İki Toprak Kablosu Tek Cihaza Bağlanabilir Mi?

Merhaba. 7500 wattlik bir şohbenim var. Bunu sigortadan çektiğim toprak hattıyla bağladım. Ancak kablonun elektrik iletim gücünün düşük olduğunu düşünüyorum. İkinci bir topraklama kablosu taksam herhangi bir sıkıntı olur mu? Yani şohbene iki toprak kablosu birden takmayı düşünüyorum.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Birşey olmaya olmaz ama sizi bu tür bir düşünceye sevk eden nedir?
Bir yıldır toprak kablosunu nötr kablo sanarak şohbende kullanmistim. Çünkü renklerini yanlış takmışlar. Bir ara şohben ısıtmayaya başladı. Sonradan fark ettik ki nötr - toprak yanlış takılmış. Şimdi düzelttim çalışıyor. Ama bu durumda toprak kablosunun verimi düşmüş olacak ki şohbenin arizlanmasinda payı oldu. Ben riske atmamak istiyorum ve bir toprak kablosu daha çekmek istiyorum. Ama önceki kablo da dursun ne olur ne olmaz diye. Bir sakıncası olmazsa tabi.

Aslında anlattığınıza göre siz şuanda daha büyük bir risk altındasınız. Toprak kablosunu nötr sanıp kullanabildiğinize göre evinizde kaçak akım koruma rölesi yok demektir. Öncelikle evinize kaçak akım rölesi taktırın. Merak etmeyin o toprak kablosuna birşey olmamıştır ama yok benim içim rahat değil diyorsanız ek bir kablo daha çekin sıkıntı olmaz.

Aslında anlattığınıza göre siz şuanda daha büyük bir risk altındasınız. Toprak kablosunu nötr sanıp kullanabildiğinize göre evinizde kaçak akım koruma rölesi yok demektir. Öncelikle evinize kaçak akım rölesi taktırın. Merak etmeyin o toprak kablosuna birşey olmamıştır ama yok benim içim rahat değil diyorsanız ek bir kablo daha çekin sıkıntı olmaz.
Haklısınız evimde kaçak akım rölesi yok. Peki mesela şohbene hiç toprak hattı takmasam ve sigortaya kaçak akım rölesi taksam yine riskli olur mu?
Haklısınız evimde kaçak akım rölesi yok. Peki mesela şohbene hiç toprak hattı takmasam ve sigortaya kaçak akım rölesi taksam yine riskli olur mu?
Yani önceki toprak kablosunun da yanmış olduğunu düşünerek..

Evet olur. Cihazın gövdesine toprak hattı bağlı olmazsa gövdeye kaçak durumunda kaçak atmayabilir taki siz gövdeye dokunup devreyi tamamlayana kadar. Bu arada 7500W ciddi bir yük. Kablo kesitleriniz ona göre mi çekilmişti? Hadi faz ve nötr kablosu uygun kesitli çekilmiş diye düşünelim toprak hattıda faz ve nötr ile aynı kesitte miydi?

Evet olur. Cihazın gövdesine toprak hattı bağlı olmazsa gövdeye kaçak durumunda kaçak atmayabilir taki siz gövdeye dokunup devreyi tamamlayana kadar. Bu arada 7500W ciddi bir yük. Kablo kesitleriniz ona göre mi çekilmişti? Hadi faz ve nötr kablosu uygun kesitli çekilmiş diye düşünelim toprak hattıda faz ve nötr ile aynı kesitte miydi?
Evet kablo kalınlıkları aynıydı. O halde ben hiç riske atmayim ve hem toprak kablosunu değiştirip hem de röle takayim. Dediğiniz gibi 7500 w ciddi sonuçlar doğurur

Merhaba. 7500 wattlik bir şohbenim var. Bunu sigortadan çektiğim toprak hattıyla bağladım. Ancak kablonun elektrik iletim gücünün düşük olduğunu düşünüyorum. İkinci bir topraklama kablosu taksam herhangi bir sıkıntı olur mu? Yani şohbene iki toprak kablosu birden takmayı düşünüyorum.

Geçmiş olsun.
Kusura bakmayın ama önce doğru sistemi yapmayı düşünüyorsunuz.

Son aşama çıkış yolu bulamazsanız diyeceğim .

Öncelikle sigorta kutusundan şohbene özel direk ( tüm kablolar 3 adet ) hat mi çekilmiş durumda veya buattan ek mi yapıldı.

Sadece topraklama kablosu sigorta kutusundan direk hat çekildi.
Diğer faz notr kablosu buattan.

Ters bağlantı iyi nereden başlıyor ?

Düzeltme işlemini nereden yaptiniz ?

Sadece şohbene ait özel topraklama kablosu var ?
Diğer priz topraklamalari durumu?

Diğer kablolarin kesitleri 7500 amper şohben uygunmu ?

Sigorta tipi ve amperi ?
( Sigorta kutusu ve şohben yani sigortası )

Ilk önce güvenlik kaçak akım koruma rölesi durumu

Tesisat sisteminiz mono - trifaze ( faz dağılımı ) bilinmiyor. .Topraklama ?

Elektrikci çağırmanız iyi olur .
Tüm tesisatta elden geçmiş olur.
Topraklama ölçümü yapılmış olur .

Sisteme gerekli ürünlerde eklenmiş veya sisteme uygun düşmeyenler değiştirilir .

Kolay gelsin sağlıcakla.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri