İki ayri kaynaktan tek noktaya anahtarli role baglantisi hakkinda

Bir diyotla iki elektrik hattını izole edebilirsiniz tabi paralel bağlı kaynaklarda voltaj hangisinde yüksekse ondan alır bu basit bir çözüm ama ben kaynakları birbirinden mekanik olarak ayırma taraftarıyım sonuçta iç aydınlatmanın devresini bilmiyoruz. Pin olayına gelirsek pin arası 2.54mm dir aynı ölçüde vidalı terminal satılır çok ucuza eğer lehim yapma şansınız varsa değiştirebilirsiniz. Yakınlarda telefoncu varsa sanırım para almadan yaparlar bu işi.
Acikcasi bende kaynaklari mekanik olarak ayirmak isterim, aksi durum beni biraz tedirgin ediyor cunku.
Bu arada vidali terminal temin edebilirim, lehim yapar pinleri cikartir terminalide eklerim hic sorun degil.
Tek problem senin cizdigin devreyi anlayamadim :) role bacaklarina baglanti benim icin net degil, comezligime ver lutfen.
Bu arada verdigin role kartinda 3 giris 3 cikis var sanirim, normalde 5 bacakli baglantiyi ona nasil adapte ederim oda ayri soru :)
Bir diyotla iki elektrik hattını izole edebilirsiniz tabi paralel bağlı kaynaklarda voltaj hangisinde yüksekse ondan alır bu basit bir çözüm ama ben kaynakları birbirinden mekanik olarak ayırma taraftarıyım sonuçta iç aydınlatmanın devresini bilmiyoruz. Pin olayına gelirsek pin arası 2.54mm dir aynı ölçüde vidalı terminal satılır çok ucuza eğer lehim yapma şansınız varsa değiştirebilirsiniz. Yakınlarda telefoncu varsa sanırım para almadan yaparlar bu işi.
Bu arada aksesuar soketimide fotograf olarak ekliyorum. Burdaki (-) kutupa nasil diyot ekleyecegimide sematik olarak canlandiramdim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210113_000336.jpg
    IMG_20210113_000336.jpg
    79.6 KB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
Röle kartında 2 girişi birleştirip vereceksiniz hocam kart arduino için olduğundan bir tanesi 5volt diğeri 12volt girişi. 3 çıkış var adapte etmesi çok kolay sadece girişteki Vcc ve in yazan uçlara soketten gelen artıyı gnd yazana şaseyi vereceksiniz. çıkışta commom yazana ledin artısını no ya yine soketten gelen artıyı nc ye çakmaktan gelen artıyı vereceksiniz. Ledin eksi ucuna şase başlayacaksınız.

Rölelerin amacı, anahtarlamada ark yapma durumu olan, yüksek akım çeken tüketicileri açıp kapatmaktır. İşin içinde led varsa röleye gerek yoktur. Zaten iç ışıklandırma ile çalışıyorsa demek ki gerekmemiştir. İşi zorlaştırmaktansa basitten çözüm bulmalı. Yapılacak iş yukarıda tarif ettiğim gibi madem çalışan bir ışık var onu iç ışık kablosundan ayırıp araya (artı uca) bir diyot bağlayın, diyotun çizgili tarafı led bağlantısına olsun. Daha sonra düğmeye sürekli canlı ya da kontak durumunda (bu kontak açık durumu veya aksesuar modda, kontak hafif bir tık ile olabilir), hangi hat tercih edilecekse ona bağlanmalıdır. Şahsen kontak anahtarlı bir araba için ben aksesuar modu tercih ederim. Arabayı kapattığınızda düğme açık olsa bile kapanmış olur. Bu düğmeden gelen artı uç diğer diyotun beyaz çizgili tarafına bağlandı mı işlem tamamdır. Böylece ister iç ışıklarla ister düğmeden açılarak ledler yakılabilir. Diyotlar türlerine göre belli bir voltaj düşüşününe sebep olurlar. 1N4001 serisi için bildiğim kadar 0,7 volttur. Ledler için bir sorun teşkil etmezler, aksine motor çalışma süresince 14 voltlara çıkan gerilimi bir nebze düşürerek ledleri korurlar.

Rölelerin amacı, anahtarlamada ark yapma durumu olan, yüksek akım çeken tüketicileri açıp kapatmaktır. İşin içinde led varsa röleye gerek yoktur. Zaten iç ışıklandırma ile çalışıyorsa demek ki gerekmemiştir. İşi zorlaştırmaktansa basitten çözüm bulmalı. Yapılacak iş yukarıda tarif ettiğim gibi madem çalışan bir ışık var onu iç ışık kablosundan ayırıp araya (artı uca) bir diyot bağlayın, diyotun çizgili tarafı led bağlantısına olsun. Daha sonra düğmeye sürekli canlı ya da kontak durumunda (bu kontak açık durumu veya aksesuar modda, kontak hafif bir tık ile olabilir), hangi hat tercih edilecekse ona bağlanmalıdır. Şahsen kontak anahtarlı bir araba için ben aksesuar modu tercih ederim. Arabayı kapattığınızda düğme açık olsa bile kapanmış olur. Bu düğmeden gelen artı uç diğer diyotun beyaz çizgili tarafına bağlandı mı işlem tamamdır. Böylece ister iç ışıklarla ister düğmeden açılarak ledler yakılabilir. Diyotlar türlerine göre belli bir voltaj düşüşününe sebep olurlar. 1N4001 serisi için bildiğim kadar 0,7 volttur. Ledler için bir sorun teşkil etmezler, aksine motor çalışma süresince 14 voltlara çıkan gerilimi bir nebze düşürerek ledleri korurlar.
Zaten soyle bir sorunum var ki.. led hatti mumkun mertebe duz bir hat uzerinde. Bir cok satilan ayak aydinlatma lednkitleri gucten ciktiktan sonra 4 ayri hatta bolunup koltuk altlarina dagiliyorlar. Ben hazir kit kullanmiyorum, kendi yaptigim diagram linear. Sigorta kutusu altindan baslayip orta konsol etrafinda donuyor ve bu aralarda koltuk altina gelen konumlarda ledler T konnektor ile coklaniyor.

Durum boyle olunca sigorta kutusu altinda role baglamak icin mevcut kablo yapisini, araya birde anahtar koyarak cok daginik hale getirmem gerekiyor. Ki.. derli toplu bu yapiyida dagitmak istemiyorum :)

Ozetle diot ile yapmak benim icin zorunluluk gibi gozukuyor.

Genel olarak bu sema dogrumu arkadaslar su durumda..
Alttaki aksesuar soketimsen gelen enerji led lerime direk bagli.

Usttekide sigorta kutumdaki ACC den alacagim 12v, anahtara girip cikacagim ve sasesi ayri olacak. Mevcu sisteme paralel baglayacagim.

Mevcut sisteme ve sigorta kutusundan gelen arti kutupada diot ekleyecegim. Saseler ayri oldugu icin onlara diot ihtiyaci yok diye dusunuyorum.

Ne diyorsunuz?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210113_161937.jpg
    Screenshot_20210113_161937.jpg
    49.3 KB · Görüntüleme: 6
Eksi uçlarla ilgili bir şey yapmaya gerek yok, ortak kalacak. Bence şema doğru. ACC'den gelen kablonun herhangi bir yerine diyot bağlanabilir. Sigorta çıkışı bile olabilir.

Eksi uçlarla ilgili bir şey yapmaya gerek yok, ortak kalacak. Bence şema doğru. ACC'den gelen kablonun herhangi bir yerine diyot bağlanabilir. Sigorta çıkışı bile olabilir.
Anahtardan once yada sonra fark etmezmi yani? Ben anahtarin onune koymustum.

Bu arada 4 tane 18cip li 5050 led im var yani metresine 60 cip girdigi dusunulurse 1m den biraz uzun toplam led lerim. Ortalama 1.5 amperde calistigini tahmin ediyor.
Kullanacagim diyotun 1.5a den buyuk olmasi gerekmezmi su durumda?
Hatta ne kadar buyuk o kadar iyi durumu soz konusumu diyotta?

Son düzenleme:
Akım değeri yeterli gelmez ise ya aynı diyottan bir kaç tane paralel bağlayın ya da gerekli akımın iki katı gibi başka bir diyot seçin. 1N5408 3Amper'miş.
Akim degerinin yeterli olup olmayacagini deneme yanilma ile bulamam :) canli calisan hat uzerine baglayacagim, hata yapma sansim yok malesef.

O sebeple 6a liknbir diyot ile isimi garantiye alsam sorun olurmu sizce? Hatta birde 5a lik sigorta ekliyim araya diyorum, en azindan diyottan once sigorta atar aksi bir durum olusursa.

Zaten diyotlarin ters akimda bir miktar kacirmasi olacaktir ki o durumda mevcut sistem nasil tepki verecek hic bilmiyorum, daha once tecrube etmedim :(

Son ekledigim baglanti semasinda diyot yerine direnc eklesem V1 den gelen akim ile V2 den gelen akimin birbine karismasini engellemis olurmuyum?

Yoksa hem diyot hem direnc ihtiyacimi var. Acikcasi diyotum kacirdigi ters akimi direncle noturlemek istiyorum. Dogru bir mantikmi emin olamadim?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri