İlginç ve saçma bir durum

Akım trafoları üst üsteyse ! Ben size sıralama sayaç-regülatör-kompanzasyon mu diye sorduğumda neden evet dediniz ? Siz tesisi iyice incelediniz mi?

Olabilir orucluk kafa biraz karıştı :) şimdi şöyle ozetleyeyim kompanzasyon ile regülatörun dönüş kısmı irtibatlı barada yani ayni baraya paralel bağlı ilgili kısım mühürlü olduğu için tam olarak gözükmüyor.Sanirim şöyle bir bağlantı yapılmış.Dagitim trafosundan gelen hat direkt regülatöre çıkışı ise pano barasina irtibatlandirilmis bu şekilde bir bağlantı var.
Dolayısıyla sayacta regülatör çıkış kısmını ölçüyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Olabilir orucluk kafa biraz karıştı :) şimdi şöyle ozetleyeyim kompanzasyon ile regülatörun dönüş kısmı irtibatlı barada yani ayni baraya paralel bağlı ilgili kısım mühürlü olduğu için tam olarak gözükmüyor.Sanirim şöyle bir bağlantı yapılmış.Dagitim trafosundan gelen hat direkt regülatöre çıkışı ise pano barasina irtibatlandirilmis bu şekilde bir bağlantı var.
Dolayısıyla sayacta regülatör çıkış kısmını ölçüyor.

Bende orocum kafam karıştı :D Yazdığından anladığım kadarıyla regülatör usülsüz kullanım alanında yani sayacında öncesinde Şebeke tarafında ! basit bir tek hat şeması ile izahat daha kolay olacak.
Abone AG mi? OG mi?

Bende orocum kafam karıştı :D Yazdığından anladığım kadarıyla regülatör usülsüz kullanım alanında yani sayacında öncesinde şebeke tarafında ! basit bir tek şeması ile izahat daha kolay olacak.

Yarin oraya ugrayacam gerekirse mühürü açıp kontrol edeceğim yanlış bilgi vermeyeyim.

Güzel konu ve güzel bilgi paylaşımları . Yok prizimde elektrik yok , yok avizeyi nasıl bağlayım muhabbetlerinin yanında biraz foruma teknik olarak kademe atlatacak böyle mevzular lazım .

Konuyu kael firmasından semih bey'e anlattım.Özetle sayaç ve röle algılamasında neden böyle sonuçlar görüyoruz dedim.Bana böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum dedi algılaması lazım gibi laflar etti.Testlerde 5-10 mili amper algılama eşik değerinin rölede 2 mili amper olduğunu böyle bir şey olmaması gerektiğini söyledi.Olaydan bihaber gibi konuştu.

Konuyu kael firmasından semih bey'e anlattım.Özetle sayaç ve röle algılamasında neden böyle sonuçlar görüyoruz dedim.Bana böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum dedi algılaması lazım gibi laflar etti.Testlerde 5-10 mili amper algılama eşik değerinin rölede 2 mili amper olduğunu böyle bir şey olmaması gerektiğini söyledi.Olaydan bihaber gibi konuştu.

Benzin istasyonuna gidip bağlantılara bakabildiniz mi?

Panoyu inceledim bağlantı normal yapılmış yalnız hatalı transfer işlemi var. Sayaç transfer panosundan sonrada yük tarafında kaldığı için jeneratör çalışırken sayaç yazıyor.Diğer bağlantılar normal akım trafolarını değiştirdim 30/5 yaptım röle biraz daha hassaslaştı fakat ufak değerleri kaçırmaya devam ediyor.Cosinüs değerlerini 0,90-098-0,99 değerlerine ulaştırmayı başardım.Bir faz %33 olan 0,95 in altında olduğundan 0,25 kvar manuel ekleme yapacağım yanımda olmadığı için ekleyemedim başka bir gün gidip 0,25 eklersem sıkıntı kalmayacak başka da yapacak bir şey yok gibi.Bir faza iki tane 0,50 yi seri bağlayarak 0,25 elde edip sabit bağlayacağım.

Son düzenleme:
Panoyu inceledim bağlantı normal yapılmış yalnız hatalı transfer işlemi var. Sayaç transfer panosundan sonrada yük tarafında kaldığı için jeneratör çalışırken sayaç yazıyor.Diğer bağlantılar normal akım trafolarını değiştirdim 30/5 yaptım röle biraz daha hassaslaştı fakat ufak değerleri kaçırmaya devam ediyor.Cosinüs değerlerini 0,90-098-0,99 değerlerine ulaştırmayı başardım.Bir faz %33 olan 0,95 in altında olduğundan 0,25 kvar manuel ekleme yapacağım yanımda olmadığı için ekleyemedim başka bir gün gidip 0,25 eklersem sıkıntı kalmayacak başka da yapacak bir şey yok gibi.Bir faza iki tane 0,50 yi seri bağlayarak 0,25 elde edip sabit bağlayacağım.

Bağlantı normal derken kompanzasyona ait akım trafosu ve kompanzasyon güç bağlantısı servo regülatörün şebeke tarafına yapılmış olması lazım. Ona da baktınız mı?
Kondansatör ekleme çıkarma yapmadan önce genel çalışma esansında öncelikle yükler fazlara eşit dağıtılmış mı ona bakıp dengelemeye çalışın. Birkaç yerde bunu gözlemledim buna dikkat etmeden yapılacak eylemler kulağı tersten göstermek gibi olur.

Bağlantı normal derken kompanzasyona ait akım trafosu ve kompanzasyon güç bağlantısı servo regülatörün şebeke tarafına yapılmış olması lazım. Ona da baktınız mı?

Kompanzasyon güç bağlantısı dağıtım panosuna paralel ve dolayısıyla regülatörün çıkış kısmına bağlı yanlış ama malesef bu şekilde bağlanmış.Önceki mesajlarımda akım trafoları üst üste demiştim dikkatli inceleyince biribirine yakın gözüküyor fakat aynı baraya bağlı değil aşağıdaki resimde belirtiğim gibi bir bağlantı mevcut akım trafo kısmı mühürlü olduğu için görsel olarak sanki aynı baraya bağlı gibi gözüküyor.

54433

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri