İki sayaç arasındaki kompanzasyon değerleri.

veysel28

Profesyonel Üye
Herkese kolay gelsin.Arkadaşlar bizim işletmeye tedaştan dagıtım yapılmaktaydı.Yaklaşık 1 aydır dağıtım şirketini osb aldı ve şuan osb den hizmet alıyoruz.Tabi bu değişiklikle beraber sayaçlarda şirket tarafından değiştirildi.Eski sayaç makel mamarka idi modelini hatırlamıyorum şimdi ise landis gyr e 550 sayaç kullanıyoruz.Benim burada dikkatimi çeken olay şu.Eski sayaçta endüktif %7 ve kapasitif % 5-6 gibi idi.Yeni sayaç takıldıktan sonra endüktif %3 kapasitif %1 civarı görünüyor.Sistemde herhangi bir değişiklik yok yük artmadı ve azalmadı her şey aynı.Peki nasıl oluyorda bu iki sayaç arasında bukadar fark olabiliyor görüşlerinizi bekliyorum.(Sayaç çarpanları aynı)

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Herkese kolay gelsin.Arkadaşlar bizim işletmeye tedaştan dagıtım yapılmaktaydı.Yaklaşık 1 aydır dağıtım şirketini osb aldı ve şuan osb den hizmet alıyoruz.Tabi bu değişiklikle beraber sayaçlarda şirket tarafından değiştirildi.Eski sayaç makel mamarka idi modelini hatırlamıyorum şimdi ise landis gyr e 550 sayaç kullanıyoruz.Benim burada dikkatimi çeken olay şu.Eski sayaçta endüktif %7 ve kapasitif % 5-6 gibi idi.Yeni sayaç takıldıktan sonra endüktif %3 kapasitif %1 civarı görünüyor.Sistemde herhangi bir değişiklik yok yük artmadı ve azalmadı her şey aynı.Peki nasıl oluyorda bu iki sayaç arasında bukadar fark olabiliyor görüşlerinizi bekliyorum.(Sayaç çarpanları aynı)

Bu duruma göre %1 sınıf sayaçlarda %100 den fazla endüktifde, %600 den fazla kapasitifde fark var.
Saygılar.

Forumda, zaman zaman arkadaşlarımız paylaştılar. Bazı sayaçların ölçme/hesaplama sistemi birbirine uymuyor. Kimisi güç kat sayısı, kimi ise power faktör hesaplıyor dıye açıklamaları vardı. Benım pıyasada duydugum, MAKEL in ölçmelerı daha fazla çıkıyor idi.

Evet makel fazla çıkıyor ama bu nasıl olur hem adaletsizlik hem kara para olmuş oluyor.Daha ücretlendirme yapılmadı bakalım aktif yükteki ücretlendirmede nekadar fark olacak.Eğer aktif endekslerde böyle ise vay halimize.

Aktıf değer değişmez, rahat olunuz..

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri