İnatçı Sistem Hoparlörü (Çözüldü 82. mesaj)

Adam hoparlörden daha inatciymiş.
İnatçı olan ben değilim, sistem hoparlörü. Çünkü o beni yaklaşık 2 yıl boyunca uğraştırdı (4 Mart 2020 tarihine kadar bip sesi çıkarmamak için direndi) ve 2-3 aydan beridir resimdeki olay yüzünden artık sistem hoparlörü ile müzik notası çalmıyorum.
Screenshot_20201025-000700~2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeni bilgisayarlarda sistem hoparlörü bağlamak için bağlantı yer alabiliyor. Hazır satılan sistem hoparlörlerinden alabilirsiniz.

Telif konusua gelince, kullandığınız şeylerin telif haklarını iyi araştırmanızı öneririm. Telif haklarını esnek olduğu veya kamu malı olarak içerik sağlayan birçok site var.
kı istenmeyen

Örnek olarak opengameart.org verilebilir. Buradan veya herhangi bir yerden birşey alıp kullanacaksanız, kullanacağınız şeyin lisansını iyi okuyunuz.

Yeni bilgisayarlarda sistem hoparlörü bağlamak için bağlantı yer alabiliyor. Hazır satılan sistem hoparlörlerinden alabilirsiniz.

Telif konusua gelince, kullandığınız şeylerin telif haklarını iyi araştırmanızı öneririm. Telif haklarını esnek olduğu veya kamu malı olarak içerik sağlayan birçok site var.
kı istenmeyen

Örnek olarak opengameart.org verilebilir. Buradan veya herhangi bir yerden birşey alıp kullanacaksanız, kullanacağınız şeyin lisansını iyi okuyunuz.
Telif hakkı konusunda sistem hoparlörü ile çaldığım müziğin kamu malı (public domain) olduğuna eminim ve resimdeki gibi sizin örnek verdiğiniz sitede de kamu malı olduğu yazıyor.
Screenshot_20210120-095959~2.png
Ancak resimdeki gibi TikTok telif hakkı sahibi o müziği (sistem hoparlörü ile çaldığım müziği) bulunduğu ülkede devre dışı bırakmış olduğu gerekçesiyle neden sesini kapatıyor, 3 aydır halen anlayamadım. Bence onun bir hata olduğunu düşünüyorum ama itiraz seçeneği de sunulmamış.
O nedenle artık 2-3 aydır sistem hoparlörü ile müzik notası çalıp videosunu çekmiyorum ve sistem hoparlörü ile ilişiğimi tamamen kesmeyi düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bazı ülkelerde kamu malı (public domain) içeriklerin kamu malı olması geçersiz oluyor. Bu durumdan dolayı olabilir.

Bazı ülkelerde kamu malı (public domain) içeriklerin kamu malı olması geçersiz oluyor. Bu durumdan dolayı olabilir.
Bir de o müziğin ülkemizde kamu malı olmasının geçerli olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Ayrıca sistem hoparlörü ile müzik notası çaldığım o videodaki müziğin (Canon In D'nin) kamu malı olması ülkemizde geçerli değil midir, yoksa sadece bir hata mıdır? Bir de bu durumu daha önce Şikayetvar'dan bildirmiştim.
Şikayetin linki: https://www.sikayetvar.com/tiktok/tiktok-videomun-sesinin-haksiz-yere-kapatilmasi

eskiden bios ayarlarını çok kurcalamış biri olarak bişeyler yazmak istiyorum. hatırladığım kadarıyla bazı bios ayarlarını kurcalayarak bişeyler yapılıyordu. ama laptoplarda nedense bios ayarlarında pek fazla seçenek yok gibi.
Yıllar sonra alıntınız ile ilgili bir gelişme yaşadım. İnternette bir video izlerken gelişmiş BIOS ayarlarını etkinleştirme ile ilgili bir video gördüm (bu tarz şeylerin BIOS modlama ile yapıldığını sanıyordum ve o videoyu görünce haliyle şaşırdım) ve konuda bahsettiğim dizüstü bilgisayarda (HP marka bir dizüstü bilgisayar) işe yarayıp yaramayacağı konusunda ikilemde kaldım. Daha sonra ektekine benzer bir video gördüm ancak bu tarz işlere girişmemeye karar verdim (Sistem hoparlörü ile çalınmış bir şarkının sesi kapatıldıktan ve o yüzden sistem hoparlörü ile müzik notası çalmayı bıraktıktan sonra ne anlamı var?).

Ayrıca şu anda ne yaptığımı merak ediyorsanız sistem hoparlörü ile çaldığım müziğin sesinin telif yediği için kapatılmasından bu yana artık 3B modelleme ile ilgileniyorum.

Yıllar sonra alıntınız ile ilgili bir gelişme yaşadım. İnternette bir video izlerken gelişmiş BIOS ayarlarını etkinleştirme ile ilgili bir video gördüm (bu tarz şeylerin BIOS modlama ile yapıldığını sanıyordum ve o videoyu görünce haliyle şaşırdım) ve konuda bahsettiğim dizüstü bilgisayarda (HP marka bir dizüstü bilgisayar) işe yarayıp yaramayacağı konusunda ikilemde kaldım. Daha sonra ektekine benzer bir video gördüm ancak bu tarz işlere girişmemeye karar verdim (Sistem hoparlörü ile çalınmış bir şarkının sesi kapatıldıktan ve o yüzden sistem hoparlörü ile müzik notası çalmayı bıraktıktan sonra ne anlamı var?).

Ayrıca şu anda ne yaptığımı merak ediyorsanız sistem hoparlörü ile çaldığım müziğin sesinin telif yediği için kapatılmasından bu yana artık 3B modelleme ile ilgileniyorum.
bir söz vardı: azimli sıçan (farenin bir çeşidi) duvarı deler miş. sizde bu gayret olduktan sonra yaptığınız her işte başarılı olursunuz inşalla.

bir söz vardı: azimli sıçan (farenin bir çeşidi) duvarı deler miş. sizde bu gayret olduktan sonra yaptığınız her işte başarılı olursunuz inşalla.
Ayrıca videodaki işlemden sonra gelen "Advanced" sekmesinde bip sesi ile ilgili bir ayar var mıdır ve var ise sistem hoparlörü ile müzik notası çalmaya yeniden başlamalı mıyım, yoksa başlamamalı mıyım?

Çünkü sorunum kısmen çözüldükten sonra 1 yıl bile geçmeden resimdeki gibi sistem hoparlörü ile müzik notası çaldığım bir videonun sesi telif yediği için kapatıldı (sistem hoparlörü ile çaldığım müziğin kamu malı olmasına rağmen), o yüzden sistem hoparlörü ile müzik notası çalmaktan soğudum ancak yıllar sonra sistem hoparlörü ile müzik notası çalıp çalmama konusunda ucu çoklu denklemde kaldım.

Son düzenleme:
Ayrıca videodaki işlemden sonra gelen "Advanced" sekmesinde bip sesi ile ilgili bir ayar var mıdır ve var ise sistem hoparlörü ile müzik notası çalmaya yeniden başlamalı mıyım, yoksa başlamamalı mıyım?

Çünkü sorunum kısmen çözüldükten sonra 1 yıl bile geçmeden resimdeki gibi sistem hoparlörü ile müzik notası çaldığım bir videonun sesi telif yediği için kapatıldı (sistem hoparlörü ile çaldığım müziğin kamu malı olmasına rağmen), o yüzden sistem hoparlörü ile müzik notası çalmaktan soğudum ancak yıllar sonra sistem hoparlörü ile müzik notası çalıp çalmama konusunda ucu çoklu denklemde kaldım.

Ekli dosyayı görüntüle 97472
BIOS menüsündeki "Advanced" sekmesini etkinleştirmek için ekteki videodaki yöntemi kendi bilgisayarımda denedim ama bende işe yaramadı. Ayrıca başka bir yöntemi daha denedim ama anakarttaki benim 2 yılımı sömüren parçadan malum sesin çıkmasından başka hiçbir şey olmadı. Ancak onunla daha fazla uğraşmak istemiyorum çünkü telif hakkı skandalından sonra sistem hoparlörü ile müzik notası çalmamaya yemin ettim. Onun yerine dediğim gibi artık 3B modelleme ile ilgileniyorum.
Düzenleme: BIOS menüsüne girerken "A" tuşuna basma yöntemini denedim, gerçekten işe yaradı ancak istediğim ayarı bulabilir miyim, bilmiyorum.
Düzenleme 2: "Advanced" sekmesine istediğim ayar (malum ses ile ilgili bir ayar) için göz attım ama istediğim ayarı bulamadım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,923
Son üye
BilgeKaganInce22

Yeni konular

Geri