İnatçı Sistem Hoparlörü (Çözüldü 82. mesaj)

Son zamanlarda yaşadığım gelişmeyi paylaşmak istiyorum. Bundan 3 ay önce resimdeki yeni bir dizüstü bilgisayara sahip oldum ancak söz konusu dizüstü bilgisayarda sistem hoparlörü yok (bizzat GRUB önyükleyicisinin play komutu ile denedim ve hiçbir ses çıkarmadı).

VID_20240210_171440_exported_5849.jpg

Bu nedenle son zamanlarda 4 yıl önce GRUB önyükleyicisi yardımıyla eski dizüstü bilgisayarımdaki sistem hoparlörü ile melodi çalmayı biraz başarmış olmama ve neredeyse 1 yıl önce masaüstü bilgisayarımdaki sonradan monte ettiğim sistem hoparlörü ile melodi çalmayı başarmış olmama rağmen eski dizüstü bilgisayarımdaki sistem hoparlörü ile resimdeki program (BaWaMI) gibi eski dizüstü bilgisayarımda başarılı olamadığım diğer yöntemleri kullanarak melodi çalmaya kafayı taktım ve eski dizüstü bilgisayarımı neredeyse tarihî eser kaçakçılığından yakalanmak üzere olmama rağmen (şaka bir yana eski dizüstü bilgisayarımın menteşeleri kullanılamaz hâle geldi, daha önce değiştirdiğim bataryası ömrünü tamamladı, Windows 11'i desteklemiyor ve Windows 10'un desteğinin sona ermesine sadece 1 yıl kaldı) anakartındaki sistem hoparlörü ile söz konusu yöntemleri kullanarak melodi çalmayı başarana kadar bırakmamaya karar verdim.

Ekran görüntüsü 2024-04-17 004552.png

Bu nedenle bu konu hakkında araştırma yapmaya başladım ve GRUB önyükleyicisinin kaynak kodunun aşağıdaki kesitini incelediğimde ve resimdeki gibi aygıt yöneticisinde sistem hoparlörü ve ilgili diğer donanımlarının G/Ç portlarımı incelediğimde ise hiçbir standart dışı G/Ç portu bulamadım.

C:
enum
  {
    /* The PIT channel value ports.  You can write to and read from them.
       Do not mess with timer 0 or 1.  */
    GRUB_PIT_COUNTER_0 = 0x40,
    GRUB_PIT_COUNTER_1 = 0x41,
    GRUB_PIT_COUNTER_2 = 0x42,
    /* The PIT control port.  You can only write to it.  Do not mess with
       timer 0 or 1.  */
    GRUB_PIT_CTRL = 0x43,
    /* The speaker port.  */
    GRUB_PIT_SPEAKER_PORT = 0x61,
  };

/* The speaker port.  */
enum
  {
    /* If 0, follow state of SPEAKER_DATA bit, otherwise enable output
       from timer 2.  */
    GRUB_PIT_SPK_TMR2 = 0x01,
    /* If SPEAKER_TMR2 is not set, this provides direct input into the
       speaker.  Otherwise, this enables or disables the output from the
       timer.  */
    GRUB_PIT_SPK_DATA = 0x02,

GRUB_PIT_SPK_TMR2_LATCH = 0x20
  };

/* The PIT control port.  You can only write to it.  Do not mess with
   timer 0 or 1.  */

Ekran görüntüsü 2024-04-17 004315.png

Ancak onun dışında daha önce eski dizüstü bilgisayarımın tüm BIOS ayarlarını (üretici tarafından gizlenmiş ayarlar da dahil olmak üzere) incelediğimde ise durum ile ilişkili hiçbir ayar bulamadım ve sorunun kesin nedenini 6 yıldır bulamıyorum.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun Allah şifa versin
Şu anda bu konuda kendimi biraz daha toparladım (şu anda ise masaüstü bilgisayarımın anakartına sistem hoparlörünü sonradan monte etmemin üzerinden neredeyse 1 yıl geçti) ve sistem hoparlörü ile melodi çalmak konusunda birazcık daha aktif olarak ilgilenmeye başladım ancak hâlen sistem hoparlörü ile melodi çaldığım videoların arkalarına arka plan sesi ekliyorum ve sistem hoparlörü ile melodi çaldığım videolarda arka plan sesi kullanmayı ne zaman bırakacağıma henüz karar veremiyorum (ancak sadece kamu malı olan melodileri çaldığım videolarda arka plan sesi kullanmayı bırakmayı düşünüyorum).

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri