesinin seviyesini karşılaştırın.

Motordan da ses çıkar ama hoparlör kadar güçlü değil zaten nette örnekleri mevcut floppy, cd-rom sürücüleri ... Anakartta bu da yok (buzzer, motor), neyse basit bir test yapmanızı isteyeceğim raminizi çıkartmanız gerekir. Hoparlör deliklerini güzelce kapatacak eşkilde maskeleme bantı tarzı güçlü olmayan bant ile yapıştırın test sonrası çıkartırsınız. Ram sökük olduğundan hata biplemesinin seviyesini karşılaştırın.
RAM'ini sökemem ama SSD ve RAM takarken anakartı zoom yapayım derken yanlışlıkla video çekmişim. Anakartta birkaç şüpheli parça gördüm. Video çok kısa (3 saniye) ama bütün ayrıntıları var.
Video:
Bu programın ses uygulaması olduğu belli. Hatta bu uygulamayı ben de kullanmıştım.
Ugygulamanın ekran görüntüsü:
55760

Son düzenleme:
Video kısa olsun ama net değil dolayısıyla şüphelendiğiniz elemanlar belli olmuyor! Anlaşamıyacağız hala ısrar ediyorsunuz. Tamam ram sökmeyin de açılış bipini duymak adına dahi dediğim testi yapın netice ne söyleyin? Program PC-kasa veya laptop ayrımı yapamaz.

Diğer forumdaki konularınıza da rastladım coolsense; evet hareket sensörü varmış benim anladığım masa veya dizüstü kullanımını algılayıp buna göre gerekli verimli soğutma sağlamaktaymış.

Video kısa olsun ama net değil dolayısıyla şüphelendiğiniz elemanlar belli olmuyor! Anlaşamıyacağız hala ısrar ediyorsunuz. Tamam ram sökmeyin de açılış bipini duymak adına dahi dediğim testi yapın netice ne söyleyin? Program PC-kasa veya laptop ayrımı yapamaz.

Diğer forumdaki konularınıza da rastladım coolsense; evet hareket sensörü varmış benim anladığım masa veya dizüstü kullanımını algılayıp buna göre gerekli verimli soğutma sağlamaktaymış.
Neyse, benim sorduğum şey sadece sistem hoparlörü ile nasıl melodi çalacağımdı. Lubuntu'dan ses kartını devre dışı bırakırsam sistem hoparlörü çalışır mı?
RAM'i sökmeye gerek yok. BIOS menüsünde bir tuşa basarak da test edilebilir. Hoparlörü bantlamak derken hangi hoparlörü bantlayacağım?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri