İlk Türk İşletim Sistemi Pardus

kuralım deneyelim diyeceğim ama sürücü problemleri nasıl bilmiyorum. Driver sorunu oluyomu arkadaşlar.

kuralım deneyelim diyeceğim ama sürücü problemleri nasıl bilmiyorum. Driver sorunu oluyomu arkadaşlar.

GNU/Linux dagitimlarinda suruculer, Linux ile (yani isletim sisteminin kalbi olan cekirdek ile) birlikte geliyor, dolayisi ile ozel bir durum olmadikca sonradan surucu yuklemek gerekmiyor. Linux'un destekledigi donanim sayisi da Windowsdan fazla. Bu nedenle muhtemelen surucu sorunu yasamazsin.

"Türk işletim sistemi" , tanımlaması pek doğru değil. "Türk linux dağıtımı" demek daha doğru olur. Ama genede Tubitak'ın ulusal bir projesi olması açısından desteklenmesinde fayda var.

64B versiyonuda çıktı Pardus2011 64B ve DVD ile geliyor...

"Türk işletim sistemi" , tanımlaması pek doğru değil. "Türk linux dağıtımı" demek daha doğru olur.

"Linux dagitimi" yerinine "GNU/Linux dagitimi" denmesi lazim. Linux sadece cekirdegin adi. Diger kritik kisimlarin buyuk cogunlugu GNU projesine ait. Linux cekirdegi kullanilmadan benzer bir dagitim yapilabilir (ki var da zaten) ama GNU olmadan, Linux ile kullanilabilir birsey yapilamaz.

Buna rağmen oldukça düzgün çalışıyor. Sıfırdan başladığını bilmiyordum ayrıca :O

Pardus ,linux'u türkçe yapmaktan başka birşey değil , yoğurd'u alıp çok güzel ayran yaparız...

Temel Unix çekirdeği üzerinden Tübitak tarafından geliştirilen işletim sistemi. Kullanıcılar için arayüzü diğer linux sistemlerine göre iyidir ve ayrıca sistem yönetimi olarakta kullanımına imkan sağlar.

Temel Unix çekirdeği üzerinden Tübitak tarafından geliştirilen işletim sistemi. Kullanıcılar için arayüzü diğer linux sistemlerine göre iyidir ve ayrıca sistem yönetimi olarakta kullanımına imkan sağlar.
Pardus, UNIX cekirdegi kullanmiyor, cekirdek olarak Linux'u kullaniyor.
Kullanici arayuzu olarak da diger bircok GNU/Linux dagitiminda da bulunan KDE'yi kullaniyor, farkli bir arayüzü yok.

ati ekran kartım vardı o zamanlar biraz sıkıntı oluyordu başlatırken ama son durum ne halde bilmiyorum..yoksa güzel bir işletim sistemi kullanılabilir..

Forum istatistikleri

Konular
127,958
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri