İnatçı Sistem Hoparlörü (Çözüldü 82. mesaj)

Şarjı az iken açınca (sadece açınca değim BIOS ve boot menüsünde de geliyor) gelen bip sesinin HP Diagnostics menüsünde de gelmesi kafamı karıştırıyor.

@by lent hocam.
Burada tek bir gerçeklik var. O da Atalarımızın sözleri ile yıllar önce açıklanmıştır.
''DELİNİN BİRİSİ KUYUYA TAŞ ATAR, 40 AKILLI ÇIKARTAMAZ'' :D
Bir guduruk vatandaş DOS altında bazı komutlar veriyor. Bu komutlarla uyarı sesleri çıkartıyor. Sonra da diyor ki ''HAH NEFİS MÜZİKLER YAPTIM''
Bizim bilgisiz arkadaşlar da bu olayı marifetmiş gibi kendiler yapmaya kalkışıyorlar.
Böylece değerli zamanlarını boş bir uğraş uğruna harcıyorlar.
Ne yazık ki belli bir bilgi birikimi olmayan kişilere bu olayın açıklamasını yapabilmek pek mümkün görünmüyor. Çünkü yapılan bu olayın bilimsel yönlerini anlatabilmek için bazı tekniklerin bilinmesi gerekiyor ki, bu teknikler öyle birkaç satır ile anlatılabilecek konular değildir.
Sadece DOS komutlarını öğrenebilmek için bile yıllarca çalışıp mürekkep yalamak ve kalem ısırmak gereklidir takdir edersiniz.
Bizim arkadaşımız da DOS komutlarını bilmediği için yıllardır uğraşıp duruyor ne yazık ki.
Ben bir büyük olarak bu işin tekniğini anlatmaya çalışsam da arkadaşımız hala işletim sistemleri ile boğuşup gördüğü bazı şeyleri bilinçsizce ortaya atıyor.
ÖNCEKİ MESAJLARIMDA BELİRTMİŞ OLDUĞUM ÜZERE...
Sistem hoparlörü denilen donanım tamamen BIOS tarafından çalıştırılan bir aygıttır ve UYARI sesleri çıkartabilmesi için tasarlanmışlardır.
NEDEN?
Bir PC çalışırken muhtelif aksaklıklarla karşılaşabilir. Kullanıcılar bu aksaklıkları göremez veya farkında olamazlar.
Anakart üzerinde bulunan bazı sensörler anakart kontrolcüsüne bilgi gönderirler.
Bu kontrolcü sistem hoparlörü olarak bilinen ve basit anlamda bir multivibratör olarak adlandırılan BUZZER'i çalıştırırl
Bu BUZZER'ın işletim sistemleri mixer içerisinde gösterilen BEEP fonksiyonu ile hiç ilgisi yoktur.
Tamamen donanım hatalarına karşı tasarlanmış bir donanım olup, bu hata sinyallerini de sensorler üretirler.
ÖRNEKLER:
CPU OVERHEAT, CPU FAULT
RAM ERROR.
GPU ERROR. GPU FAULT
BATTERY LOW
Aklıma gelen bu gibi basit donanım hataları, tamamen üreticinin anakart tasarımı ile ilgilidir. Bazı üreticiler bu hataların duyulmasını bile istemeyebilirler. Sadece PC reset atabilir veya kapanabilir. Kullanıcı da gudurup nooluyo diyerek sağa sola bulaşırlar :D
Eski PC lerde az da olsa BIOS müdahalesi yapılabilmekte idi. Ancak yıllar önce BIOS ları bozan zararlı yazılımların görülmesinden sonra günümüz PC lerinde bu müdahale son derece sınırlandırılmış olup, bir donanımın çalıştırılma parametreleri bile kısıtlanmıştır.
BU BİLGİLER IŞIĞINDA...
Ben de kendi PC im de bazı müzikler ve çalışmalar yaptım. Ekran alıntısında ses olmayacağına göre, akıllı bir kullanıcı bu resme bakarak neler yaptığımı az da olsa açıklayabilecektir.
Ekli dosyayı görüntüle 57830
Tavsiyem sizler de bu resme bakarak yaratıcı birşeyler yapmaya çalışmanız, en önemlisi de anlamaya çalışmanızdır.
Sonunda başardım. Nasıl çözüldü derseniz 4 gün önce GRUB_INIT_TUNE ile çözdüm. Aşağıdaki videolar bana aittir (bir yerden bulma değildir).

Sistem hoparlörü ile müzik notaları çalamazsın.
Bunu yapabilmenin tek koşulu TANDY ses kartı kullanmandır.
Onun dışında sistem hoparlörünü sadece darbeli şekilde kullanabilirsin ki, bu o kadar kolay değildir.
Yani sistem hoparlöründen elde edeceğin bipbiri biip, biip, birilip gibi sesler nota olmaz.
İşletim sistemlerinin konu ile ilgisi yoktur.
BIOS işletim sistemleri ile ilgili olmaksızın çalışır. Senin sistem hoparlörün ise doğrudan BIOS a bağlı bir uyarı sistemidir.
Yani PC nin harddiskini söküp te pil az iken PC yi açsan bile yine ciyyak ciyyak ötecektir.
Bu ötme sesi yukarda belirtmiş olduğum üzere bilindik anlamda bir ses değildir.
Birkaç transistörle yapılmış basit bir multivibratör mantığı ile bir kare dalga oluşturarak bir diyaframın titreştirilme olayıdır.
Bu multivibratörler günümüzde BUZZER denilen aletlerin içerisine rahatlıkla yerleştirilmektedir. Buzzere gerekli voltajı versek bile buzzer ötecektir.
Yani senin yapmış olduğun şey esasen bir uyarı voltajı vermektir.
Verilen bu uyarı voltajının süresi sistem hatalarına göre ayarlanmış olup örnek vermek gerekirse...
Kısa aralıklı bip sesi. RAM HATASI.
Uzun aralıklı bip sesi CPU hatası.
Daha uzun kesikli bip sesi Pil hatası.
Veya sistem üreticisi bu bip seslerini nasıl takdir etmişse o şekildedir.
Özetle belirtirsek.
Senin sistem hoparlörü dediğin donanım basit multivibratör mantığı ile çalışan bir kare dalga üretisi vasıtasıyla elde edilmiş titreşim sesleridir. Bu sesleri herhangi bir şekilde konfigüre edip dilediğin şekilde yapılandıramazsın. Bisiklet kornası aynı mantıkla çalışır.
Çünkü bu olay bir HATA bildirimi olup sadece voltaj ile ilgilidir.

O bir ses uygulaması değil :D
Sadece buzzer'i belli periyotlarla çalıştırma olayı.
Bisiklet kornasına ritmik bir şekilde basarak ta aynı şeyi yapabilirsin. Veya bir buzzere verdiğin voltajı belli aralıklarla tekrar edersen de aynı şeydir. :D
@by lent hocam.
Burada tek bir gerçeklik var. O da Atalarımızın sözleri ile yıllar önce açıklanmıştır.
''DELİNİN BİRİSİ KUYUYA TAŞ ATAR, 40 AKILLI ÇIKARTAMAZ'' :D
Bir guduruk vatandaş DOS altında bazı komutlar veriyor. Bu komutlarla uyarı sesleri çıkartıyor. Sonra da diyor ki ''HAH NEFİS MÜZİKLER YAPTIM''
Bizim bilgisiz arkadaşlar da bu olayı marifetmiş gibi kendiler yapmaya kalkışıyorlar.
Böylece değerli zamanlarını boş bir uğraş uğruna harcıyorlar.
Ne yazık ki belli bir bilgi birikimi olmayan kişilere bu olayın açıklamasını yapabilmek pek mümkün görünmüyor. Çünkü yapılan bu olayın bilimsel yönlerini anlatabilmek için bazı tekniklerin bilinmesi gerekiyor ki, bu teknikler öyle birkaç satır ile anlatılabilecek konular değildir.
Sadece DOS komutlarını öğrenebilmek için bile yıllarca çalışıp mürekkep yalamak ve kalem ısırmak gereklidir takdir edersiniz.
Bizim arkadaşımız da DOS komutlarını bilmediği için yıllardır uğraşıp duruyor ne yazık ki.
Ben bir büyük olarak bu işin tekniğini anlatmaya çalışsam da arkadaşımız hala işletim sistemleri ile boğuşup gördüğü bazı şeyleri bilinçsizce ortaya atıyor.
ÖNCEKİ MESAJLARIMDA BELİRTMİŞ OLDUĞUM ÜZERE...
Sistem hoparlörü denilen donanım tamamen BIOS tarafından çalıştırılan bir aygıttır ve UYARI sesleri çıkartabilmesi için tasarlanmışlardır.
NEDEN?
Bir PC çalışırken muhtelif aksaklıklarla karşılaşabilir. Kullanıcılar bu aksaklıkları göremez veya farkında olamazlar.
Anakart üzerinde bulunan bazı sensörler anakart kontrolcüsüne bilgi gönderirler.
Bu kontrolcü sistem hoparlörü olarak bilinen ve basit anlamda bir multivibratör olarak adlandırılan BUZZER'i çalıştırırl
Bu BUZZER'ın işletim sistemleri mixer içerisinde gösterilen BEEP fonksiyonu ile hiç ilgisi yoktur.
Tamamen donanım hatalarına karşı tasarlanmış bir donanım olup, bu hata sinyallerini de sensorler üretirler.
ÖRNEKLER:
CPU OVERHEAT, CPU FAULT
RAM ERROR.
GPU ERROR. GPU FAULT
BATTERY LOW
Aklıma gelen bu gibi basit donanım hataları, tamamen üreticinin anakart tasarımı ile ilgilidir. Bazı üreticiler bu hataların duyulmasını bile istemeyebilirler. Sadece PC reset atabilir veya kapanabilir. Kullanıcı da gudurup nooluyo diyerek sağa sola bulaşırlar :D
Eski PC lerde az da olsa BIOS müdahalesi yapılabilmekte idi. Ancak yıllar önce BIOS ları bozan zararlı yazılımların görülmesinden sonra günümüz PC lerinde bu müdahale son derece sınırlandırılmış olup, bir donanımın çalıştırılma parametreleri bile kısıtlanmıştır.
BU BİLGİLER IŞIĞINDA...
Ben de kendi PC im de bazı müzikler ve çalışmalar yaptım. Ekran alıntısında ses olmayacağına göre, akıllı bir kullanıcı bu resme bakarak neler yaptığımı az da olsa açıklayabilecektir.
Ekli dosyayı görüntüle 57830
Tavsiyem sizler de bu resme bakarak yaratıcı birşeyler yapmaya çalışmanız, en önemlisi de anlamaya çalışmanızdır.
Beni yordunuz ... son mesajım. Verdiğiniz örnekler hep PC veya eski model laptop! HAdi laptobunuzu söküp toplayacak donanımınız yeteneğiniz yok, bir bilgisayar servisine uğrayın konuyu kısaca anlatın özet geçin, elinin altında çok eski olmayan yeni nesil laptop anakartındaki ses çıkaran donanımı - parçayı göstermesini isteyin. Verilen önerilere de kulak asmayıp uygulamayıp sadece örnekler veriyorsunuz.

Laptop ile pc arasındaki farkı biliyorsunuz değil mi, millet * yabancılar da biliyor ve laptopa computer demiyor demeyecek kadar da eğitimli. @Mr_YAMYAM Ustam Allah sabır versin.
Kendi ağzınla itiraf etmişsin. :D
İşletim sisteminin aracılığı ile BIOS'un çalışmasına müdahale edemezsin.
Sistem hoparlörü ise doğrudan BIOS tarafından kontrol edilir. İşletim sisteminin bu hoparlörle uzaktan yakından ilgisi yoktur.
Ancak işletim sisteminde ASSEMBLER ile BIOS hata komutları gönderebilirsin.
Her hata komutunda BUZZER cıbbırı cıb yaparak ses çıkartır. Sen de bu sesleri dinleyerek keyfedersin :D
Şimdi google amcaya girerek DOS komutları nedir. ASSEMBLER nedir gibi araştırmalar yap.
Bu dediklerimi tam olarak anlayabilirsen sistem hoparlöründe dilediğin müziği çalabilirsin.
Şikayet edemezsin. Ne sebeple şikayet edeceksin ki. Telif hakları ile ilgili kanıtın yok.
Sadece seyretmeyeceksin.
Çünkü bu tür videoların çoğuları tıklanma sayılarına göre para kazanıyorlar.
Alıntıdaki tabuları yıkmamın üstünden 3 hafta geçmiş olmasına rağmen halen üzerinden 3 saat geçmiş gibi hatırlıyorum. GRUB_INIT_TUNE ile müzik notası çalacağına umudum yoktu ama denedim, bayağı bildiğin şarkı söylüyor.

Ayrıca telif hakkı meselesine gelirsek ContentID denen bir sistem var. Kanıt olmasa bile video engellenebiliyor (bir kere başıma gelmişti).

Son düzenleme:
@CuteKawaiiRainbow2016 yaşınız kaçtı, azminize hayran kaldım yılmadan sonuca vardınız inşallah bu başarıları başka işlerde de gösterirsiniz. Bu arada Allah'tan sabır dilemek bir tabu değildir ;).

@CuteKawaiiRainbow2016 yaşınız kaçtı, azminize hayran kaldım yılmadan sonuca vardınız inşallah bu başarıları başka işlerde de gösterirsiniz. Bu arada Allah'tan sabır dilemek bir tabu değildir ;).
Yaşımdan size ne. Altı üstü yaptığım alıntılardaki tabuları 3 hafta önce yıktığımı (sistem hoparlörü ile müzik notası çalınamayacağına dair fikri çürüttüğümü) söyledim. İsterseniz konuyu artık çöpe taşıyabilirsiniz (artık başka bir cevap vermeyeceğim ve çoğu kişinin böyle bir ihtiyacı yok).

CuteKawaiiRainbow2016 azminize bende hayran kaldım lütfen beni yanlış anlamayın ama bu konudaki özellikle ısrarınız ne için size sistem hoparlöründen melodiler çalmanın getirisi nedir?

Yani bana oldukça gereksiz boş bir iş gibi gözüktü fakat sizdeki azime bakınca acaba kaçırdığım, göremediğim bir şey mi var diye soruyorum kendime.

Çeşit çeşit melodiler yapıp çaldınız peki bunun maddi bir karşılığı varmı yoksa bu melodiler sizin için sadece hobi mi müzik dinler gibi bunları dinlemek hoşunuza mı gidiyor?

Ahlak, haya ve edep çerçevesi içerisinde gelişen tüm hobiye saygı duyarım. Umarım uğraşınızı daha da geliştirir gerçek enstrüman lar ile çok daha güzellerini çalarsınız.

CuteKawaiiRainbow2016 azminize bende hayran kaldım lütfen beni yanlış anlamayın ama bu konudaki özellikle ısrarınız ne için size sistem hoparlöründen melodiler çalmanın getirisi nedir?

Yani bana oldukça gereksiz boş bir iş gibi gözüktü fakat sizdeki azime bakınca acaba kaçırdığım, göremediğim bir şey mi var diye soruyorum kendime.

Çeşit çeşit melodiler yapıp çaldınız peki bunun maddi bir karşılığı varmı yoksa bu melodiler sizin için sadece hobi mi müzik dinler gibi bunları dinlemek hoşunuza mı gidiyor?

Ahlak, haya ve edep çerçevesi içerisinde gelişen tüm hobiye saygı duyarım. Umarım uğraşınızı daha da geliştirir gerçek enstrüman lar ile çok daha güzellerini çalarsınız.
Bir nevi hobi gibi düşünebilirsiniz. Bunun nedeni ise bir YouTube kanalıydı (bana ait olan 4 yıllık eski bir kanal). Videolarından biri (ismi ve içeriği) yanlış anlaşılınca başladı. Daha sonra bir video gördüm (3,5 yıl önce) ve o videodakini yapmak istedim. Aradan 3,5 yıl geçtikten sonra başardım. Kanalıma ne oldu diye sorarsanız 4 ay önce kapattım (zaten 3 yıldır kullanılmıyordu). Ayrıca neden bu kadar çok uğraştığımı sorarsanız başlıktan da anlaşıldığı gibi sistem hoparlörünün inatçılığından. Sistem hoparlörünü ancak 1,5-2 yıl sonra müzik notası çalmaya ikna edebildim. Mutlu sona ulaşmamın üzerinden 3 haftadan fazla bir zaman geçmiş. Bu konu çözüldüğü için artık cevap vermeyeceğim ve isterseniz bu konuyu çöpe taşıyabilirsiniz (bir nevi hobi amaçlı olduğundan dolayı başkalarının buna ihtiyacı yok).

Son düzenleme:
Adamin biri 5 metre uzakliktan attigi ipligi ignenin deliğinden geçiriyormuş . Padişah buna bir kese altın verin bir arabada dayak atin demiş. Tam o hesap bence .
Mutlu sona ulaşalı 3 haftayı geçmiş, fıkra ile uğraşmaya gerek yok.

Normal hoparlöründen bip sesi çıkarırsa imza kampanyası başlatacağım.

Bu testi yaptım, hata biplemesinin ses seviyelerinde neredeyse hiç fark yok.
Video 1 (hoparlör bantlı iken):

Video 2 (hoparlör bantlı değil iken):
(Videoda ses seviyesi farklılıkları çok fazla gibi duruyor ama kameranın uzaklığından mıdır bilmiyorum. Çünkü kulaklarım ile karşılaştırdığımda hata biplemesinin ses seviyesinde fark yok gibi algıladım.)
Alıntıdaki videoları sorunum çözüldüğü için YouTube.com'dan kaldırdım. Bilginiz olsun.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri