İLGİNÇ BİR KABLO PROBLEMİ.

Merhabalar.
Kazan dairesinde çalışır durumdaki panodan 2 adet motrun durumunu görebilmek için, 80 metre (sıfır)5*15 kablo çektik. 4 adet sinyal lambası bağladık.

Kazan dairesinde her hangi bir motor çalıştığı zaman, o matora ait sinyal lambası normal çalışıyor, ancak 5*1.5 lik kablonun diğer damarlarında 25-30 v ac voltaj oluşuyor ve geriye kalan 3 sinyal lambasıda çok sönük de olsa yanıyor. Sinyal ikazlarını kontaktörlerin boş kontklarından aldım, kazan dairesindeki panonun sinyla lambalrı normal çalışıyor.

kablonun tüm uçlarını iki tarafdanda söktüm. tüm damarlara ayrı ayrı faz verip denedim. faz vermediğim tüm damarlarda yaklaşık 25 v ac voltaj ölçtüm.kablonun çekimi, yerinden dolay biraz zor.

sizce kablomu sorunlu, yeni kablo çeksem sorun düzelirmi.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
dostum 80 mt 5*1,5 mm2 kabloda enerji atlaması olmaması gerekli. eğer atlama oluyorsa yani enerji geçişi oluyorsa ya kablo iç damarlarında açık vardır yalıtımda yada iç damar yalıtımları normalden ince çekilmiştir. bizde kablo üretimi yapıyoruz ve aynı kaçakçılığı bizde yapıyoruz diyebilirim ne yazık kı.

kabloyu geri ver yerine başka kablo al...

Kabloyu değiştirme yada sökme şansın yoksa, ulaşabildiğin kısımları kontrol edip bükülmüş veya zarar görmüş kısımları kesip tekrar ek yapabilirsin.( Normal şartlarda tüm damarlara atlama olması kablonun kalitesizliğini gösterir.)
Son olarak kabloyu değiştirirsen problem çözülür.

kalitesiz bir kablo, her halinden belli, yeni kablo çekmeyi pilanlıyorum.

Kabloda sorun olma olasılığı az. İndiksiyon gerilimi ile karşılaşıyorsunuz.Gerilim olmaması gereken kabloların birer ucunu topraklayın.Gerilim okuyamıyor olmalısınız.
Sinyal lâmbalarınızın gücü çok az olduğundan yanıyormuş gibi görünebilir.Güçlü lâmba taktığınızda sorun ortadan kalkacaktır.

Kabloda sorun olma olasılığı az. İndiksiyon gerilimi ile karşılaşıyorsunuz.Gerilim olmaması gereken kabloların birer ucunu topraklayın.Gerilim okuyamıyor olmalısınız.
Sinyal lâmbalarınızın gücü çok az olduğundan yanıyormuş gibi görünebilir.Güçlü lâmba taktığınızda sorun ortadan kalkacaktır.

Hocam bu indiksiyon sorununu gidermenin bir yolu yokmu?
ayrıca güçlü lamba derken, siemensin standart pono sinyal lambalarına göre önereceğiniz bir ampul modeli varmıdır.

Sn. seçkinkalender ,
Anladığım kadarı ile bahsettiğiniz kabloda 220 V. 50 Hz. Şebeke gerilimi var. Alternatif akım olması nedeni ile kablonun kapasitif etkisi ile bu sorunu yaşıyorsunuz. Alternatif akım değilde doğru akım kullanırsanız (Mesela 48 V. DC.) sorununuzun çözülmüş olacağını göreceksiniz. Selamlar.

Hocam bu indiksiyon sorununu gidermenin bir yolu yokmu?
ayrıca güçlü lamba derken, siemensin standart pono sinyal lambalarına göre önereceğiniz bir ampul modeli varmıdır.
220v 1 fazlı bir sinyal devresinde mesafe uzunsa indiksiyondan kurtulamazsınız.Kumanda gerilimini değiştiremiyor;kabloyu da değiştirmek(ekranlı kablo ile) istemiyorsanız:
Bobin akımı yüksek role-mini kontaktörü sinyal lambası yerine takıp ;sinyal lambalarını kontak üzerinden yakmak veya E14 15W gibi yüksek akımlı ampul kullanmanız gerekecektir.

kazan dairesi panosunda 220 v ac mini röle kullanıp, bu röleler üzerindende 24 v dc ile 24v dc sinyal lambası yakmayı düşünüyorum.

ilgilenen herkezden Allah razı olsun teşekkürler..

Fazı lambalara ver nötürü panoda kontaktörden sağla..... (Kaçıncıya yazıyorum bende bilmiyorum)

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri