İnatçı Sistem Hoparlörü (Çözüldü 82. mesaj)

Sistem hoparlörü ile müzik notası çalarak 1 ayı devirdim.

Son düzenleme:
Kendi ağzınla itiraf etmişsin. :D
İşletim sisteminin aracılığı ile BIOS'un çalışmasına müdahale edemezsin.
Sistem hoparlörü ise doğrudan BIOS tarafından kontrol edilir. İşletim sisteminin bu hoparlörle uzaktan yakından ilgisi yoktur.
Ancak işletim sisteminde ASSEMBLER ile BIOS hata komutları gönderebilirsin.
Her hata komutunda BUZZER cıbbırı cıb yaparak ses çıkartır. Sen de bu sesleri dinleyerek keyfedersin :D
Şimdi google amcaya girerek DOS komutları nedir. ASSEMBLER nedir gibi araştırmalar yap.
Bu dediklerimi tam olarak anlayabilirsen sistem hoparlöründe dilediğin müziği çalabilirsin.
BIOS'un çalışmasına zaten müdahale etmeyecektim (sadece sistem hoparlörü ile müzik notası çalacaktım) ama şaka maka bu sorun çözüleli 2 ayı geçmiş.

BIOS'un çalışmasına zaten müdahale etmeyecektim (sadece sistem hoparlörü ile müzik notası çalacaktım) ama şaka maka bu sorun çözüleli 2 ayı geçmiş.
Ve konu sonuçlandı konuyu kapatın diye ısrarla mesaj atmanızın üzerinden de ... o_O:D

Merak ediyorum kapatsaydık yazar mıydınız, nispet mi yapıyorsunuz?

Şikayet edemezsin. Ne sebeple şikayet edeceksin ki. Telif hakları ile ilgili kanıtın yok.
Sadece seyretmeyeceksin.
Çünkü bu tür videoların çoğuları tıklanma sayılarına göre para kazanıyorlar.
Bu konu ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. TikTok'ta bir akıma bu hikaye ile katıldım. Birisi "bu nedir?" diye sormuş ve ben de cevap olarak sistem hoparlörü ile müzik notası çalıp videosunu attım. Ancak TikTok'un nasıl bir algoritması varsa artık o ses güya ülkenizde devre dışı bırakılmış diye videonun sesi kapatıldı. (Daha sonra o videonun yerine eski bir sistem hoparlörü videosunu attım.) Bir sistem hoparlörü (bilgisayarın anakartındaki bip sesi çıkaran bir hoparlör) ile çalınmış bir şarkıyı ülkenizde devre dışı bırakılmış diye neden sesini kapatıyorsunuz acaba.

Eğer bir masaüstü PC niz var ise kasa içerisindeki buzzeri veya hoparlörü soketinden çıkartınız.
Denetim masasına baktığınızda yine sistem hoparlörünü göreceksiniz.
Yani o donanım bir hoparlör değildir. Hoparlörün aktif olabilmesini sağlayan bir çeşit transistörlü devredir.
Çok uzun bir zaman geçtikten sonra yeni bir gelişme yaşandı. Kardeşim bilgisayar topladı ve kasanın veya anakarttan sistem hoparlörünün yanında gelmediğini biliyorum. Bu sorunun çözülmesinin üstünden yaklaşık 1 yıl geçmiş olmasına rağmen alıntıdaki durumu teyit ettim, gerçekten de anakartta sistem hoparlörü bulunmayan bir masaüstü bilgisayarın aygıt yöneticisinde sistem hoparlörü isimli aygıt görünüyormuş. Ayrıca son 2-3 aydır resimdeki durum nedeniyle artık sistem hoparlörü ile müzik notası çalmıyorum ve yakında sistem hoparlörü ile ilişiğimi tamamen kesmeyi düşünüyorum.
Screenshot_20201025-000700~2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kardeşim senin bu sistem hoparlörü ile nedir alıp veremediğin 🤪 Aranızda çok ciddi bir ilişki var Allah ayırmasın :) kolay gelsin başarılar dilerim

Kardeşim senin bu sistem hoparlörü ile nedir alıp veremediğin 🤪 Aranızda çok ciddi bir ilişki var Allah ayırmasın :) kolay gelsin başarılar dilerim
Zaten sorunum çözüleli neredeyse 1 yıl olmuş. Ayrıca 2-3 aydır resimdeki gibi TikTok'un sistem hoparlörü ile çaldığım müziği (kamu malı olan bir müziği) müziğin telif hakkı sahibinin bulunduğumuz bölgede kullanıma kapattığı gerekçesiyle sesini kapatması yüzünden artık sistem hoparlörü ile müzik notası çalmayı bıraktım ve artık sistem hoparlörü ile ilişiğimi kesmeyi düşünüyorum. Acaba TikTok'un sistem hoparlöründen alıp veremediği ne var?

Screenshot_20201025-000700~2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba .
Tavsiyem bu verdiğiniz çabayı ve zamanı daha işe yarar yerlerde kullanırsanız sizin ve bizler için faydalı olur.
Oyun ve gibi hiç bir getirisi olmayan işler kazanç getirmez .
Bu azimle yararlı işlere yönelmeniz.
Sağlıcakla kalın.

Merhaba .
Tavsiyem bu verdiğiniz çabayı ve zamanı daha işe yarar yerlerde kullanırsanız sizin ve bizler için faydalı olur.
Oyun ve gibi hiç bir getirisi olmayan işler kazanç getirmez .
Bu azimle yararlı işlere yönelmeniz.
Sağlıcakla kalın.
2-3 aydır artık sistem hoparlörü ile müzik notası çalmıyorum ve yakında sistem hoparlörü ile ilişiğimi tamamen kesmeyi düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri