İki ayrı şekeyi Tek Jeneratörden besleme?

Herkese iyi çalışmalar. Binamızı besleyen 500 KVA gücünde bir jeneratör var. Yeni bir bina ve yeni bir abonelik alındı. Har iki binayı 500 KVA lık jeneratörden beslemek istiyoruz. Jeneratörün kapasitesi her iki bina için yeterli. Yeni kurulan bina farklı bir saat ve 200 KVA gücünde. İki ayrı şebekeyi aynı jeneratörden beslemek için kontaktörlerle nasıl bağlayabiliriz.? Teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Herkese iyi çalışmalar. Binamızı besleyen 500 KVA gücünde bir jeneratör var. Yeni bir bina ve yeni bir abonelik alındı. Har iki binayı 500 KVA lık jeneratörden beslemek istiyoruz. Jeneratörün kapasitesi her iki bina için yeterli. Yeni kurulan bina farklı bir saat ve 200 KVA gücünde. İki ayrı şebekeyi aynı jeneratörden beslemek için kontaktörlerle nasıl bağlayabiliriz.? Teşekkürler

Jeneratörünüzün transfer panosundaki şönt kısmından bağlantı alırsanız diğer binayı da beslemiş olursunuz.

İkinci binada da enerji olduğu için faz çakışmasını önlemek için gerekli kumanda bağlantılarının yapılması gerekir.Kendi başınıza bağlamaya kalkmayın profesyonel yardım alın

Son düzenleme:
Bir abone jeneretör bağlantısı yaparken dağıtım şirketinin onayını alması mecburidir.Daha önceleri bu onay olmadığı dönemlerde elektrik kesintisi olduğunda transfer panolarında yapılan yanlışlık ve hatta transfer panosu kullanılmayan jeneratör devreleri yüzünden bazı teknisyenlerin canı yanmıştır.
Bunedenle bir mühendislik firması bulup yapılacak işlemi projelendirip transfer panosu bağlamanız gerekiyor devreye

Elektrik dağıtım firmaları tek jeneratörle iki ayrı kullanıcıyı beslemeye onay vermiyor. Onay alabilirseniz Jeneratörde revizyon yapmanız gerekli diye biliyorum.Olası seneryolardan birisi Şebeke arızası 1 binada meydana gelipte jeneratörü çalıştırıp diğer enerji olan binaya enerji verirse çakışma olur. Bu yüzden jen revizyon gerekli her 2 bina için ayrı şebeke sinyali alacak ve hangi şebeke giderse ayrı olarak o binayı besleyecek.Sizin kontaktörle falan çözebileceğiniz bir işlem değil ne yazıkki.

@artisstkumral arkadaşımızın söylediği doğru olabilir yönetmelik konusunda tam bilgim yok ama jeneretörlerin çalışması için şebekeden sinyal alması lazım ve bu iki sinyal tek jeneretör için sorun bile olabilir!

O yüzden Jeneratöre revizyon gerekli dedim bende. Sinyal alan kontrol kartını değiştiriyorlar+ jeneratörün çıkışını 2 ye ayırıyorlar. Kısaca ve basitçe jeneratörü 2 ye bölüyorlar sadece tek motor oluyor o kadar. Yönetmeliği şurdan biliyorum yan binayla aynı sayaçtan elektrik alıyorduk ve tek jeneratörümüz vardı. Konuyla ilgili kendi sayacımızı ayırmak istediğimizi ama aynı jenden beslenmek istediğimizi söyledik. Dağıtım şirketi bize bu şekilde şebekeniz ayrılıyor herhangi çakışma riskini kabul etmiyoruz kendi jeneratörünüzü kuracaksınız dediler. Daha öncesinde jeneratör firmasıyla görüştük 10-15 bin civarı maliyetle jeneratörde gerekli revizyonu yaparız dediler ama izin çıkmadı işte

Teknik olarak 2 farklı transfer panosu kurularak sorun çözülebilir.Fakat ilgili dağıtım şirketinin onayının ve gerekli teknik şartnameye uygun olması gereklidir.Bunlara ek olarak jeneratör çalışırken iki binanın sayaçlarının da yazmaması gerekir.Bunu sağlamak içinde enerji bağlantılarının önce sayaca sonra transfer panosuna, sonrasında ise yüke gitmelidir.Aksi taktirde jeneratör çalışırken sayaçlar yazar ve aboneler hem mazot hem kw parası öder.

Resmi prosedür ile ilgili bir sıkıntı yok. Eski Binamızın yanına müştemilat olarak yapılan yere yeni abonelik aldık. Projede de aynı jeneratör kullanılacak şeklinde. Kısacası resmiyette bir sorun yok. jeneratör kuvvet panosu var. yeni abone için dağıtım panosu kuruldu.. Bunların haricinde bir pano ile her iki şebekeden de referans alınarak jeneratörden besleme yapılacak. Zaten Panonun nasıl bağlanması gerektiği konusunda takıldık.

Teknısyenliğini yaptıgım lux bır rezıdansda, 5 blok vardı. Her bır blok ayrı şebeke girişi vardı. Tek bir jeneratör (aksa ) besleniyordu. Her iki blokdan 3 faz +nötr degerını generatör panosuna taşıyın, her bırıne faz kontrol rölesı takın. Bloklardan birinde faz kesılme/düşüm oldugunda, o FKR. çaklış komutu verecek, generatör çalışsaktır. Ayrıca, o bloklarda, ana dagıtım panosunda, daırelerı şebeke/generatör için 4 kutuplu kontaörle besleyın.
Generatör panosundan, bu kntaktörlere, kumanda gerilimi gönderilir. Kontaktöler (şebeke veya generatör) paralel baglıdır. Hangi blokda şebeke kesılmesi varsa, o blokdakı şebeke kontaktörleri bırakıp, generatöre aıt kontaktörler çekecektir.
Senaryo böyle, generatör fırmasııle bunu geliştirebilirsiniz.

Cevap yazıp görüş belirten arkadaşlara ve de telefonla destek ve yardımını esirgemeyen Mesut PÜRMÜSLÜ bey'e teşekkür ederim problem çözüldü.

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,891
Son üye
Ercan29

Yeni konular

Geri