İki Büyük Suçlu ; Elektronik Balastlı Ayd. + 10 KVA UPS

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Yeni bir adliye binası yapıldı.... Savcı rica etti ;

Hocam bu bina yapıldı yapılalı (4 aydır) kapasitif cezalı fatura geliyor...
"Ne Adalet bakanlığının kontrol mühendisleri , nede mütaahhit işin içinden çıkamadı.Bende binayı teslim almıyorum. Mütahhitin istihkakını serbest bırakmıyorum..."
Mütaahhit der ki "hocam gözünü seveyim ben projede ne varsa onu yaptım ... Ahanda proje bak..."
Baktım projede 12 kademe Trifaze kontrollu + trifaze kondansatörlü sistem var" Tamam adam gerçekten projedekini uygulamış..."
Yalnız projeyi çizen Bayındırlık Mühendisleri Şu noktayı kaçırmışlar... :
Sistemde 10KVA lık bir UPS var.... Ayrıca aydınlatma 2x18 W lık ELEKTRONİK BALASTLI flüoresant lambalarla yapılmış ...
Suçluyu buldum Sayın Başsavcım ama iş zor dedim... Bugünkü endeks değelerini aldım . RGR enerjisini kestim... Bakalım bir kaç gün içinde sistem kapasitife devam edecekmi?

Ben derim ki ;
1. Acaba 10 KVA lık (Trifaze ) UPS için Trifaze bir reaktör bağlasak olur mu? Olursa 1 KVA lık reaktör yeter mi?
2. Hadi UPS yi halletlik şu flüoresant lambaları ne yapacağız....

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
10 kva'lık UPS için, 1-1,5 Kvar lık şönt reaktör yeterli olur.Biliyorsunuz,elektronik balastlarda lamda
0.96-0,99 endüktif olabildiği gibi 0,97-0,99 kapasitifte olabiliyor.Sizin şanssızlığınız,kullanılan balastların muhtemelen hep kapasitif lamdalı balast kullanılmiş olması.Bunun tabi muhtelif çözümleri olabilir.En ba-
siti ,balastları yarı yarıya ( Endüktif-Kapasitif ) değiştirmek.Bir diğer çözüm,şönt reaktörler ile düzenlene-
cek endüktif kompanzasyon ! olabilir.Bir analizör yardımı ile,ihtiyaç duyulan rakamlar tespit edilebilir ise,
deneme/yanılma metodu ile sabit reaktör de konabilir.

UPS için bağlayacağım reaktörü Direk baralara - Koruyucu şalter ile- bağlasam olur mu? Bir TMŞ üzerinden baralardan alınmış beslemesi....
Aydınlatma tesisatının değişmesi mümkün değil... Çünkü bina teslim aşamasında ve projedeki gibi elektronik balastlı armatürler kullanılmış...
Güç analizörü bağlamamda mümkün değil... kompanzasyon baralarına Trifaze bir sigorta aracılığıyla Trifaze reaktör bağlasam olmazmı....
Diyeceksiniz ki lambalar çalışmaz iken reaktif yazar...
Ama basit bir çözüm bulmam gerekiyor... Ya da banane ne halleri varsa görsünler demem lazım...
Çünkü bu iş ticari değil...

bulunduğum yerde daha önceden yapılmış olan yol aydınlatmasında buna benzer bir sorun yaşadık..aslında sorun halende devam ediyor..250 KVA lık bir trafo üzerinden yol aydınlatma direkelerin tek bir yerden beslenmiş..sistem devreye alındıktan sonra özellikle tesisin düşük kapasiteli çalıştığı dönemlerde aydınlatmalar gece devreye girdikten sonra mütaakip günlerde ve hafta sonlarında aşırı kapasitifle karşı karşıya kalıyoduk....lamba armatürleri 250 w lık ve sodyum buharlı...elektronik balastlı..fahri abinin dediği gibi bende ilk etapta yukarda bahsedilen durumu düşündüm..ama biz tesisi reaktife sokmadık çok şkr...çünki kapasitifte girme durumunda ceza meblası oldukça yüksek olacaktı...tüm kompanzelerimizi kapattık..tesisi sürekli izledik...bu sene içinde zaten kompanzasyonla ilgili sıfırdan bir revizyon çalşıması yapıyoruz...şönt reaktör zorunu çözer sanırım... cezadan kurtulunabilirdi belki..yani kompanzeleri kapatıp tesisi biraz izlemek cezadan kurtarabilirdi ..ayrıca 2 binamızdada yaklaşık 30 ar KVA gücünde ups lerimiz var...bu binaların girişindeki kapasitif sayaçlar kompanzeler kapalı iken dahi halen yazıyor..fakat tedaşın baz aldığı ana sayacımız og girişinde olduğundan ve diğer kompanzeler kapalı olduğundan fazla olan kapasitif , endüktifle dengeliyor...kapasitifi ek bir çözüme gerek olmadan % 28 lerden % 12-13 seviyesine çektik...ama bu kesin çözüm değil elbette...tesisteki fazla kapasitif etki reaktör ile eritilmeli ..ayrıca upslerin güç seçiminde çok dikkat edilmeli , taleb edilen değerlerin çok üzerine çıkılmamalı bence..yani her dönemdeki eş zamanlı talebe göre ups gücü belirlernirse daha karalı bir çalışma olur sanırım...

Aynen sabit kondansatör gibi C tipi bir grup otomatla (bara kısa devre akımına uygun )
veya bir TMŞ üzerinden bağlayabilirsiniz.Akım trafosundan sonra bağlarsanız,kompanzasyon rölesinin de daha sağlıklı çalışmasını da temin etmiş olursunuz.Yeterli olup/olmadığını sayaçtaki enerji akış yönü oklarından takip edebilirsiniz

EywAllah , sağolun...
birkaç gün takip edip , Reaktörleri aldırayım...

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri