İnatçı Sistem Hoparlörü (Çözüldü 82. mesaj)

eskiden bios ayarlarını çok kurcalamış biri olarak bişeyler yazmak istiyorum. hatırladığım kadarıyla bazı bios ayarlarını kurcalayarak bişeyler yapılıyordu. ama laptoplarda nedense bios ayarlarında pek fazla seçenek yok gibi.
Ben de kendi bilgisayarımda en ince ayrıntısına kadar BIOS ayarlarını inceledim (hatta ekteki fotoğraftaki gibi "Advanced" sekmesini bile etkinleştirdim) ancak BIOS menüsünde sistem hoparlörü ile ilgili hiçbir şey bulamadım (ancak bunu hiç dert etmiyorum çünkü sistem hoparlörü ile müzik notası çalmayı 2,5 yıl önce bıraktım ve artık onun yerine 3B modelleme ile ilgileniyorum).
IMG_20230421_233147.jpg

O bir ses uygulaması değil :D
Sadece buzzer'i belli periyotlarla çalıştırma olayı.
Bisiklet kornasına ritmik bir şekilde basarak ta aynı şeyi yapabilirsin. Veya bir buzzere verdiğin voltajı belli aralıklarla tekrar edersen de aynı şeydir. :D
Sistem hoparlörü ile yaşadığım üzücü olaydan (sistem hoparlörü ile müzik notası çalıp videosunu yüklendikten birkaç dakika sonra yaşadığım telif kazasından) yıllar sonra resimdeki işaretlediğim bir BIOS ayarını (bip sesi ile ilgili olduğunu düşündüğüm bir ayarı) değiştirdim.

IMG_20230505_210348.jpg

İşaretlediğim ayarı değiştirdikten sonra BeepXP64 isimli linkteki bir sistem dosyasını resimdeki program (bu arada resimdeki uygulama sistem hoparlörünü periyodik olarak çalıştırarak müzik notası çalmayı sağlayan ve sistem hoparlörü bulunmayan bilgisayarlarda da ses kartının yardımıyla kullanılabilen bir uygulama) ile yeniden denedim ama sistem hoparlörü yine bana mısın demedi.

Picsart_23-05-05_22-18-41-909.jpg

Ayrıca o uygulamayı masaüstü bilgisayarda (Windows 11 bulunan bir masaüstü bilgisayarda) denediğimde ise resimdeki gibi sorunsuz bir şekilde çalıştı ancak anakartında sistem hoparlörü bulunmadığından dolayı (kasanın ya da anakartın yanında gelmediği için) BeepXP64 isimli sistem dosyasını deneyemiyorum.

Picsart_23-05-05_21-45-38-788.jpg

Ancak masaüstü bilgisayar için sistem hoparlörü bulabilirsem (eski bir kasadan söksem, sokakta yere düşmüş hâlde bulup yerden alsam, en kötüsü çöpten bulup alsam bile) o sistem dosyasını masaüstü bilgisayarda da denemeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:
Yeni bilgisayarlarda sistem hoparlörü bağlamak için bağlantı yer alabiliyor. Hazır satılan sistem hoparlörlerinden alabilirsiniz.

Telif konusua gelince, kullandığınız şeylerin telif haklarını iyi araştırmanızı öneririm. Telif haklarını esnek olduğu veya kamu malı olarak içerik sağlayan birçok site var.
kı istenmeyen

Örnek olarak opengameart.org verilebilir. Buradan veya herhangi bir yerden birşey alıp kullanacaksanız, kullanacağınız şeyin lisansını iyi okuyunuz.
Alıntınız hakkında bir şeye değinmek istiyorum. Kardeşime ait olan (kardeş dediğimde aklınıza 4-5 yaşlarında bir çocuk gelmesin, yaşı çok daha büyük birisini kastediyorum) bilgisayarında (ekran görüntüsünü paylaştığım masaüstü bilgisayarda) dediğiniz bağlantı var ancak elimde sistem hoparlörü olmadığı (anakart kutularını karıştırmış, hatta kasayı komple kurcalamış olsam bile sistem hoparlörünü bulamadığım) için bunu yapamıyorum. Ayrıca o sistem hoparlörünü satın alabilirsem veya bir yerden bulursam hiç affetmeyeceğim ve o sistem hoparlörü ile yeniden müzik notası çalmaya başlamayı düşünüyorum (telif konusunda daha dikkatli davranmak şartıyla).

Son düzenleme:
Yeni bilgisayarlarda sistem hoparlörü bağlamak için bağlantı yer alabiliyor. Hazır satılan sistem hoparlörlerinden alabilirsiniz.

Telif konusua gelince, kullandığınız şeylerin telif haklarını iyi araştırmanızı öneririm. Telif haklarını esnek olduğu veya kamu malı olarak içerik sağlayan birçok site var.
kı istenmeyen

Örnek olarak opengameart.org verilebilir. Buradan veya herhangi bir yerden birşey alıp kullanacaksanız, kullanacağınız şeyin lisansını iyi okuyunuz.
Şimdi de sistem hoparlörü (yıllar önce sistem hoparlörü ile uğraşmayı bırakmış olmama rağmen rüyalarımda bile) benim peşimi bırakmıyor ve bu yüzden bugün bir elektronik satıcısından bu aygıtı satın almak istedim ancak çalışan, bu aygıtın ayrı satılmadığını söyledi. Bu yüzden bu aygıtı başka bir elektronik satıcısından veya internetten satın almayı düşünüyorum. Ayrıca bende sistem hoparlörü bulunan bilgisayar olarak kendi dizüstü bilgisayarımdan başka hiçbir bilgisayar yok (bana ait olan diğer bilgisayarların klavyelerine önyükleme sırasında otursanız bile hiçbir ses çıkarmıyor) ve kendi dizüstü bilgisayarım ile zar zor müzik notası çalabiliyorum (kendisine ait sistem hoparlörüne komut vermek için 2 yıla yakın bir süre boyunca uğraştım ve hâlâ işletim sistemi içinde dizüstü bilgisayarımın sistem hoparlörüne komut vermenin yolunu bulamadım).

Son düzenleme:
Şimdi de sistem hoparlörü (yıllar önce sistem hoparlörü ile uğraşmayı bırakmış olmama rağmen rüyalarımda bile) benim peşimi bırakmıyor ve bu yüzden bugün bir elektronik satıcısından bu aygıtı satın almak istedim ancak çalışan, bu aygıtın ayrı satılmadığını söyledi. Bu yüzden bu aygıtı başka bir elektronik satıcısından veya internetten satın almayı düşünüyorum. Ayrıca bende sistem hoparlörü bulunan bilgisayar olarak kendi dizüstü bilgisayarımdan başka hiçbir bilgisayar yok (bana ait olan diğer bilgisayarların klavyelerine önyükleme sırasında otursanız bile hiçbir ses çıkarmıyor) ve kendi dizüstü bilgisayarım ile zar zor müzik notası çalabiliyorum (kendisine ait sistem hoparlörüne komut vermek için 2 yıla yakın bir süre boyunca uğraştım ve hâlâ işletim sistemi içinde dizüstü bilgisayarımın sistem hoparlörüne komut vermenin yolunu bulamadım).
Şimdi bununla ilgili bir gelişme paylaşmak istiyorum. Bugün sonunda o zımbırtıyı aldım ve bilgisayara (kardeşimin bilgisayarına) taktım ve bilgisayardan çıkan "üç harfli" (cin ile alakası yok ve küfür ya da argo değil) videodaki gibi hayatınızı sorgulatacak cinsten ve o bilgisayarın sistem hoparlörü (bu iğrenç ses) ile müzik notası çalsam mı çalmasam mı hiç karar veremiyorum 🤮

kı istenmeyen

@CuteKawaiiRainbow2016 yaşınız kaçtı, azminize hayran kaldım yılmadan sonuca vardınız inşallah bu başarıları başka işlerde de gösterirsiniz. Bu arada Allah'tan sabır dilemek bir tabu değildir ;).
Bugün sonunda (neredeyse üniversiteye başlayacakken) sistem hoparlörünü edinip bu aygıtı taktım (sonrasında ne oldu derseniz, diğer bilgisayarım artık iğrenç sesler çıkarıyor ve en son kendi dizüstü bilgisayarım ile ilk kez müzik notası çaldığımda lise hayatımın ilk yıllarıydı). Ayrıca artık "iğrenç" sesler çıkaran bilgisayarın sistem hoparlörü ile müzik notası çalmayı denedim ve videodaki gibi biraz daha başardım (ancak BeepXP64 isimli sistem dosyası videodaki bilgisayarda da işe yaramadı).

Hah yine aynı noktaya geldik, kendiniz bile itiraf ediyorsunuz kelimeyi koyulttum. Aradaki farkı söyledik ama ısrar etmektesiniz. 5. sayfaya gelmişiz daha cm yol alabilmiş değiliz.

Ustam ilimden bahsetmiş benim aklıma da nedense Nasreddin Hoca'mizin sözü geldi *Halep ordaysa arşın burada*.
Bundan 4 yıl sonra artık bip sesi çıkaran (anakartına sistem hoparlörünü monte edeli 2 hafta ancak olmuştur) bir masaüstü bilgisayarım (daha doğrusu kardeşimin masaüstü bilgisayarı) ile bunu tekrar denedim ve videodaki gibi sorunsuz bir şekilde artık müzik notalarını çalabiliyorum.

Alıntınız hakkında bir şeye değinmek istiyorum. Kardeşime ait olan (kardeş dediğimde aklınıza 4-5 yaşlarında bir çocuk gelmesin, yaşı çok daha büyük birisini kastediyorum) bilgisayarında (ekran görüntüsünü paylaştığım masaüstü bilgisayarda) dediğiniz bağlantı var ancak elimde sistem hoparlörü olmadığı (anakart kutularını karıştırmış, hatta kasayı komple kurcalamış olsam bile sistem hoparlörünü bulamadığım) için bunu yapamıyorum. Ayrıca o sistem hoparlörünü satın alabilirsem veya bir yerden bulursam hiç affetmeyeceğim ve o sistem hoparlörü ile yeniden müzik notası çalmaya başlamayı düşünüyorum (telif konusunda daha dikkatli davranmak şartıyla).
Bundan yıllar sonra sistem hoparlörünü edinip kardeşimin bilgisayarının anakartına monte ettim ve önceki mesajlarımdaki videolardaki gibi hiç affetmedim.
@CuteKawaiiRainbow2016 yaşınız kaçtı, azminize hayran kaldım yılmadan sonuca vardınız inşallah bu başarıları başka işlerde de gösterirsiniz. Bu arada Allah'tan sabır dilemek bir tabu değildir ;).
Yaşım konusunda size "yaşımdan size ne?" diye cevap vermiştim ancak size tam olarak yaşımı söyleyemem ve GRUB_INIT_TUNE ile dizüstü bilgisayarımdaki sistem hoparlörünü kullanarak müzik notası çalmaya başladığımda o zaman liseye yeni başlamıştım ve 2 hafta önce (neredeyse üniversiteye başlayacakken) sistem hoparlörünü edinip kardeşimin bilgisayarının anakartına monte ettim ve artık işletim sisteminin içinde de sistem hoparlörünü kullanarak müzik notası çalabiliyorum.

Son düzenleme:
Dediğim gibi başka işlerde de bu azim ve başarıyı göstermenizi bekleriz, ayrıca inat etmeyip büyük sözü dinleseydiniz o zamanlar daha bu melodileri dinlerdiniz. ;):)

Dediğim gibi başka işlerde de bu azim ve başarıyı göstermenizi bekleriz, ayrıca inat etmeyip büyük sözü dinleseydiniz o zamanlar daha bu melodileri dinlerdiniz. ;):)
Ayrıca ben inat etmemiştim ve bu sorunun ise dizüstü bilgisayarımdan kaynaklı olduğu (işletim sisteminde anakartındaki sistem hoparlörü ile müzik notası çalmaya izin vermemesinden kaynaklı olduğu) ortaya çıktı. Ayrıca sistem hoparlörü ile yaşadığım üzücü bir olaydan (dizüstü bilgisayarımın sistem hoparlörü ile GRUB önyükleyicisini kullanarak müzik notası çaldığım bir videonun sesine telif atmalarından ve bundan dolayı videonun sesinin kapatılmasından) dolayı sistem hoparlörü ile müzik notası çalmayı bırakmıştım ancak bir gün kendime "Sistem hoparlörü ile yeniden müzik notası çalmaya başlasam mı?" diye sordum ve o sırada rüyamda sistem hoparlörünü kardeşimin bilgisayarına monte etmek için kullanılmayan bir bilgisayardan söktüğümü gördüm ve gördüğüm rüyadan etkilenerek ani bir kararla sistem hoparlörünü edinip kardeşimin bilgisayarının anakartına monte ettim. Sistem hoparlörünü monte ettikten sonra ise videodaki gibi Bohemian Rhapsody isimli bir şarkıyı çalmayı denedim ve sonunda (geç olsun, güç olmasın) başardım.

Hatta 2. kez sistem hoparlörü ile müzik notası çalarak 2 haftadan fazla bir süreyi devirdim.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri