İki Kademeli Ohmmetre yapımı

firzen

Bölüm Yöneticisi
Yönetici
Bölüm Yöneticisi
İyi Akşamlar Beyler;
Okulda Dönem bitirme projesi olaral Hocam İki Kademeli Analog Ohmmetre yapmamı istedi birisi bana bunun nasıl yapılacağı hakkında bir bilgi verebilirse çok sevinirim.Acil ihtiyacım var çünkü...
Şimdiden Herkese teşekkür ederim...
Not:İnternette Dijital olarak 7107 ile falan olanı var ondan değil bildiğiniz analog olanından lazım :D

sadece ohm metre mi olacak?
bende Analog avo tasarımı var istersen paylaşayım

analog avo metrenin mantığını çözdünmü ohmmetre yide yaparsın :confused:

sadece Ohm metre olacak ya aslında Avo metre mantığıı çözdüm gibi
Elimde bulunan galvonometreyi seri olarak bağlayıp amper ayarları ile yapmayı planlıyorum sizin fikriniz nedir?
---
analog avo metrenin mantığını çözdünmü ohmmetre yide yaparsın :confused:

Mantığını kavramak için elimdeki avometreyi söktüm zaten galvonometreyide onun içinden aldım :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Digital de olsa analog da olsa "Wheatstone bridge" anahtar kelimen...

Elinizdeki galvanometreye seri bağlayacağınız ayarlı dirençlerle gerilimi bölerek voltmetre olarak,galvanometreye paralel bağlayacağınız dirençler yardımıyla ampermetre veya miliampermetre olarak kullanabilirsiniz.Bir seçici anahtar ile voltmetre veya ampermetre olarak kullanabilirsiniz.Kolay gelsin.

@çorbadatuz gercekten dediğiniz gibi bir simülasyon yaptım çıktı :)
@kazimugur wheatstone köprüsü kullanırsam galvonometreyi voltmetre gibi bağlamam gerekmez mı? Zaten iki kademe olacaksa eğer iki tane ayrı ayrı yapıp gerilim uzerinden direnç hesabı yapmam gerekli değil mı?

Galvonometre nedir - voltmetre nedir - ampermetre nedir , nasıl ölçülür ?

Google Google Translate

Teşekkür ederim gercekten yardımlarınız icin :)

Arkadaşlar benim de 4 kademeli ampermetre yapmam lazım işe nerden başlayabileceğimi bilmiyorum lütfen gerekli döküman ve tavsiyelerinizi paylaşırmısınız işimdiden teşekkürler :)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri