İki bölüm arasında kaldım sizce hangisini seçmeliyim?

Razorxx

Üye
Arkadaşlar ben bu sene üni sınavına giricem sadece tyt den hazirlandım sizce hangi bölümü seçmeliyim

İstanbul üni - kontrol ve otomasyon teknolojileri

Karadeniz teknik üniversitesi-Elektirik

Değerli kardeşim, sirayla;
1) Sen sınava girmeden sana serbest deseler, iki alandan senin ilk gidecegin alan hangisi olur?
2) Ailenin seninle ilgili görüsü çok önemli , hangi şehirde yasiyorsun bilmiyorum. Liseye gider gibi evinden üniversiteye gitmekle, aileden ayrı başka bir şehirde uniye gitmek arasında yaklaşık bir asgari ücret kadar fark vardır.Finansi malum ailen karşılayacaktır.
3) İmkan varsa lisedeki Hocalarına fikir sorman da isabetli olur.
Basarilar, Hayırlısı neyse senin için o olsun.

Değerli kardeşim, sirayla;
1) Sen sınava girmeden sana serbest deseler, iki alandan senin ilk gidecegin alan hangisi olur?
2) Ailenin seninle ilgili görüsü çok önemli , hangi şehirde yasiyorsun bilmiyorum. Liseye gider gibi evinden üniversiteye gitmekle, aileden ayrı başka bir şehirde uniye gitmek arasında yaklaşık bir asgari ücret kadar fark vardır.Finansi malum ailen karşılayacaktır.
3) İmkan varsa lisedeki Hocalarına fikir sorman da isabetli olur.
Basarilar, Hayırlısı neyse senin için o olsun.

Öncellikle sağolasın
1.ailem bana bağlı yani ben hangisini tercih edersem ona göre hareket edicez
2.her iki bölümüde çok istiyorum kısaca kararsızım
3.sağlık lisesi çıkışıyım
Ekstra : hangisinin iş imkanı daha iyidir, ingilzcem baya iyi 4 sene kanada da yaşadım maalesef çeşitli maddi ve manevi konulardan geri dönmek zorunda kaldık

Yani sınava genelde sayısaldan gireceksiniz. Bildiğim kadarıyla sayısal çalışmak epey zor. Bahsettiğiniz bölümler sayısal kaçıncı sıralamada alıyor?

Yani sınava genelde sayısaldan gireceksiniz. Bildiğim kadarıyla sayısal çalışmak epey zor. Bahsettiğiniz bölümler sayısal kaçıncı sıralamada alıyor?

Bu bölümler sadece 2 yıllık tyt sınavıyla alıyor, bölüm ayrımı yok yani(sayısal,sozel) 2 yıllık sınavda her ders hemen hemen eşit

Öncellikle sağolasın
Ekstra : hangisinin iş imkanı daha iyidir, ingilzcem baya iyi 4 sene kanada da yaşadım maalesef çeşitli maddi ve manevi konulardan geri dönmek zorunda kaldık
A) Sağlık branşının devamı bolum de olabilir.
B) Tercihlerine yine ayni bransa yakin olarak biyomedikal de tercih edebilirsin.
C) Bu cevaplarına gore ilk sorunun cevabi BANA GÖRE otomasyon dur.

Elektrikte is imkani her daim fazladır.
İs yerinin eleman ihtiyacınin tanımı aslında mekatronik, kontrol otomasyon vb. İşe daha uygundur. Ancak bazen işveren bölümlere tam vakıf olmadığından varsayılan olarak eelektrikci, bazende elektrik bolumu tüm elektriksel islere müdahale edebileceginden bir tasla üç kus vurabilmek için elektrik bolumu mezunu arar.

Eleman sitelerine girin.
Düşündüğünüz bölümlerin eleman ilanlarının adedini ve her birinin toplam içindeki yüzdesine bakin. Kararınızı verin.

Seni tanımayan birilerinin sana bölüm seçmesi düşünülemez.
Amacını belirle diyeceğim ama buda yine senin her beş senelik hayat tecrübenle çok değişecek.
Çoğumuz için değişmeyen tek şey maddi kaygılar.
Sende 4 sene Kanada da kalıp Türkiye de ekmek arıyorsan yani
aileden gelecek iş kurmak için destek,
aileden gelen bir ticaterhane vs. yoksa
asgari ücret ile 3 asgari ücret ve
yatmak ile yedi yirmidört çalışmak arası işlerden birine girebilmek için okuyacaksın.

Yine kapasitene göre, ben her sabah kalkar işime giderim,
patron amir müdür ne derse yaparım kabiliyetin varsa
açıp ilanları sen okulu bitirince eleman arama potansiyeli olacak işleri bulacaksın,
atama puanlarına bakıp memur olabilir miyim diye bakacaksın.

Yada benim gibi sevdiğin bölümü okuyup kendini geliştirip
o paraya ben bu işi yapmam deyip işsiz kalacaksın :)

Öncellikle sağolasın
ingilizceniz iyiyse kontrol ve otomasyon okuyun otomasyon sistemleri ingilizce dir ve otomasyon firmaları uluslararası firmalardır siemens,beckhoff alman firması olduğu halde yazılımları ingilizce dir.yaskawa japon firmasıdır ama yazılım ve programları ingilizce dir fanuc japon firmasıdır yine ingilizce kullanır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri