İletim Hatlarını Nasıl İsimlendiriyoruz?

kaankirmc

Üye
bu iletim hatlarına (YG,OG,AG) verilen hayvan isimleri neye göre veriliyor

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bildiğim kadarıyla iletim hatlarında kullanılan iletkenlere çapına göre İngilizce kuş isimleri verilmiş. Bu sadece bir kabul. AWG ölçüsü gibi birşey, Amerikalılar bir ölçüm birimi bulmuş adı American Wire Gauge. Bu da kabul görmüş ve AWG birimi ortaya çıkmış. İletken isimleri de böyle olsa gerek.

Kanada Standardında Çiçek ve Kuş İsimleri bulunur. Amerikan Standardı farklıdır.
Alçak Gerilim İletkenlerinden Alüminyum İletkenler Çiçek İsimi ile adlandırılmış Kanadada. Örnek : Rose = Gül
Orta ve Yüksek Gerilimde Kullanılan İletkenlerden Çelik Özlü Alüminyum İletkenler Kuş İsimi ile adlandırılmış kanadada. örnek : pigeon = Güvercin
---------------------------------------------------------------
arşivi karıştırdım kendim için hazırladığım dökümandan buldum:
OG iletkenler:
SWALLOW (Kırlangıç)
SPARROW (Serçe)
ROBINONE (Ardıç kuşu)
RAVEN (Çaylak)
PIGEON (Güvercin)
PARTRIDGE (Keklik)
OSTRICH (Devekuşu)
HAWK (Atmaca)
DRAKE (Ördek) , CONDOR (Akbaba) , RAIL (Yelve kuşu) , CARDINAL (Saka Kuşu) , PHEASANT (Sülün) , Linnet (Keten kuşu) , Oricle (Sarıkuş), Flicker (Ağaçkakan), Tern (Martı)

AG İletkenler:

Rose: Gül
Lily: Zambak
Pansy: Hercaimenekşe
Poppy: Gelincik
Aster: Yıldız Çiçeği
Phlox: Nakıl Çiçeği
Oxlip: Çuha Çiçeği

Son düzenleme:
bildiğim kadarıyla iletim hatlarında kullanılan iletkenlere çapına göre İngilizce kuş isimleri verilmiş. Bu sadece bir kabul. AWG ölçüsü gibi birşey, Amerikalılar bir ölçüm birimi bulmuş adı American Wire Gauge. Bu da kabul görmüş ve AWG birimi ortaya çıkmış. İletken isimleri de böyle olsa gerek.

www.yildiz.edu.tr/~inan/AWG_mm_donusumu.doc

Ben kitabımda Alüminyum iletkenleri Türk Standardı olarak imal edelim ve Türk isimleri verelim ÖNERİSİ YAPTIM. Neden ?

Al. iletkenler, Amerika-Kanada Standartları ile üretilip kullanılmaktadır. Örneğin Rose 21,16 mm2 , Aster 67 mm2 , Swallow 31,14 mm2

- Bunlar BAKIR iletkenlerin kesitlerinden tamamen FARKLIDIR. 10-16-25-35-50-70-95......mm2

- Ayrıca Al. kökenli bu iletkenlerin elektrik iletkenliği de BAKIR iletkenliği ile tamamen İLGİSİZDİR.

OYSA biz dağıtımda hem bakır hem Al. kökenli iletkenleri bir arada kullanıyoruz.

Örneğin çıkış kablosu : 3x50+25 mm2,

hat kesiti : Aster 67 mm2.

Şimdi Al. ile bakırı buluşturmamız lazım. Bu nasıl olur ?

BAKIR iletkenliği : 56

Al. iletkenliği : 35

Bunları ORANLARSAK: 56/35 = 1,6 veya 35/56 = 0,625 dir.

O halde Al. iletken kesitleri ile bakır iletken kesitleri bu oranda imal edilirse, bu birleşme elde edilmiş olacaktır.

Örneğin : BAKIR 10 - 16 - 25 - 35 - 50 - 70 - 95 mm2 .........

ALÜMİNYUM ......16 - 26 - 40 - 56 - 80 - 112 - 152 mm2 .........

Şimdiki NE ?

Rose 21 ...... 16 olmalı

Lily 27 ........25,6 olmalı

Pansy 42...... 40 olmalı

Popy 53........ 50 olmalı

Aster 67....... 80 olmalı

diye devam edebilir ...........

Aynı şeyler Çelik Alüminyüm ve ALVİNAL tabir edilen kablolarda da YAPILMALIDIR. Bunlar da tam bakır kesitindedir. YANLIŞTIR.

O halde ALÜMİNYUM ile BAKIR TAM BULUŞMUŞ olmalıdır. veBu durumda bir sürü emek BOŞA GİTMEZ.

Boşa giden emekler NEDİR ?

Gdüş hesabı, (k katsayıları AYNI olur -bkz. eşdeğer TEK LİSTE)

Akım taşıma kapasitesi, aynı olur . (ki bu da YANLIŞTIR. Bunun Akım SINIR DEĞERİ olarak düzeltilmesi gerekiyor-BY)

Kablo seçimi, iletken seçimi, Sigorta veya kesici seçimi, aynı olur.

İŞTE bütün bunlar ve 40 dan fazla ÖNERİM kitapta yer Almıştır.

Bilgilerinize ve ilgilerinize Sunulur, değerli GENÇLER....

Elk.Y.Müh.
Birol YILMAZ

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri