İlginç ve saçma bir durum

Kompanzasyon güç bağlantısı dağıtım panosuna paralel ve dolayısıyla regülatörün çıkış kısmına bağlı yanlış ama malesef bu şekilde bağlanmış.Önceki mesajlarımda akım trafoları üst üste demiştim dikkatli inceleyince biribirine yakın gözüküyor fakat aynı baraya bağlı değil aşağıdaki resimde belirtiğim gibi bir bağlantı mevcut akım trafo kısmı mühürlü olduğu için görsel olarak sanki aynı baraya bağlı gibi gözüküyor.

Ekli dosyayı görüntüle 54433

Böyle bir sistemde ceza da yenir herşey müstehak.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
peki bu hata nasıl düzeltilir, bir de mühürlüymüş dağıtım şirketlerinden müdahale yetkisi vb gerekir mi, istayson sahibinin yanında yapılsa yeter mi vb..

Panoyu inceledim bağlantı normal yapılmış yalnız hatalı transfer işlemi var. Sayaç transfer panosundan sonrada yük tarafında kaldığı için jeneratör çalışırken sayaç yazıyor.Diğer bağlantılar normal akım trafolarını değiştirdim 30/5 yaptım röle biraz daha hassaslaştı fakat ufak değerleri kaçırmaya devam ediyor.Cosinüs değerlerini 0,90-098-0,99 değerlerine ulaştırmayı başardım.Bir faz %33 olan 0,95 in altında olduğundan 0,25 kvar manuel ekleme yapacağım yanımda olmadığı için ekleyemedim başka bir gün gidip 0,25 eklersem sıkıntı kalmayacak başka da yapacak bir şey yok gibi.Bir faza iki tane 0,50 yi seri bağlayarak 0,25 elde edip sabit bağlayacağım.
pardon konunuz çok hassas güzel bir konu; yanlız kondasatörün seri bağlandığını ilk senden duydum. Nasıl oluyor ..

peki bu hata nasıl düzeltilir, bir de mühürlüymüş dağıtım şirketlerinden müdahale yetkisi vb gerekir mi, istayson sahibinin yanında yapılsa yeter mi vb..

Mühürü koparabilirim dağıtım şirketinde tanıdık arkadaşlar var sıkıntı olmaz. Sabit kondansatör bağlayarak çözüm üreteceğim reaktif değerler değişmiyor sabit kondansatör bağlayıp bırakacağım müşteri cimri ve sıkıntılı olunca başka çözüm üretilemiyor maalesef

Burada bir konuya açıklık getireyim sayaç ve röle değerleri birbirini tutmuyor derken şema incelendiğinde röle akım trafosunun regülatör çıkışında olduğu ve kompanzasyon güç kablosu ve akım trafosunun da çıkış kısmında kalıyor.Röle değerlerinde 3-5 var gibi mükemmel değerler okunurken analizör ile röle akım trafosunun ölçtüğü noktadan ölçüm aldığımda 200-300 var gibi değerler gözüküyor.Kafamın almadığı mantığıma yatmayan durum bu işte 30/5 yapmama rağmen röle neden halen bu değerleri kaçırıyor.Yani yük tarafında endüktif reaktif var ben bunu analizör ile tespit ediyorum röle bunu görmüyor.Normalde röle ve akım trafosu hata oranını da hesaba katarsak minimum 0,168 amper akımın altını görmemesi gerekirdi.Buda yaklaşık 37 var gibi bir değere tekabül ediyor.Ben 200-300 var ölçüyorum analizörle röle de tık yok

Son düzenleme:
Mühürü koparabilirim dağıtım şirketinde tanıdık arkadaşlar var sıkıntı olmaz. Sabit kondansatör bağlayarak çözüm üreteceğim reaktif değerler değişmiyor sabit kondansatör bağlayıp bırakacağım müşteri cimri ve sıkıntılı olunca başka çözüm üretilemiyor maalesef

Burada bir konuya açıklık getireyim sayaç ve röle değerleri birbirini tutmuyor derken şema incelendiğinde röle akım trafosunun regülatör çıkışında olduğu ve kompanzasyon güç kablosu ve akım trafosunun da çıkış kısmında kalıyor.Röle değerlerinde 3-5 var gibi mükemmel değerler okunurken analizör ile röle akım trafosunun ölçtüğü noktadan ölçüm aldığımda 200-300 var gibi değerler gözüküyor.Kafamın almadığı mantığıma yatmayan durum bu işte 30/5 yapmama rağmen röle neden halen bu değerleri kaçırıyor.Yani yük tarafında endüktif reaktif var ben bunu analizör ile tespit ediyorum röle bunu görmüyor.Normalde röle ve akım trafosu hata oranını da hesaba katarsak minimum 0,168 amper akımın altını görmemesi gerekirdi.Buda yaklaşık 37 var gibi bir değere tekabül ediyor.Ben 200-300 var ölçüyorum analizörle röle de tık yok

Sn @emodiyator sorunun nedeni gayet basit. Kompanzasyon sistemin güzel çalışıyor ve röle üzerinde değerler gayet güzel ama sayaç endüktif yazıyor neden? Servo regülatör faz gerilimlerindeki değişimler için devreye voltaj değişimi oranında sargı sokup çıkarıyor. Yük akımıda fazla olduğu için muazzam bir endüktif reaktif güç çekilmekte hemde fazlara göre dengesiz. Aynı pazar tezgahı gibi önde en güzel meyve ve sebzeler tezgahın arkasında ise durum vahim. Alış verişte pazarcı hep arka taraftan dolduruyor haliyle. Durum aynen böyle anlayacağınız...

Sn @emodiyator sorunun nedeni gayet basit. Kompanzasyon sistemin güzel çalışıyor ve röle üzerinde değerler gayet güzel ama sayaç endüktif yazıyor neden? Servo regülatör faz gerilimlerindeki değişimler için devreye voltaj değişimi oranında sargı sokup çıkarıyor. Yük akımıda fazla olduğu için muazzam bir endüktif reaktif güç çekilmekte hemde fazlara göre dengesiz. Aynı pazar tezgahı gibi önde en güzel meyve ve sebzeler tezgahın arkasında ise durum vahim. Alış verişte pazarcı hep arka taraftan dolduruyor haliyle. Durum aynen böyle anlayacağınız...

Bir şey dikkatinden kaçıyor abi söylediklerin doğru farklı noktadaki regülatör ve kompanzasyonun yük tarafında olması meselesi yüzünden regülatör kayıplarını görmüyor buraya kadar tamam bu çözülmesi gereken ayrı bir problem.Ben ölçümü kompanzasyon akım trafosunun olduğu baradan aldığımda da reaktif olduğunu görüyorum ama röle bunu görmüyor problem burada bunun izahı ne olabilir.

Son düzenleme:
O zaman böyle bir durum var başka da izahati yok.

ŞEMA.jpg

rölenin akım ve gerilim bilgileri farklı baralara denk gelmiş olabilir mi..

bir de tristörlü sistemlerde oluşan harmonikler vb okuma farklılığı yaratmış olabilir mi..

rölenin akım ve gerilim bilgileri farklı baralara denk gelmiş olabilir mi..

bir de tristörlü sistemlerde oluşan harmonikler vb okuma farklılığı yaratmış olabilir mi..

Bağlantı hatası olsa Emrullah bey farkederdi. Zaten cihaz uyarı verirdi. Harmonik varsa her iki akım trafosuda etkilenmesi lazım.

Kompanzasyon güç kabloları bağladığınız akım trafolarının Şebeke tarafındaysa dediğiniz durum olur Emrullah Bey yani şemada verdiğim şekilde buna dikkat ediniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri