İlk nasıl çarpıldınız?

ilk ne zaman hatırlamıyorum hareket eder etmez prİze sokmuşum parmağı o zamandan belliymiş elektrikçi olacağım :D
Cocuklara cok dikkat etmek lazim ve gerekli tum onlemleri en ust duzeyde almak lazim. Topraklama uzerine katildigim bir egitimde bir çocuğun basindan geçen olumlu bir kaza anlatildi. Cocuk iki ucu acik 2x kabloyu kulaklik yapio oyun oynuyor. Bir ucundaki iki uclari kulaklarina sokuyor kulaklik yapiyor kendine. Buraya kadar sıkıntı yok ama diger uclari da prize sokuyor ve cocuk oluyor. Fazdan gelen akim cocugun kafasini direnc olarak gorup notr den devam ediyor. Olusan direncten dolayi akim cocuga zarar verecek kadar buyuk olmasina ragmen sigortayi attiracak kadar buyuk olmuyor. Notr bos tel oldugundan akimin tamamina yakini notrden donuyor ve topraga kacak cok kucuk oldugundan kacak akim rolesi de atmiyor.
Herkes kendi evinde guvenlik tedbiri alsa boyle kazalar yaşanmaz.

"

Merhaba.İlk çarpılma deneyiminiz kelimelerle detaylı anlatılamayacak kadar da çok kötü demek ki,ama bu 2 kelime bile bunun sizi nasıl tam bir şoka soktuğunu çok iyi ifade ediyor aslında.:) Geçmiş olsun..

Şantiyedeki mekanik bir teknisyen arkadaşım; tecrübeyi "hayatta yenilen kazıkların bir bileşkesidir" diye de tanımlamıştı,bir zamanlar,bunu hiç unutmadım.

Çocuklar yürümeyi nasıl emekliyerek,düşe kalka öğreniyorsa,gerçek bir elektrikçi de acemiliğinde dalgınlıkla veya kazaran maruz kaldığı bu çarpılma deneyimlerini,önündeki uzayıp giden elektrik hayatında bir daha bu şekillerde çarpılmamak için gereken olgunluğa da erişir,yani yaşadıkları biraz acı,ızdırap verici de olsa bir tecrübedir aslında ve yanlışı,doğruyu ayırmayı,doğru,yerinde veya çok iyi karar vermeyi,emniyet tedbirlerini en üst düzeyde almayı böylece bizler en iyi şekilde de öğrenmiş oluruz.Ama hiç çarpılmayan elektrikçi,elektrik müh,vb. teknik eleman,kötü tecrübe kazanamadan da bunları öğrenmiştir de diyebiliriz belki,çünkü o başkalarının deneyimlerinden,belki önünde istenmeden gerçekleşen bazı çarpılma deneyimlerinden kendine bir pay çıkarıp kendi tecrübelerine çoktan bir tecrübe katmıştır demektir,bu.

Makinacıklıkta (Mekanikçilikte) ise eli,parmağı yaralanan,incinen bir usta adayı veya acemi ustaya " Sana biraz sanat girdi" ve "böylece öğrenmeye yeni yeni başladın" denir,:) çok da yanlış değildir bu,hani,parmağına çekici vuran,saç vidası,vb. batıran,hatta bir matkap ucunu yanlışlıkla batıran bir usta veya usta adayına da yine "sanat tam olarak girmiştir" denilebilir,çok da yanlış değil,yaşananlar tatsız ve biraz acı verici da olsa aslında hepsi birer tecrübedir ve öğrenme yolunda insanı ileriye doğru şekillendiren (Yetiştiren) sanatsal ve öğrenimsel bazı kişisel faaliyetlerdir,kısacası.Yine lafı istemeden de olsa biraz fazla uzattım,kusura bakmayın.

İşe başlamadan önce iş emniyeti ve işçi sağlığının en baştan da gözetilmesi dileğimle,kazasız günler dileğimle.Kolay gelsin.

İlk çarpılmam o kadar önemli değilde son çarpılmam az daha dünya değiştirmeme sebep oluyordu!Bir elektrik panosunda kablo tamir ederken sağ el yüzük parmağım NH sigortaya değmiş diğer elimdende panodan nötr aldım!Ellerim karıncalanmaya başladı ilerledi karıncalanma boğazıma geldi bağırarak kurtuldum ama nasıl?Elektrik beni kasınca parmağımla NH sigortasını elektrik gelen noktasından yuvadan çıkarmışım yoksa şimdi Ruhuma Fatiha okuyordunuz!

İlk çarpılmam o kadar önemli değilde son çarpılmam az daha dünya değiştirmeme sebep oluyordu!Bir elektrik panosunda kablo tamir ederken sağ el yüzük parmağım NH sigortaya değmiş diğer elimdende panodan nötr aldım!Ellerim karıncalanmaya başladı ilerledi karıncalanma boğazıma geldi bağırarak kurtuldum ama nasıl?Elektrik beni kasınca parmağımla NH sigortasını elektrik gelen noktasından yuvadan çıkarmışım yoksa şimdi Ruhuma Fatiha okuyordunuz!
Gecmis olsun cok dikkatli olmak lazim.

Geçmiş olsun

Geçmiş olsun,Cenap-ı Allah korumuş.Cenap-Allah daha büyük kazalardan da hep korusun inşallah.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,890
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri