İlginç Bir Kaçak Akım?

slmlar, çamaşır makinem çalıştığı sırada lavabo şofbeni kapalı olmasına rağmen lavabo şofbeninin bulunduğu muslukta bir elim suda diğer elim musluğa değdiğinde çarpılıyorum, sadece musluk ya da sadece suya dokunduğumda çarpılmıyorum (ayakta terlik var, yer fayans)

çamaşır makinasının fişini çektiğimde çarpmıyor, aynı şekil şofbenin fişini de çektiğimde de çarpılma olmuyor, kapalı olan şofben ile çalışan çamaşır makinası arasında bir ilişki suda öyle bir çarpmaya sebebiyet vermekte, biraz düşündüm beynim yandı, şimdilik çözemedim, sizce bu elektrik çarpması neden olabilir?
ek=hatta toprak hattı ve KAR röle yoktur, 25 amper sigorta vardır

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Normalde hemen hemen bütün cihazlarda belli bir miktar kaçak akım vardır.3-5 miliamper civarı bu değer motor, ısıtıcı tipi yuklerde biraz daha fazla olur. Muhtemelen sizin cihazlarda bu değer normalin biraz üstünde bunu kaçak akım ölçen pensampermetre ile olcebilirsiniz hangi cihazdan kaç miliamper kaçak akım aktığını.Sistemde kaçak akım rolesi olsaydı muhtemelen devreyi açardı.

Şimdi yaklaşık olarak 10 milimamper civarı akim geçerse çarpılma çok hafif yada hissedilmeyecek kadar olabilir.Buda üzerinize düşen gerilimin ohm kanunu gereği (V=I xR ) yaklaşık olarak 0.010 x 1600 = 16 volt civarı olmasını gerektirir. Kaçak akım rolesi eşik değeri olan 30 milimamperde ise üzerinize düşecek gerilim yaklaşık 50 volttur bu değerde kaçak akımin devreyi açmasına neden olur.

Son düzenleme:
slmlar, çamaşır makinem çalıştığı sırada lavabo şofbeni kapalı olmasına rağmen lavabo şofbeninin bulunduğu muslukta bir elim suda diğer elim musluğa değdiğinde çarpılıyorum, sadece musluk ya da sadece suya dokunduğumda çarpılmıyorum (ayakta terlik var, yer fayans)

çamaşır makinasının fişini çektiğimde çarpmıyor, aynı şekil şofbenin fişini de çektiğimde de çarpılma olmuyor, kapalı olan şofben ile çalışan çamaşır makinası arasında bir ilişki suda öyle bir çarpmaya sebebiyet vermekte, biraz düşündüm beynim yandı, şimdilik çözemedim, sizce bu elektrik çarpması neden olabilir?
ek=hatta toprak hattı ve KAR röle yoktur, 25 amper sigorta vardır

Siz yada apartamanınızdaki herhangi biri topraklamayı galvaniz su borusuna kelepçeyle yapmış olmalı.
Topraklama tesisatının olmayışı + KAKR olmayışının verdiği sıkıntı ve riskler. Bir an önce bu işe bütçe ayırın !

sorunu çözdüm, çamaşır makinasında kaçak var, bu kaçak aynı prize bağlı olan lavabo şofbenine bağlı, topraklama olmadığı için prizin toprağındaki kaçak, şofbenin topraklanmış bölgelerine ulaşıyor, cihazın metal kısmı musluğa değiyor, bir elim muslukta, diğer elimle suya dokunduğumda benim aracılığımla bu kaçak toprağa gitmiş oluyor ve çarpılıyorum

sorunu çözdüm, çamaşır makinasında kaçak var, bu kaçak aynı prize bağlı olan lavabo şofbenine bağlı, topraklama olmadığı için prizin toprağındaki kaçak, şofbenin topraklanmış bölgelerine ulaşıyor, cihazın metal kısmı musluğa değiyor, bir elim muslukta, diğer elimle suya dokunduğumda benim aracılığımla bu kaçak toprağa gitmiş oluyor ve çarpılıyorum

Acilen kaçak akımı takın yada taktırın hiç bir şey insan hayatından önemli değil 100-150 liralık bir şey gerek yok bu kadar risk almaya

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri